KOBE ETİ

Merhaba sevgili okurlarım

Et ve et ürünleri tam bir protein kaynağıdır. Ülkemizde de et tüketimi oldukça fazladır. Ülke olarak ete bu kadar düşkünüz ama et üretiminde o kadarda başarılı değiliz. Bende bir çoğunuz gibi et yemeklerine oldukça düşkünüm. Et yemeyi sevdiğim için yediğim et hakkında bir fikrim olması gerektiğini düşünmekteyim. Ülkemizde bilinçli bir hayvancılık yapıldığını düşünmüyorum. Bizim ülkemizde yapılan hayvancılık tamamen kazanç üzerine aslında bir hayvana fazla para harcayarak dünyanın en lezzetli etini üretme şansına sahip olabiliriz. Bu düşüncemi yıllardan beri Japon kardeşlerimiz hayata geçirmiş ve ciddi paralar kazanmaktadır. Bugün ki yazımızda kobe eti hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

KOBE ETİ NEDİR

Kobe eti Japonya’da Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan üretilen ete verilen addır. Wagyu bölgesinde bin bir çeşit ot  bulunduğu için hayvan etleri oldukça lezzetli olmaktadır. 

987658663

KOBE ETİNİ LEZZETLİ YAPAN NEDİR

Kobe etini güzel yapan asıl husus yağlı, sinirsiz ve yumuşak  bir et olmasıdır. Malumunuz yağlı sinirsiz ve yumuşak bir et ağızda harika bir lezzet bırakacaktır.

kobe et 1

KOBE ETLERİ NASIL ÜRETİLMEKTEDİR.

Sevgili okurlarım Kobe etini aslında ilginç ve pahalı kılan Wagyu bölgesinde yaşayan insanların bu sığırlara vermiş olduğu özen ve ilgiden kaynaklanmaktadır. Wagnu bölgesinde doğan bir sığır asla hareket ettirilmemektedir. Bu sığırları bağlama gibi bir durum asla söz konusu olmamaktadır. Bu hayvanlar az hareket ettirilerek ve serbest bırakılarak sinir ve kas oluşumunu engellemeyi düşünmüşlerdir.  Hareketsiz ve sakin bir hayat süren sığırlarımız günlük 20 litreye yakın arpa suyu içmektedir. İçtikleri arpa suyu vücutlarında ki yağ oranını artırmaktadır.

beer

Birasını yudumlayan sığırımız

Wagyu sakinleri bu hayvanları üç öğün bölgenin en lezzetli otları ile beslemektedir. Her yemek sonrası da japon kardeşlerimiz bu hayvanlara masaj yaparak oluşan yağın etin içine kadar sinmesini sağlamaktadır.

kobe gifff

Masaj ile gevşeyen hayvanlar

Bu hayvanlara ortalama 2.5 yıl boyuncu bu şekilde özenle bakılmaktadır. Şöyle bir bakıldığında üç öğün yemek var, masaj var, alkol var, iş yok, hareket yok bir nevi kısa yaşamlarında krallar gibi yaşıyor Wagyu sığırları. 

Bu kadar emek sonucunda Kobe etlerinin çok lezzetli olmaması mantıklı olmazdı sevgili okurlarım. Kobe etinin üretimini yapan japon kardeşlerimiz masraftan kaçmamış ve Dünya’ya seslerini duyurmayı başarmıştır. 

KOBE ETİ NASIL BİR ETTİR

Sevgili okurlarım kobe eti üzerinde harita şeklini alan yağ dokusu ile oldukça yağlı bir ettir. Kobe eti usulüne uygun olarak pişirildiğinde yumuşak ve lezzetlidir. Dünyanın en lezzetli etleri arasında bulunmaktadır. 

 odrrr

KOBE ETİ NE KADAR 

Sevgili okurlarım kobe etinin ortalama fiyatı 1 000 dolar ile 2 500 dolar  civarında bulunmaktadır.  Bu eti yemek için ciddi bir servete sahip olmak gerekmektedir.  Bu et tamamen zenginlere hitap eden emekçi ve garibanın ancak rüyasında görebileceği bir üründür. Kobe etini merak edenler için anlattım.  Umarım bir gün sizde kobe etinin tadına bakar et yemenin ne anlama geldiğini anlarsınız. 

NOT: Kobe etini rüyasında görecekler listesinde bende varım 🙂

Hepiniz sağlıkla kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: