KADIN SIĞINMA EVİ

KADIN SIĞINMA EVİ 2019

Kadın sığınma evi,kadın sığınma evi 2019 kadın sığınma evi yorumları, kadın sığınma evi şartları, kadın sığınma evi iletişim, kadın sığınma evi nasıl

Kadın sığınma evleri ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu yazımızda…

Bazen hayatımızda doğru seçimler yapamayabiliriz. Bu seçimlerimiz öyle kötü sonuçlanır ki ruhsal ve bedenen tükenme noktasına kadar geliriz, Hayatımızın en tehlikeli yanlış seçimlerden birisi ise evlilik seçimlerimizdir malaasef. Evlilik güzel oldu mu tadından yenmez bunda sorun yok. (Mesela benim evliliğim gibi  (-_-)  )

Ya yanlış insanla evlenirsek ?

İşte o zaman gerçekten işimiz çok zor sevgili okurlarım. Hele Hele ekonomik özgürlüğünüz  yoksa o zaman tehlikenin boyutları oldukça artacaktır….

Şimdi eşiniz tarafından şiddet görüyorsunuz, şiddetten kastım sadece dayak değil, sözlü şiddet cinsel şiddet, ne bilim eşiniz tarafından size eziyet olan tavır ve davranışların hepsi şiddettir. Bu şiddetler o kadar arttı ki artık o evde durmanız imkansız, ama nereye gideceğiz?

İşte bu soruya cevabımızı resmi kanaldan alıyoruz…. Devlet babamız diyor ki; kocası ile çeşitli nedenlerden dolayı aralarında oluşan olumsuzluklar nedeniyle  Kadın Sığınma Evlerini hizmetinize sunduk

Öncelikle kadın sığınma evlerinin kurulmasın da ki amaç nedir ona bakalım.

Kadın sığınma evleri, Fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların, şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde kadınların varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarının da karşılanmak suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri ve kadın konukevi, sığınmaevi, kadın sığınağı, kadınevi, şefkatevi ve benzeri adlarla açılmış ya da açılacak yatılı sosyal hizmet kuruluşudur. Bu tanımda aslında bir çok etmen açıklanmış sevgili okurlarım.

Kocalarınız tarafından Fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğramanız durumunda devletin şefkatli kolları sizler için sonuna kadar açılacaktır.  Eşinizden dayak yedikten sonra çaresizce yaralarınızı sarma devri bitmiştir…

KADIN SIĞINMA EVİNE NASIL BAŞVURACAĞIM

Kadın sığınma evlerine başvurmak için Sosyal hizmetler il müdürlüğü, Şiddet önleme ve izleme merkezi, benzeri görevleri yapan kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili yönlendirici birimlerine veya polis yada jandarmaya başvurabilirsiniz. Kadın sığınma evine başvurmak isteyen bayanımız kendisine yönelik meydana gelen sözlü  yada fiziki saldırıları ispat etme zorunluluğu yoktur. Kadın sığınma evine başvurmak isteyen bayanın beyanı esas alınmaktadır. 

Yukarda saydığım kurum yada kuruluşlar bulunduğunuz bölgede yoksa yapmanız gereken en kısa yol polis yada jandarmaya başvurmanızdır.

Ya kanun adam ne diye başka kurumlarla uğraşacağım direk olarak konuk evine gitsem olmaz mı 

diye sakın düşünmeyin Kadınların konukevine doğrudan başvuruları kabul edilemez. Ancak bir kurum aracılığı ile sizin kadın sığınma evine  kabulünüz sağlanacaktır.

KADIN SIĞINMA EVİNDE ÇOCUĞUMLA BİRLİKTE KALABİLİRMİYİM ?

Kadın sığınma evlerinde  yaşı küçük çocuğunuz ile birlikte  kalabilirsiniz. Bir yavruyu annesinden ayıracak  kadın sığınma evi akla ve mantığa ters düşecektir.

 KADIN SIĞINMA EVİNDE  NE KADAR KALABİLİRİM ?

Kadın sığınma evine girdiğiniz tarih itibariyle en fazla 6 ay kalabilirsiniz.  Ancak Kalış süresi, kadınların güçlenme süreci değerlendirilerek gerekli hallerde uzatılır. Uzatma süresi, sosyal çalışmacı ile çocuğu var ise çocuk gelişimcinin görüşü alınarak, değerlendirme komisyonu tarafından belirlenir. Kadın sığınma evlerinde ömür boyu kalabilir miyim diye düşünen bayan okurlarımız için bu husus kötü bir durum malaasef.

 YAŞADIĞIM YERDE KADIN SIĞINMA EVİ YOK NE YAPACAĞIM 

Sevgili okurum bu konu ile ilgili şiddet önleme ve izleme merkezi tarafından uygun görülmesi halinde, kira ve iaşesi karşılanmak üzere bağımsız bir ev kiralanmak suretiyle barındırılması yoluna gidilir. Kiralanacak konutlara ilişkin kira, depozit ve diğer cari giderler konukevi bütçesinin ilgili kalemlerinden ödenir. Kadınlar ve beraberindeki çocuklar konukevi hizmetlerinden bu evde yararlandırılır. Evlerin, konukevine yakın çevreden, tercihen mobilyalı ve her bir kişi için en az yirmi metrekare yaşam alanı olmasına, bulunduğu ilin rayiç fiyatları üzerinden kiralanmasına özen gösterilir. Yani devletimiz bizi ne aç nede açıkta bırakmayacaktır.

 KADIN SIĞINMA EVLERİ GÜVENLİMİDİR ?

Kadın sığınma evleri kesinlikle güvenlidir. Kocalarınız sizi orada asla bulamaz.  Konukevinin adresi, telefon numarası gizli tutulur. Konukevini tanıtan tabela asılmaz, temel atma ve açılış töreni düzenlenmez.  Yapılacak yazışmalarda kadınların, çocukların ve çalışanların isimleri belirtilmez, gerekli durumlarda üzerinde anlaşmaya varılmış kodlar kullanılır

Kadın ve çocuklar ile gerekli görülen üçüncü kişilerin kimlik bilgileri ve adresleri ile önem taşıyan bilgiler tüm resmi kayıtlarda gizli tutulur.

KADIN SIĞINMA EVLERİ NASIL BİR YER

Kadın sığınma evleri bayanlarla toplu olarak yaşanılan bir yaşam alanı, topluluk ile yaşamanın zorlukları bu evlerde maalesef sıklıkla görülmektedir.  Kadın sığınma evlerinde kalan bayanlarımızın sıklıkla şikayetçi oldukları konuların başında hijyen gelmektedir. Bir diğer husus ise kadın sığınma evlerinde görev yapan bazı personellerin mağdur bayanlara karşı olumsuz tavır ve davranışlarıdır. Bu hususlar bazı bayan okurlarımızın tarafımıza belirttiği şikayetler doğrultusunda belirtilmiş olsa da her kadın sığınma evinin hijyen yada personel sıkıntısı olacak diye bir kaide yoktur.  Kadın sığınma evleri, tabi ki de kendi evinizin verdiği konforu size sağlamayacaktır. Sonuçta birden fazla insanla belirli bir alan paylaşılmak zorunda kalınıyor bu durum ister istemez kadın sığınma evlerinde belirli bir disiplinin ve kuralların oluşması sağlanmakta. Bu kural ve disiplin bazen mağdur bayanlarımızı sıkarak kurumdan ayrılmalarına sebep olabilmektedir. Kadın sığınma evlerinin kurulma amacına bakacak olursak kendi evinde mutlu olmayan şiddet gören bayanların bir nebze nefes almalarını sağlamak olduğunu anlamamız gerekmektedir. Kadın sığınma evleri nasıl bir yer sorunuzu özetlemek gerekirse şiddet ve tacize uğradığınız evinizden daha rahat olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

KADIN SIĞINMA EVLERİNİN SUNDUĞU HİZMETLER NELERDİR ?

 Öncelikle barınma olup Güvenlik Danışmanlık. yönlendirme  Psikolojik destek. Hukuki destek. Tıbbi destek Geçici maddi yardım İş bulma konusunda destek Kreş. Mesleki eğitim kursu. Grup çalışmaları. gibi hizmetleri mevcuttur.

KADIN SIĞINMA EVİNE ARKADAŞIM GELEBİLİR Mİ

Kadın sığınma evlerinin güvenliği için dışarıdan bir arkadaşınızı getirmenize izin verilmeyecektir sevgili okurlarım.  Kadın sığınma evlerinin güvenliği her zaman en ön plandadır.

KADIN SIĞINMA EVLERİNDE ALKOL KULLANMAK YASAK MI 

Kadın sığınma evlerinde alkol uyuşturucu kullanmak kesinlikle yasaktır. Kadın sığınma evlerinde annesi ile birlikte kalan çocukların da bulunduğunu düşünürsek alkol kullanımının yasak olduğunu anlamamız zor olmayacaktır. Kadın sığınma evlerinde alkol veya uyuşturucu madde kullanımı sizin kovulmanız dan tutunda kendinizi karakol da dahi bulmaya kadar giden olaylar zincirinin başrolü olabilirsiniz

KADIN SIĞINMA EVLERİNDE TELEFON KULLANMAK YASAKMI

Kadın sığınma evlerinin bir çoğunda evlerin gizliliğini korumak amacıyla kısıtlı şartlarda cep telefonu kullanımına izin verilmektedir. Kadın sığınma evlerinde cep telefonu kullanan bir bayan oldu ya evin  konumunu bir yerde paylaştı kadın sığınma evinin gizliliği ihlal edilmiş olacağı için cep telefonu kullanımına kısıtlı olarak izin verilmektedir. 

KADIN SIĞINMA EVLERİNDE GİRİŞ ÇIKIŞ SAATLERİ NASIL

Kadın sığınma evlerinde giriş çıkış saatleri  de belirli bir kısıtlama ile karşı karşıya günlük olarak kadın sığınma evinde kalan bayanlara dışarı çıkma izinleri verilmektedir ancak giriş çıkış saatleri kadın sığınma evinin yönetimi tarafından belirlenmektedir.  Kadın sığınma evinde kalan ve herhangi bir işte çalışan bayanların giriş çıkış saatleri esneklik gösterebilmektedir. 

KADIN SIĞINMA EVLERİ ÜCRETLİ Mİ ?

Kesinlikle ücretli değildir sevgili okurlarım aksine  işi olmayan mağdur bayanlara iş buluna kadar harçlık dahi verilmektedir.

Sevgili okurlarım kadın sığınma evleri ile ilgili olarak kafanıza takılan her soruyu yazımın altında bulunan yorum  kısmına yazarak sorabilirsiniz. Sevgiyle kalın….

Sevgili okurlarım Kadın sığınma evine gitmekten başka çarem yok demeyin Uzaklaştırma kararı da sizin için çok iyi bir çare olabilir. Bu nedenle mutlaka uzaklaştırma kararı başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Yazımızı okumak için  TIKLA

126 Comments

 1. Avatar K.k 28 Mart 2018
  • Avatar KANUNADAM 28 Mart 2018
  • Avatar KANUNADAM 28 Mart 2018
 2. Avatar Songül 16 Nisan 2018
  • Avatar KANUNADAM 16 Nisan 2018
 3. Avatar Meral 5 Eylül 2018
  • Avatar KANUNADAM 5 Eylül 2018
 4. Avatar Meral 5 Eylül 2018
 5. Avatar Meral 5 Eylül 2018
 6. Avatar