KADININ SAVUNMA ARACI “ŞAPKA”

Merhaba sevgili okurlarım. 

Şapka takmayı alışkanlık haline getiren bayan sayısı 5 parmağı geçmeyecek kadar az dır günümüzde.  Hala kullanan elit bayanlar yok değil ama popüler olduğunu söylemek çok zor şapkanın. Yakın tarihte bayanların şapka kullanımı günümüzle kıyasla inanılmaz popüler durumdaydı.  Bir bayan için şapka görsellikten yada hava şartlarının getirdiği zorunluluk dışında utanç verici bir eylemi önlemek amacıyla kullanılıyordu.  1900’lü yılların başlarında medeniyet diye yırtınan devletler kadınların tek başına dışarıda gezmelerine yeni yeni izin vermişlerdi.  Günümüzün medeni toplumlarında 1900’lü yıllarda bir bayanın dışarıda gezmesi bir erkek için inanılmaz bir olaydı. O dönemde kadının yeri dört duvar arasıydı. O dönemlerde medeni devletler ve toplumlar kadını hayvan gibi görüyorlardı.

 kanunadam 1

Biz şimdi konumuza dönelim kadınların dışarıda tek gezme yasası medeni devletlerde onaylandıktan sonra kadınlar tek başlarına dışarıda gezmeye başladılar. Bunu gören erkekler ise tek gezen bayanlara sözlü veya fiziksel tacizlerde bulunuyorlardı.  Durum öyle bir hal almıştı ki bayanlar artık dışarıya çıkamaz hale gelmişlerdi. Tek başına gezen bayan mutlaka bir erkek tarafından tacize uğruyordu. O dönemlerin başlarında bayanlar için şapka takmak resmen mecburiyet haline geldi. O dönemin kadınları için şapka güzel görünmek için değil korunmak için önemliydi.

kanunadam4.jpg

Bir şapka nasıl olur da savunma aracına dönüşür diyebilirsiniz sevgili okurlarım. O dönemin bayanlarının kullandığı şapka hacimce oldukça büyük durumda olup bu büyüklükte bir şapkayı kafaya sabitlemek için şapka iğneleri bulunuyordu. Şapka iğneleri bayanlar için oldukça etkili bir savunma aracına dönüşmüştü.  Tacize uğrayan bayan şapkasında çıkardığı iğneyi sapık erkeğe hiç düşünmeden saplıyordu.  Günümüz ABD’si toplu taşıma araçlarında meydana gelen taciz olayını tüm dünyaya öğreten devlet konumunda bulunmaktadır. Kadınların yeni yeni sokağa çıktığı dönemlerde ABD’devletinin toplu taşıma araçlarında kadına taciz oldukça popüler ve sıradan hale gelmişti. Bayanların şapkalarında taşıdığı şapka iğneleri olmasa kadınların vay haline…

 kanun adam 2

Bayanların şapkaları savunma aracı olarak kullanma kültürü ABD üzerinden Avrupa’yada yayıldı. Taciz Avrupa’nın her yerinde kol geziyordu. Medeniyetin ve kültürün buram buram koktuğu yerlerde kadına gram değer verilmemesi ne kadar büyük çelişki. Avrupalı bayanlarda artık şapkayı savunma aracı haline getirmiş, sapık olan bir erkeğe şapkasının iğnesini büyük bir zevkle batırıyordu.  Şapka üretimi yapan firmalar ise şapka iğnesini nasıl kullanması gerektiği yönünde bilgilendirici broşürler dağıtmayı ihmal etmiyordu. 

 kanunadam8

Medeni ülkelerin erkek yöneticileri, ülkesinde erkeklerin bayanlar tarafından şişlenmesi olaylarının artması nedeniyle bayanların şapka iğnesi taşımasını suç ilan etmişlerdi.  Şapka iğnesi yaralama aleti olarak görülmekteydi ki bu konuda son derece haklılardı çünkü şapka iğnesi can yakacak türde bir silahtı. Avustralya’nın Sdney kentinde bir bayan şapka iğnesi taşıdığı için hapse mahkum edilmişti. Şapka iğnesi her ne kadar yasaklansa da iğne korkusu erkeklerde biraz yer etmiş olacak ki taciz olaylarında az da olsa azalma yaşanmıştır. 

O zamanın medeni ülkelerine sesleniyorum. Şapka iğnesini taşımayı suç ilan ettiniz ama neden kadına tacizle ilgili bir yaptırımda bulunmadınız. Kafanız sapık erkeklerin postunu korumaya yönelik önlem almaya yetiyor da. Kadına yönelik saldırıları engellemeye yetmiyor mu bu sorumu her ne kadar ölmüş olsanız da ruhunuza sorarım. 

Bugün şapka ile ilgili yazımı yazmamın asıl sebebi her fırsatta Avrupa ve ABD gibi ülkelerin medeniyet ve çağdaşlık timsali gösterilerek ülkemizi küçük düşürme çabası. Kabul ediyorum ülkemde taciz olayı  oldukça fazla ve rahatsız edici.  Bu taciz olayı ile ilgili devlet büyüklerimiz gerekli çalışmayı yapacaklardır. Bu yazımla birlikte Taciz olayının kaynağının Avrupa ve ABD olduğunu öğrendik. Dünyanın neresinde bir taciz olayı vuku bulursa aklıma direk olarak Avrupa ve ABD gelmektedir. 

İnsanlara sevgiyle bakmanız dileğiyle…

2 Comments

  1. Avatar sercemsworld 3 Ekim 2018
    • Avatar KANUNADAM 3 Ekim 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: