KAÇAK YAYINLARDAN MAÇ İZLEMEK SUÇMU

İP TV den maç yayını izlemek suç mu ? Kaçak Yayınlardan maç izlemek suçmu 2020 

Kaçak yayınlardan maç izleyen var mı aranız da? 

Futbol olsun Basketbol olsun yada her hangi bir spor dalı olsun izlemeyi çok seviyoruz. Gel gör ki mevcut dünya düzeninde hangi alan çok rağbet görürse onu pazarlama eğilimine gidildiğinden dolayı günümüzde neredeyse tüm  spor müsabakalarını ücretli hizmet veren spor kanalları yayınlamakta.

Bu nedenle spora gönül veren ancak parası olmayan insanlar kaçak yayın olarak tabir edilen illegal yollardan sevdiği spor dalının müsabakalarını izlemekte.

Ücretli bir ürünü ücretsiz olarak izlemek haliyle suçtur. Bu şekilde izlediğiniz her yayında Karşılıksız Yararlanma suçunu işlemiş oluyorsunuz.

kaçak yayınlardan maç izlemek
ip tv maç izlemek suç mu

KAÇAK YAYINDAN MAÇ İZLEDİM POLİS BENİ TESPİT EDECEK Mİ ?

Kaçak yollarla Maç yayını yapan firmalar izleyenden çok izletenin peşine düşmekte. Kaçak  Yayın yapan şahıs yada şahısları tespiti halinde onlarla her türlü hukuki savaşı vermektedir. Bu yayınları izleyenlerle ilgili herhangi bir şikayet olacağını sanmıyorum. Bu yayınları yüz binlerce insanın izlediğini düşünürsek ve ilgili yayın kuruluşu izleyen herkesten şikayetçi olsa öncelikle bu insanların bu yayını izlediğini ispat etmek için uğraşacaktır. Bu uğraş için harcanacak efor ile çok daha büyük işler başaracakları için bu yola başvurmayacakları bir gerçektir.  Bu yüzden rahat olabilirsiniz polis sizi tespit etmeyecektir. Yayın kuruluşlarının amacı bataklığı kurutmak olduğu için kaçak yayın yapan kişi yada kişilerle mücadele etmektedir.

PERİSCOP ÜZERİNDEN MAÇ YAYINI YAPMAK SUÇMU 

Periscop üzerinden kaçak yayın yaparsanız yine suç işlemekten kurtulamazsınız. Bunun tespiti ise o kadar zor değil Digiturk’te yayınların kaçak yollardan izlenmesinin önüne geçmek için özel olarak oluşturulmuş, Fraud İllegal Bölümü bulunuyor. Canlı maç yayınları sırasında Lig TV ekranlarında beliren özel şifreler, illegal yollardan yayın izleyenleri yakalamada kritik öneme sahip. Bu şifreler sizin kısa sürede yakalanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle periscop üzerinden takipçi kasacağım derken kendinizi mahkeme salonlarında bulmayın. Bir olayda cezanın nasıl belirlendiğini merak ediyorsanız mutlaka CEZANIN BELİRLENMESİ başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim

İP TV ÜZERİNDEN MAÇ İZLEMEK SUÇ MU

İp tv üzerinden maç izlediğiniz zaman yayıncı kuruluşun cebine para girmiyorsa yine izlediğiniz maç yasal değildir. Burada önemli olan husus şudur örnek vermek gerekirse futbol maçlarının yayın haklarını alan  X firmasının yayınını  İP TV üzerinden ücretsiz olarak izliyorsanız suç işlemiş sayılırsınız.  İzlemek istediğiniz müsabakayı başka bir ülkenin kanalı üzerinden izlemek isterseniz bu suç olmaktan çıkacaktır. Sonuçta başka bir ülkede ücretsiz olarak yayınlanan bir maçı aynı kanal üzerinden izlemenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. İP TV üzerinden izlediğiniz maçların yasal olup olmadığını izlediğiniz yayının hangi kanal üzerinden verildiğini bilmeniz gerekmektedir. Bunları söylesem de izlediğiniz bir maç nedeni ile büyük bir ihtimal mahkemelik olmayacaksınız. Bu gibi durumlarda kaçak yayın yapan kişi yada kişilerin tespitine yönelik bir çalışma yapılmaktadır. Maçları kaçak yayınlardan izlemeniz belki başınızı ağrıtmayacak ama etik olmayan bir harekete imza atmış olacaksınız. Kaçak yayınlardan maç izleme olayına birde farklı bir bakış açısı ile bakmak gerekirse cebinde parası olmayan bir sporseverin de müsabakaları izleyememesi bir o kadar üzücü ancak her ne olursa olsun kaçak yayınlarla verilen bir hizmeti kötüye kullanmaktan sakınmamız gerektiğini düşünmekteyim. Kaçak Yayınlardan maç izlemek tamamen sizin vicdanınızla alakalı bir durumdur.

Kanun adamın son görüşü 

Bu konu ile ilgili olarak tavsiyem kaçak yayınları elinizden geldiği kadar izlemeyin sonuçta belli bir bedel alınarak izlenilen bir müsabakayı bedava izlemek bir nevi hırsızlıktır. Bir maç izlediniz diye başınıza hukuki bir sorun gelmese de vicdanlarınız sizi böyle bir davranıştan alıkoyacaktır. Sevgiyle kalın..

2 Comments

  1. Avatar Huseyin 19 Eylül 2019
  2. Avatar Semih Çıkmış 28 Şubat 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: