İstinaf Mahkemesi ve İstinaf Kararı

İstinaf nedir

Halk arasında istinaf mahkemesi, yargı çevresinde ise Bölge adliye veya Bölge idare mahkemesi olarak bilinen bu güzide yargı organımız bugün ki yazımızın ana konusu sevgili okurlarım. İlk olarak istinaf kelimesinin ne anlama geldiğini açıklayarak konuya başlamak istiyorum. İstinaf kelimesi hepinizin de anlayacağı üzere Arapça kökenli bir kelimedir ve anlamı yeniden başlamaktır. İsmi gibi verilen kararları sil baştan inceler ve yeniden karar verir.

İstinaf Mahkemeleri

İstinaf mahkemelerinin görevi de kökeninin anlamı gibi yeniden başlamaktır sevgili okurlarım. İstinaf mahkemeleri 2016 yılından itibaren Yargıtayın iş yükünün azaltılması ve adil yargılamanın daha iyi olması amacıyla açılmış 2. derece mahkemelerdir.

Bu mahkemelerin esas görevi 1. dereceden mahkemelerin kararlarına itiraz olunması halinde başvuru sahibi istinafa giderek dosyanın yeniden incelenmesini sağlamaktadır. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse, başınıza gelen bir olay ile ilgili mahkeme kararını verdi ve sizi cezaya çarptırdı. Sizde bu kararı beğenmediniz ve hakkınızın yenildiğini düşündünüz. Bu durumda istinaf mahkemelerine başvurarak dosyanızın tekrar incelenmesini sağlayabilirsiniz.

İstinaf Başvurusu Nasıl Yapılır

İstinaf başvurusunu 1. dereceden mahkeme hüküm verdikten sonra hükmü veren 1. dereceden mahkemeye yazacağınız dilekçe yada şifai beyanınız üzerine istinaf başvurunuz alınmaktadır.

Bu konu ile ilgili ayrıca önemli bir husustan bahsetmek istiyorum. 1. derece mahkeme tarafından verilen hükmün 15 yıl ve üstü olması durumunda istinaf mahkemeleri talep gerekmeksizin dosyayı incelemektedir. İstinaf olayı ile ilgili siz değerli okurlarıma önemli bir husustan bahsetmek istiyorum. 1. derece mahkemenin kararından hoşnut olmamanız durumunda İstinaf mahkemelerine başvurursunuz İstinaf mahkemelerinin kararı da sizi tatmin etmezse ve gerekli şartlar oluşursa Temyiz yoluna gidebilirsiniz. Yani direk olarak ben temyize gidiyorum olayı yok.

Bir diğer önemli husus ise gerekçe sevgili okurlarım. Cumhuriyet Savcısı bir sanık hakkında istinafa başvurması halinde mutlak suretle gerekçe göstermek zorundadır. Ancak dosyanın diğer tarafları veya avukatlarının istinaf başvurusunda gerekçe göstermesi zorunlu değildir.

İstinaf Başvuru Süresi Ne Kadar?

İstinaf başvuru süresinin ne kadar olduğu oldukça önemlidir sevgili okurum. Hakkınızda verilen hükmü istinafa taşımanız için tam 7 gününüz var. 7 gün içerisinde istinafa başvuru yapabilirsiniz.

Birde şu şekilde senaryo var sevgili okurlarım. Hüküm sizin gıyabınızda verildi ve sizin bu hükümden haberiniz olmadı. Bu durumda içiniz rahat olsun çünkü hüküm tarafınıza tebliğ edildikten sonra 7 günlük süre başlayacaktır. Bu nedenle aman istinaf süresini kaçırdım demeyin. Bu husus çok önemlidir.

Hangi Kararlara Karşı İstinaf’a Başvurulamaz?

Bu hususu maddeler halinde belirtmek daha doğru olacaktır.

*3000 TL dahil adli para cezasına “mahkumiyet hükümleri” aleyhine istinaf kanun yoluna başvurulamaz.

* Üst sınırı 500 günü geçmeyen adli para cezasını gerektiren suçlardan “beraat hükümleri” kesindir. Bu hükümler aleyhine istinaf yoluna başvurulamaz

*Özel kanunlarda kesin olduğu yazılı bulunan hükümler aleyhine de istinaf kanun yoluna başvurulmaz

*Müsadere, çocuklara veya akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirleri ile tüzel kişilere güvenlik tedbiri uygulanmasına dair kararlar aleyhine istinaf kanun yoluna başvurulamaz

İstinaf ile temyiz arasında temel farklılık nedir?

Temyiz incelemesinde Yargıtay, sadece kararın hukuka uygun verilip verilmediğini denetler, yani hukukî bir denetim yapar. İstinaf ise yeniden yargılama yapabilir. Temyiz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim https://kanunadam.com/temyiz-nedir-nasil-basvurulur/

Söz kanun adamda

İstinaf kanun yolu, öncelikle daha güvenceli bir yargılama yapılmasını sağlayacaktır. Zira, ilk derece mahkemesi kararlarına karşı, şu anda yapılmakta olan tek dereceli kontrol ve denetim mekanizması yerine, iki dereceli bir kontrol mekanizması oluşturmuştur. Bir kararın iki ayrı üst yargı organınca denetlenmesi, daha sağlıklı ve doğru karar verilmesi imkânını artırmaktadır. Ayrıca, istinaf aşamasında sadece denetimle yetinilmeyip aynı zamanda gerektiğinde yeniden yargılama yapılması imkânının olması, kararların daha sağlıklı verilmesini mümkün kılmaktadır. İstinafla birlikte, kararlara karşı denetim mekanizmasının artması ile yargıda ortaya çıkan adil yargılanmayla ilgili sorunlar da azalacak ve kararlara duyulan güven artacaktır. İstinaf, Halk arasında Temyiz ile çok karıştırılan bir itiraz yoludur. Hakkınızın yenildiğini düşünüyorsanız sizde istinaf ve temyize başvurabilirsiniz. Adalet mutlaka tecelli edecektir. Bu mahkemeler bunun için var sevgili okurlarım.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: