Kaynayan Nehir

Kaynayan Nehir efsanesi

Kaynayan nehir mi? Benimle alay mı ediyorsun kanun adam diyen sevgili okurlarım evet öyle garip bir evrende yaşıyoruz ki akıl ve mantığımız gerçekten yetersiz kalıyor. Bu garip konuyu sizler için bugün de ilginç bir konuyu ele alacağız.

Konumuza eski bir efsane ile başlamak istiyorum. Çok çok eski zamanlarda İspanyollar Peruyu işgal ederler burada altına ve ganimete doyan İspanyollar daha fazlasını aramaya karar vermişler bunun üzerine İşgal ettikleri bölgede yaşayan inkalara daha fazla altın ve ganimeti nerde bulabiliriz diye sormuş inka bu soru karşısında amazon ormanlarını göstererek bu ormanın içerisinde altından yapılmış bir nehir olduğunu söylemiş, bunu duyan İspanyollar amazon ormanlarına hücum etmişler binlerce İspanyoldan geriye dönen sadece bir avuç asker kalmış orada kaynayan bir nehrin olduğunu ve insanları bu nehrin yok ettiğini söylemişler. Bir efsane olarak dilden dile dolaşmış bu hikaye Kim nerden bilsin ki kaynayan bir nehrin var olduğunu,

Kaynayan nehir nerede

Kaynayan nehir nerede sorusunu artık sormaya başlıyoruz. Kaynayan nehir Peru ülkesinin sınırları içerisinde bulunan Amazon ormanlarının içerisinde bulunmaktadır. Bu nehir 2011 yılında genç bir bilim adamı tarafından keşfedilmiş ancak bu nehri yıllardan beri bilen ve bu nehirle yaşayan kabileler bulunmaktadır.

Kaynayan nehir efsanesi
kaynayan nehir

Kaynayan nehrin özellikleri

Peruda bulunan bu nehir gerçekten çok sıra dışı bir yapıya sahip. Herhangi bir volkanik faaliyete tam olarak 700 KM uzakta olan bir yerde nehrin fokur fokur kaynaması akla mantığa ters gelmektedir. Ülkemiz de bulunan kaplıcalar aklınıza gelince aslında bu olayın mantıklı olabileceğini düşünebilirsiniz ancak durum hiçte öyle değil. Çünkü bu nehrin bulunduğu bölgede volkanik tek bir eylem bulunmamaktadır. Buranın ilginç bir yanı daha bulunmakta nehir boyunca yer yer suyun sıcaklığı fazla yer yer ise soğuk ve nehrin başlangıç kaynağı ise soğuk sevgili okurlarım. Düşünün uzun bir nehir var bir kısmı sıcak bir kısmı soğuk. Nehrin 6.24 KM kısmı kaynamaktadır. Suyun ortalama sıcaklığı ise 86 santigrat derecedir. Bu sıcaklık gerçekten çok ciddi bir sıcaklık dilimidir. Nehrin bazı yerleri ise inanılmaz sıcaktır ki içerisine düşen canlılar haşlanarak hayata gözlerini yumuyorlar. Nehirde gezerken burnunuza haşlanmış et kokusu gelebilir aklınızda bulunsun. Bu nedenle buraya kaynayan nehir yerine ölüm nehri de desek yanlış olmaz sanırım.

Kaynayan nehir ile yerel halkın etkileşimi

Yerel halk resmen bu nehre tapıyor desek yanlış olmaz. Halk arasında bu nehre Shanay Timpishka ismini vermişlerdir. Halk resmen bu nehri sonuna kadar kullanıyor. Düşünün yemeklerini, temizliklerini, ilaçlarını bu nehirle yapmaktadır. Şaşırdınız değil mi volkanik sular genelde yeme içme için uygun özellikte olmazlar ama bu su hem tatlı hemde temiz. Hele de amazon ormanlarına bir yağmur yağdı mı bildiğiniz buhar odası gibi bir ortam oluşturmakta. Bu buharı içine çekerek şifa bulmakta yerel halk.

Neden ölüm nehri olarak adlandırılmalı

Bu nehire gerçekten ölüm nehri dememiz gerekiyor çünkü içerisine düşen herkes ölmek zorunda hemde kaynayarak. Bu nehre herhangi bir babayiğit elini soksa eli kısa süre içerisinde haşlanacaktır. Ancak yerliler yağmur yağdığında nehirde ılık bir banyo misali yüzdükleri bilinmektedir. Yağmur suyu nehrin sıcağını bir nebze alıyormuş. Ancak normal durumlarda günde yüzlerce hayvanın haşlanarak ölümüne sebep olmaktadır bu nehir.

Kaynayan nehire nasıl gidilir

Kaynayan nehre gitmek o kadar basit değil sevgili okurlarım bunun için ilk olarak Peruy’a uçmanız gerekmekte ardından uzunca bir kara yolu ile Pucacaca kadar gelmeniz ardından yerel bir rehber ile amazon ormanlarına girerek bu harika manzarayı görebilirsiniz sevgili okurlarım.

Kaynayan nehir neden kaynamaktadır

Volkanik bir faaliyet yoksa nehrin bir kısmının sıcak bir kısmının soğuk akmasının nedeni nedir? İnsanın aklına bu soru sürekli geliyor tabi bilim adamları da bu konu hakkında baya bir kafa yormuşlardır ancak kesin bir kanıya varamasalar da kuvvetli bir ihtimalin üzerinde durmuşlardır. Bu ihtimal ise Dünyanın çekirdeğinden sızan sıcak suların varlığı olarak açıklamaktadırlar. Dünyanın iç kısmını insan damarlarına benzer küçük sızıntılar bulunmaktadır. Bu küçük sızıntılardan sıcak suyun çıktığı bu nedenle nehrin yer yer sıcak su ile kaynadığı düşünülmektedir. Ne diyelim bilim ne derse ona inanmak zorundayız.

Kanun adamın görüşü

Bu nehir bence ibret alınması gereken harika bir örnek Bu nehre gitmeye değer mi kesinlikle değer sevgili okurlarım. Burada ibret alacağımız o kadar çok sahne var ki. Bilim her ne kadar bu duruma bir açıklama yapmış olsa da bence burası cehennemin küçük bir yansıması gibi. Canlı canlı haşlanan canlıları izlemek tüylerimizi ürpetse de bir o kadar da dersler vereceği apaçık ortada. Ne diyelim olur da bu nehre gitme şansınız olursa nehire çok yaklaşmayın.

Bu arada bu nehri tüm dünyaya tanıtan Andres Ruzo isimli şahsında https://www.instagram.com/andresruzo/?hl=tr hesabını takip edebilir yada ona bu güzel buluşu için teşekkür edebilirsiniz.

Nemrut ile ilgili inanılmaz bilgiler almak istiyorsanız yapmanız gereken BU yazımızı okumak sevgili okurlarım.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: