İşkence

Merhaba sevgili okurlarım

Dünya üzerinde yaşayan her canlı da vicdan ve merhamet vardır. Biliriz ki yırtıcı bir aslan dahi yavrusuna karşı vicdan ve şefkat duygularını göstermektedir. Hayvanda bile bulunan vicdan ve merhamet duygusu insanda her halükarda bulunması gerekmektedir. Bazı filmleri izlediğimiz sırada eziyet veya işkence bölümleri çıktığında ya gözümüzü kapatırız yada kanalı değiştirmeyi seçeriz. Bunu yapmamızın temel nedeni vicdanımızın buna el vermemesidir. Olayın tamamen senaryodan ibaret olduğunu bilmemize rağmen o sahneyi izleyemiyoruz. Çünkü işkence tüm insanlık olarak hangi canlıya yapılırsa yapılsın, vicdanlarımızca suç olan aşağılık bir eylemdir.

Vicdanlarımızca suç olan bu eylem kanunlar tarafınca da kesin bir şekilde suç olarak sayılmıştır.

İşkencenin insan haklarınca, anayasamızca ve Türk ceza kanunlarınca suç olduğu  belirtilmiştir.

Öncelikle işkencenin tanımını yapalım bir insanın onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine veya aşağılanmasına yol açacak davranışların tamamına işkence denir.

İşkanceye maruz kalmış bir insan ile konuşma fırsatınız hiç oldu mu ? İşkenceye maruz kalan insanlarla ile konuştuğunuz da nasıl bedensel ve psikolojik olarak Yıprandıklarını anlayabilirsiniz.

Türk ceza kanunun 94 maddesi Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Şeklinde hüküm vermiştir.

Bu suç Kanuni tanımından anlaşılacağı üzere kamu görevlisi tarafından uygulanması halinde işkence ismini almaktadır.

Bir işkencenin içerisin de dayak (kasten yaralama), cinsel taciz, hakaret gibi bir çok suç barınmaktadır. Bu nedenle bir suçun işkence olmasının bir kaç şartı bulunmaktadır. İşkence suçu sistematik bir süreçten geçmesi gerekmektedir. Ani gelişen ve sürekliliği olamayan suçlar işkence olarak değerlendirilmemektedir sevgili okurlarım. Bu olayı size bir örnekle açıklayayım parkta oturduğunuz esnada uygulama yapan bir polis memuru yanınıza gelerek sert bir şekilde yere yatmanızı istedi. Sizde neden yere yatacağınızı sordunuz bu sorunuza sinirlenen polis sizin karın boşluğunuza sert bir tekme attı. Bu tekme aniden geliştiği için işkence suçu oluşmadı burada kasten yaralama suçu oluştu. Polis size tekme attıktan sonra sizi ekip otosuna alıp sizi ıslatarak tokat atıp ağza alınmayacak sözler sarfetti. Bu eylemler sonucu olay işkenceye dönmüştür. Burada işkence hükümlerine göre görevli polis yargılanacaktır

“Bu suçu  sadece kamu görevlileri mi yapıyor normal vatandaş işkence yapacak olursa suç değil mi” diye sakın düşünmeyin bu suçu sivil vatandaş yapacak olursa sadece suçun ismi eziyet olarak değişiyor. Yakın zamanda eziyet suçu ile ilgili yazımızı paylaşacağız

Şimdiye kadar işkence suçunun, kamu görevlisi tarafından ani ve tek seferlik gerçekleşmeyen sistematik bir düzenle işlenen gelen suç yada suçlardan oluştuğunu öğrendik.

Kanun adam kamu görevlisinin işlediği işkence suçuna iştirak eden sivil vatandaşlar hakkında bir diyeceğim var mı?

Benim bir diyeceğim bir şey tabi ki yok ancak kanunlarımızın diyeceği bir şey var sevgili okurlarım kanun maddemiz der ki İşkence suçunun işlenişine iştirak eden diğer kişiler de kamu görevlisi gibi cezalandırılır. Kamu görevlisine yardım edeceğim diyerek işkence suçuna iştirak etmemenizi şiddetle öneririm.

işkence suçu sadece vatandaşa yapılacak diye bir kaide yok bir kamu görevlisi yada avukata görevi dolayısıyla işkence yapılırsa kanun maddemiz Avukata veya diğer kamu görevlisine karşı görevi dolayısıyla İşlenmesi hâlinde, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Yukarda belirttiğim üzere işkence denilen suçun içerisinde ayrı ayrı bir çok suç bulunmakta işkence suçunun içerisinde cinsel taciz suçunun bulunması durumunda on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

İşkence eylemini Çocuğa, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye ya da gebe kadına yapılması halinde sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolur. Burada araya girmek istiyorum Çocuğa yada Gebe kadına İşkence Ne demek Yahu…  Bu işkenceyi yapanlara insan  demek tüm insanlık için hakaret olmaz mı ?  Sevgili okurlarım Bir insanı seversiniz, sevmezsiniz Düşman olabilir yada canınızı çok yakmış birisi… Her ne olursa olsun bu nalet olası İşkence denilen suçu hiç bir insan hak etmiyor. İşkence olmasın diye Kanunlar olmuş. 

Barışın sevginin Merhametin hakim olduğu Dünyada yaşamanız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: