KİMLİĞİM KAYBOLDU NE YAPMALIYIM

Kimliğim kayboldu ne yapmam lazım, kimliğim kayboldu randevu nasıl alırım.

Kimliğimizi kaybetmek gerçekten oldukça riskli ve tehlikeli bir durumdur. Kimliğim kayboldu ne yapmam lazım diye bir çok okurum bana özelden sormaktadır. Bu nedenle size kimlik kaybolduğunda ne yapılması gerektiğini tek tek anlatacağım.

Ömrümüz boyunca hemen hemen bir çoğumuz nüfus cüzdanlarını kaybeder yada çaldırırız. Kimlikler Elimizden giden Nüfus Cüzdanı kafamızda felaket senaryoları yazmamıza neden olur…. Bu senaryoların bir kısmı şöyledir.KİMLİĞİM ÇALINDI BENİM ADIMA ŞİRKET AÇARLAR MI ?KİMLİĞİM KAYBOLDU HIRSIZLIK YAPIP SUÇU ÜZERİME ATARLAR MI ?KİMLİĞİM ÇALINDI BENİM OLAN ARSAYI  BİLGİM DIŞINDA SATARLAR MI ?KİMLİĞİM KAYBOLDU BİLGİM DIŞINDA GSM HATTI AÇARAK HERHANGİ BİR SUÇTA KULLANIRLAR MI?

Yukarda çizebileceğimiz genel felaket senaryolarını çizdik. Evet, kimliğimiz kötü niyetli insanların eline geçerse yukarda çizdiğimiz felaket senaryolarının başrol oyuncusu olabiliriz. Bu nedenle lütfen yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Kimliğim kayboldu randevu
Kimliğim kayboldu 2019

Kimliğim kayboldu ne yapmam lazım sorusu 2019 yılında en çok sorulan soruların başında gelebilir. Küçük bir kart parçasına nedense bir türlü sahip çıkamıyoruz. Kaybetmek insana mahsus bir olay olduğu için kendimizi suçlamak yerine kimliğimiz kaybolduğunda ne yapmamız gerektiğini iyi bilmemiz şart. Kaybolan bir kimlikte ilk iş olarak nüfus müdürlüklerinden randevu alarak yeni kimliğimizi çıkarmamız lazım.

Randevu Nasıl Alınır

Kimliğim kayboldu randevu almak istiyorum diyorsanız ilk olarak
https://randevu.nvi.gov.tr/ isimli siteye girerek randevu almamız gerekmektedir. Bu site üzerinden alacağınız kayıp kimlik randevusu ile yeni kimliğinizi derhal çıkarmalısınız. Kimliğinizi çıkarmak için başvurduğunuz tarih ilerde başınıza gelebilecek olaylarda önem arz etmektedir. Kimliğim kayboldu randevu almadan nüfusa gideyim derseniz müdürlüklerde baya bir bekleme durumunda kalabilirsiniz. Yine aklınızda bulunan ve sık sorulan bir soru da kimliğim kayboldu kaç para ceza ödeyeceğim sorusudur. Sevgili okurlarım kimliğinizi kaybetmeniz durumunda 22.5 TL kayıp cezası ödemelisiniz. Tabi kaybolan eski nüfus cüzdanınız ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli 45 TL sevgili okurum. Yeni kimliğinizi kaybetmeniz durumunda 45 lira cebinizden çıkacaktır. Kaybolan kimliğinizi yeniden çıkararak eski kimliğiniz üzerinde ki sorumluluktan kısmen kurtulmuş sayılırsınız. Ama yine de bir takım tedbirleri alma durumundasınız.

kimliğim kayboldu seri numarasını nasıl öğrenebilirim

kimliğim kayboldu seri numarasını nasıl öğrenebilirim ? Kimliğinizi kaybetseniz de seri numarasını öğrenmek aslında hiçte zor değil. Bunun için ihtiyacınızın olduğu tek şey PTT şubelerinden aldığınız E DEVLET şifresi. E-DEVLET sistemi üzerinden son zamanlarda çıkarılan ve oldukça kullanışlı olan Nüfus Kayıt sorgulama sistemi ile kimliği kaybolan yada çalınan vatandaşların baya işini görmektedir. Kaybolan kimliğinizin seri numarasını öğrenmek için aşağıda bulunan linke tıklayın ve E devlete giriş yaparak nüfus kayıt örneğinizi alabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama bu adrese giriyoruz ve kimliğimizin seri numarasını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Peki kimlik kayboldu bilgilerimi nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap vermek gerekirse kimlik bilgilerinizi yine yukarda verdiğim e devlet linkine tıklayarak tüm bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

kimliğim kayboldu e devlet üzerinden başvurmak mümkün mü sorusunu da çok almaktayım. Bu sorunuza üzülerek olumsuz cevap vereceğim. kimliğim kayboldu e devlet üzerinden başvuru yapman şuan için olanaksızdır.

kimliğim kayboldu nasıl çıkarabilirim

Kimliğiniz kayboldu ise yapmanız gereken ilk şey yukarda anlattığım üzere randevu almak ve nüfus müdürlüklerinden randevu almalısınız. Randevu saatiniz geldiğinde ise nüfusa giderek kayıp bedelini ödeyerek yeni kimliğinizi çıkartabilirsiniz. Nüfus müdürlüklerine gitmeden önce en azından kimlik numaranızı götürmelisiniz. Nüfus müdürlükleri sizi duruma göre kimlik tahkikatı için emniyete bir yazı gönderebilir.
Bu konuda hazırlıklı olmalısınız. kimliğim kayboldu nereye başvurmam lazım sorunuzun cevabı ise açık ve nettir. Kayıp kimliğinizi çıkarmak için nüfus müdürlükleri dışında hiç bir resmi kuruma gitmeyin

kimliğim kayboldu uçağa binebilir miyim

Kimliksiz uçağa binmeniz aslında mümkün uçaklara kimlik yerine geçen belgelerle binmeniz de bir mahsur yoktur. Ehliyet alternatif olabilir. Kimliğim kayboldu diyerek hiç bir kimlik ibraz edemeden uçağa binmeniz ise tek kelime ile imkansız. Bu nedenle her zaman yanımızda kimlik yerine geçebilen bir belge bulundurmamız da fayda bulunmaktadır.

Kanun adam kimliğim kayboldu uçağa nasıl binebilirim bu konuda bir önerin olmayacak mı şeklinde bir soru sorulsa vereceğim ilk cevap geçici kimlik çıkartarak uçağa yetişmeye çalışırdım. Nüfus müdürlüklerinin verdiği bir kağıttan ibaret olan geçici kimlik belgesi belki de sizin önemli uçuşunuza bir katkı sağlayacaktır.

Kaybolan Kimlik yüzünden başımız yanar mı

Başımıza bu tip olayların gelmemesi için bir takım önlemler almalıyız.  Bu önlemleri şu şekilde sıralayalım;

İlk olarak en güzel önlem dikkatli olmak kimliğimizi çaldırmamak yada kaybetmemek. Unutmayım ilk önce kendimizin polisi olacağız…

Oldu ya insanlık hali kimliğimizi kaybettik.  Hiç zaman kaybetmeden nüfus müdürlüklerinden yenisi çıkarıyoruz.

 Başınıza kaybolan kimliğinizle ilgili bir şey gelmesi durumunda polis amcalara BEN KİMLİĞİMİ KAYBETTİĞİM İÇİN FELAN TARİHTE YENİ KİMLİĞİMİ ÇIKARTTIM diyerek haklı duruma geçebilirsiniz.

Kanun adam ben çok pimpirikli bir insanım bunun dışında kendimi nasıl sağlama alabilirim?

Bu durumda ekstra olarak gazeteye kayıp ilanı verebilirsiniz bu durum zorunlu değil ama kaybettiğinize dair bir belge olur elinizde… (Ben önermem şahsen bu yöntemi gereksiz buluyorum)

Ayrıca kimliklerinizi kaybedip yada çaldırırsanız Türkiye Ticaret Sicil Müdürlüklerine dilekçe ile başvurarak isminizi Kısıtlılar listesine yazdırabilirsiniz. Böylece hiç kimse sizin adınıza şirket açamaz herhangi bir şirkete yönetici olarak atayamazlar.

Kanun adam kimliğimizi çaldırdığımızda yada kaybettiğimizde karakola bilgi vermem gerekiyor mu ?

Sevgili okurlarım kimliğiniz çalınıyorsa ortada bir suç var demektir ve bu suçu çözmek için illa ki karakola yada adliyelere suç duyurusunda bulunmanız lazım. Karakola yada adliyeye suç duyurusunda bulunduktan sonra kesinlikle kimliğinizi değiştirmeniz şart. Kimliğiniz kaybolursa karakola bilgi vermeden ziyade yine ilk olarak yeni kimlik çıkarmanız lazım. Kayıp kimliklerle ilgili olarak karakollara yada adliyeye bilgi vermekten ziyade yeni kimliğimizi hemen çıkararak doğabilecek suçlara karşı önleminizi alabilirsiniz…   Sevgiyle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: