KARADA YAŞAYAN BALIK

Merhaba sevgili okurlarım

Oldum olası deniz hayatını merak etmiş ve denizin altında bulunan inanılmaz manzarayı doyumsuzca seyretmişimdir, deniz canlılarının asil duruşu denizin ihtişamı ile birleştiğinde seyrine doyulmayan bir manzara çıkmaktadır. Deniz veya su hayatının olmazsa olmaz karakterleri ise balıklardır.  Hepimizin bildiği üzere balıklar yüzgeçleri olan sadece suda yaşayabilen, insanlar tarafından yakalandıkları zaman karada adeta can çekişen suya bağımlı canlılar olduğunu hepimizin bildiğine eminim. 

Hepimizin bildiği her doğru her zaman doğru olmuyor sevgili okurlarım bugün ki yazımda öyle bir balıktan bahsedeceğim ki hayatın kurallarına karşı koyarak denizin dışında, karada da yaşamayı başarabilen katil balıklar.

Yanlış duymadınız sevgili okurlarım bir balık türü kuralları aşarak adeta yaşama meydan okurcasına karada yaşamaya başladı.  Kuzey Avustralya‘da iki Queensland adasının ortasında bulunan Torres Boğazı’nda araştırma yapan bilim insanları Anabas testudineus ismini verdikleri bir balık türünü keşfeder.  Bu balık türünü takibe alan bilim insanları küçük dillerini yutarlar. Levrek cinsi bu balık türünün denizden çıkarak karada yürümeye  başladığını ormanlarda salına salına  gezdiğini görürler. 

 karada yaşayan balık 1

 Anabas testudineus isimli bu balığın karada yürümesini bir yana bırakın ağaçlara tırmandığını ve kuş yumurtalarını avladığı gözlemlenir. Gerçekten inanılması çok zor sevgili okurlarım.  James Cook Üniversitesi bilim adamı Dr. Nathan Waltham, ise bu balıkların vatanının paupa yeni gine olduğunu buralara gelerek karasal yaşama adapte olduklarını belirtmiştir.  Demek ki hayatta kalma gayreti bir canlıya her şeyi yaptırıyor sevgili okurlarım. 

 ggggggggggggggggggggggggggggg

Anabas testudineus isimli balıkların en küçüğü 13 santim en büyüğü 25-30 santim civarındadır sevgili okurlarım. Bu balıklar  tatlı ve tuzlu suda yaşayabilmekte olup tam bir gün boyunca karada sorunsuz bir şekilde yaşamaktadırlar.  Şimdi bir çoğunuzun aklına iyi güzelde bu balık karada nasıl yürüyor sorusu aklınıza gelmiştir. Bu merakınızı hemen aydınlatalım bu katil balıklar yüzgeçlerini ayak gibi kullanarak yürümektedirler. Hatta bu yüzgeçler le ağaçlara tırmanmaktadır. 

 karda yaşayan balık 2

Karada yaşayan Anabas testudineus isimli aykırı balığın bir özelliği de bünyesinde bir miktar tuz bulundurduğu için uzun süre taze kalabilmesidir. Bu balığı bazı Asya ülkelerinde iştahla tüketmektedirler.

KARADA BALIK YAŞAR MI?

Bu soruyu bir kaç yıl önce sorsaydınız benimle dalga geçtiğinizi düşünür sizlere kızardım ancak bugün ki yazımız da gördük ki evet karada balık yaşayabiliyormuş.

Evet sevgili okurlarım Dünya büyük bir hızla değişiyor bu değişime insanlar kadar hayvanlarda ayak uydurmaya çalışıyor. Bir gün bir yerde yanınızdan yürüyerek geçen bir balık gördüğünüzde sakin kalın ve aklınıza bu yazımız gelsin. Gün gelecek balıklarımıza denizler yetmeyecek belki de topraklarımızı deniz canlılarına açmak zorunda kalacağız. Denizlerimizi lütfen koruyalım…

Sevgiyle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: