KAPKAÇ

Küçüklük yıllarımız da kaptı kaçtı oyununun bu zamanlarda kapkaç olarak nitelendirilen iğrenç bir suç olacağı aklımızın ucundan geçmezdi.

Bazı zamanlarda dışarda bulunduğumuz sıralarda  ihtiyaçlarımız doğrultusunda bazı eşyaları yanımızda taşımaktayız.  Büyüyen Dünya düzenin de tüm insanlığın her an her şeye hazırlıklı olması gerekmektedir. Örneğin cep telefonumuzu yanımızdan bir an bile ayırmamız mümkün değil bu dünyada, bayanlar için konuşmak gerekirse çantasız, onca malzemeyi nerede ve nasıl taşıyacaklardı. Bu yüzden çanta veya cep telefonlarını yanımızda taşımamız oldukça normal hatta zaruri bir ihtiyaçtır. Bu zaruri ihtiyaçlarımızı fırsat bilen ahlak yoksunu hırsızlar canınızı ve malınızı hiçe sayarak size ait olan bir eşyayı KAPKAÇ isimli bir suç ile çalmaktadır.

KAPKAÇ NEDİR 

Peki nedir bu Kapkaç.. Size hukuki tanımı yapmayacağım özetle bir insana ait eşyayı (para telefon çanta vs.) kapıp kaçmak suretiyle meydana gelen hırsızlık metodudur Kapkaç eylemi… Adı üstünde KAP ve KAÇ sözcüklerinden türemiş mal varlığına karşı işlenen suçtur.   Gönül isterdi ki Manga grubunun seslendirdiği Kapkaç isimli şarkı dışında kapkaç kelimesi bizlere hiç bir şey anımsatmasa.

KAPKAÇIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Kapkaç suçunu eyleme döken hırsızlara biz halk dilinde kapkaççı demekteyiz. Kapkaççı  bu suçu  üç farklı şekilde işlemektedir.

 1. YAYA  KAPKAÇ
 2. MOTOSİKLET İLE KAPKAÇ 
 3. OTOMOBİL İLE KAPKAÇ

YAYA KAPKAÇ 

Kapkaççılar yaya olarak yürüyen bayanları veya yaşlıları gözüne kestirir. Kendisinden fiziksel olarak zayıf olan vatandaşların ellerinde bulunan çanta, cüzdan, telefon gibi değerli eşyaları birden alarak izlerini yitirmektedirler.  Yaya olarak kapkaç yapan hırsızlar genel itibariyle atletik bir yapıya sahiptir.  Bir çoğu tanınmamak için  kafalarında şapka yada bere bulundururlar. Kapkaççılar çaldığı eşyaları ise benim gözümde  bir başka hırsız olan anlaşmaları iş yerlerine yok fiyatına satarak haksız gelir elde ederler. 

MOTOSİKLET İLE KAPKAÇ

Motosikletle kapkaç genel itibariyle plakasız motorlarla yapılan bir eylemdir. Kapkapçı olarak nitelendiren apaçi kılıklı insanlar iki kişi olarak motosiklete biner ve yolda yürüyen kendilerinden fiziksel olarak zayıf bulduğu insanlara motosiklet ile yaklaşarak eşyalarını çalarlar. Kapkaç mağduru vatandaş ise ya çalınmaya çalışılan eşyasını hırsızlara bırakır yada kapkaççılar tarafından sürüklenerek yaralanmasına sebebiyet verebilir. 

OTOMOBİL İLE KAPKAÇ 

Otomobil ile kapkaç yapacak olan şeref yoksunları kurbanlarını yine kendilerinden fiziksel olarak zayıf insanlardan seçmektedirler. Araç ile vatandaşa yaklaşarak kapkaç suçunu işlemektedirler. Otomobil ile kapkaça maruz kalan bayanlar  çantalarını hırsızlara kaptırmamak için metrelerce sürüklenerek ciddi anlamda yaralanmışlardır. Otomobilin verdiği güç ile kapkapçılar inatla yakaladığı eşyayı bırakmamaktadırlar. 

KAPKAÇÇI KİMDİR

Kapkapçı genel itibariyle kendisini gayri meşruya adamış insanlardan oluşmaktadırlar. İşi gücü olmayan kendisini para kazanmak için  tek yolun kapkaç yapmak olduğu düşünen akıl yoksunu insanda diyebiliriz.  Bu insanlar bazen kendilerini kapkaç çetelerinin cazibesinde kapılarak bazıları ise kapkaç haberlerinde duydukları paralardan iştahlanarak bu işe girmektedirler.  Bu insanlar her ne yaparlarsa yapsınlar mazlumun ahlarının altında ezilmeye mahkum kalmaktadırlar. En iyi kapkaççı bile ya demir parmaklıklar altına çürümekte ya da uyuşturucunun kanlı ellerinde yavaş yavaş ölmekte.  İnsanlara şiddet veya cebir uygulayarak malına el koyan bir insanın sonu iyi olabilir mi ? Yüce devletimiz her daim kapkaç çetelerini çökertmekte ve kapkaç şüphelilerine gereken cezayı vermektedir. 

KAPKAÇ SUÇUNUN CEZASI NEDİR

Öncelikle bu suçu  işleyen kapkaççı  Nitelikli Hırsızlık suçunu işlemiş olmaktadır. Türk Ceza Kanunun 142 maddesi gereğince Kapkaç suçunun cezası 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası sevgili okurlarım.Cezadan anlayacağınız üzere bu suçun cezası hırsızlık suçuna nispeten daha ağır bir suçtur.

KAPKAÇ SUÇUNUN GASPA DÖNÜŞMESİ 

Kapkaç suçu her ne kadar sadece hırsızlık olarak gözükse de Kapkaç bazı zamanlarda mağdurunun ölüme dahi götürecek düzeyde yaralanmasına sebep olmaktadır. Kapkaç suçu esnasında darp veya tehdit olması durumunda suçun ismi gasp olmaktadır. 

KAPKAÇ SUCUNA MARUZ KALAN HEDEF KİTLE 

Kapkaç suçunun genel kurbanları bayanlar olmaktadır. Bayanların narin yapısını göz önüne alarak, eşyasını almak daha kolay bir seçenek gibi görülmekte hırsızlar tarafından. Bu nedenle bayanlar oldukça dikkat ediyoruz. Kapkaça sadece bayanlar maruz kalmıyor elbette.  Kapkaç mağdurlarının ortak özelliklerini sizlere maddeler halinde anlatayım

 • Fiziksel anlamda kapkaçıdan zayıf olan her türlü insan
 • Üzerinde değerli ziynet eşyası taşıyan insan
 • Çantasını yada eşyasını dikkatsiz ve özensiz taşıyan her insan.

Kapkaççılar yukarda belirttiğim maddelerden herhangi birisine uyan bir kişi görürse ağızlarının suyu akar ve sizin değerli eşyanızı kapkaç yapmak için elinden geleni yapar.  

KAPKAÇÇIYI POLİS BULABİLİR Mİ

Kapkaç mağdurlarının polis karakolunda başına gelebilecek olayları sizlere maddeler halinde açıklamak gerekirse; 

 • Mağdur ilk olarak 155 polis imdat hattını arayarak kapkaç olayını bildirir.
 • Olay yerine polis ekipleri gelerek mağdur şahıs ile görüşüp konuyu değerlendirir.
 • Mağdur şahıs olayın meydana geldiği polis karakoluna müracaatçı olması için yönlendirilir.
 • Mağdur karakolda ifadesini verir.
 • Mağdur şahsa olayı gerçekleştiren hırsızları görmesi halinde daha önce kapkaç yapan şüpheli şahısların fotoğrafları gösterilir.
 • Polis ekipleri kapkaç alanına giderek olayı gören güvenlik kamera görüntüsü olup olmadığını araştırır.
 • Bu kapsamda soruşturma devam eder.
 • Merak edilen soruya cevap vermek gerekirse polisler elinde bulunan deliler doğrultusunda kapkapçı şahsı bulabilir ama yeterli bir delil yoksa kapkapçı bulmak kumda iğne aramaya benzeyebilir.  
 • Sizinde kapkaç ile cep telefonunuz çalındıysa ” Telefonunuz çalındığında yapmanız gerekenler  “   adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

KAPKAÇA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER 

 Kapkaç suçunun cezası falan umrumda değil siz değerli okurlarımın başına bu iş gelmeden önce önlem almalıyız. Sizin eşyanızı kapıp kaçtıktan sonra yani canınız yandıktan sonra bir çok şeyi geri getiremeyiz. Bu nedenle aşağıda yapmanız gereken bazı önlemleri sizler için belirttim. 

Öncelikle akbaba gibi bekleyen kapkaççılara beklediği umudu vermeyin 

Telefonunuz ile konuştuğumuz sırada tedbiri elden bırakmamak lazım bu hırsızlar genelde telefonumuzu kullandığımız anda dikkatimizin başka yerde olduğu için eyleme geçerek hırsızlık yapmaktadır. Bu nedenle elimizden geldiği kadar dışarıda telefonumuz ile meşgul olmuyoruz.Telefonumuzu kullanmak zorunda kalıyorsak mutlak suretle telefonumuzu sıkı sıkı tutarak ve dikkatli olarak kullanıyoruz.

Bayanlar çantalarınızı sokakta taşıdığınız sırada elinizden geldiği kadar çapraz olarak taşımalısınız.Elinize alarak taşıdığınız çantanız,hırsızlar için kolay lokma olarak gözükecektir.  Bu nedenle çanta taşıma stilimizi mutlaka güvenli moda ayarlamalıyız.

Sokakta yürüdüğünüz esnada sizi takip eden veya şüpheli hareketlerle sizi gözlemleyen birisi görmeniz durumunda alarm seviyenizi kırmızı yaparak hemen 155 polis imdat hattını aramalısınız. Akabinde bir işyeri veya kapalı  güvenli alana geçerek polis ekiplerinin gelmesini bekleyeceğiz.

Kanun adamın görüşü

Önce kendimizin polisi olacağız sevgili okurlarım. Önlemimizi alacağız ki leş kargaları bizim olan eşyaya göz dikemesin. Haberlerde kapkaç terörü, kapkaççı dehşeti isimli haberler duymak istemiyoruz. Bu nedenle Yukarda belirttiğim güvenlik önlemlerini  imkanlar doğrultusunda almaya çalışalım.

Belasız günler geçirmeniz dileğiyle

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: