İNTERNETİN ATASI SİR TİM BERNERS-LEE

Sir Tim Berners-Lee bir İngiliz bilgisayar bilimcisidir. Londra’da doğdu ve ailesi ilk bilgisayar bilimcileriydi ve en eski bilgisayarlardan birinde çalışıyordu.

Büyüyen Sir Tim, trenlerle ilgileniyordu hatta yatak odasında bir demiryolu modeli bulunuyordu.

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Berners-Lee , Cenevre yakınlarındaki büyük parçacık fiziği laboratuarı olan CERN’de yazılım mühendisi oldu . Bilimsel çalışmalara  katılmak için bilim adamları dünyanın dört bir yanından geliyor, ancak Sir Tim onların bilgi paylaşımında güçlük yaşadıklarını fark ediyordu.

Tim, bu sorunu çözmenin bir yolunu düşündü. Hızla gelişen internet üzerinden milyonlarca bilgisayarın birbirine bağlandığını ve Berners-Lee, köprü metni adı verilen  bir teknolojiyi kullanarak bilgi paylaşabileceklerini fark etti.

Mart 1989’da Tim, ” Bilgi Yönetimi: Bir Teklif ” belgesinde web haline gelecek olan şey hakkındaki vizyonunu ortaya koydu . İster inanın ister inanmayın, Tim’in ilk önerisi hemen kabul edilmedi.  Web hiçbir zaman resmi bir CERN projesi değildi, ancak Mike Eylül 1990’da Tim’e zaman vermeyi başardı . Steve Jobs’un erken ürünlerinden biri olan NeXT bilgisayarıyla işe başladı .

Tim, 1990 yılının Ekim ayına kadar bugünün web’inin temelini oluşturan (ve gördüğünüz web tarayıcınızın bazı bölümlerinde) üç temel teknolojiyi yazmıştı bu teknolojiler

HTML: Köprü Metni Biçimlendirme Dili.

Web için işaretleme (biçimlendirme) dili.URI: Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcısı.

Benzersiz olan ve web’deki her bir kaynağı tanımlayan bir tür “adres”. Genellikle bir URL adı verilir.

HTTP: Köprü Metni Aktarım Protokolü. Web üzerinden bağlantılı kaynakların alınmasına izin verir

Tim ayrıca ilk web sayfası  tarayıcısı (“WorldWideWeb.app”) ve ilk web sunucusunu (“http”) yazdı. 1990 sonuna kadar ilk web sayfası internette sunuldu ve 1991’de CERN dışındaki insanlar bu yeni web topluluğuna katılmaya davet edildi.

Web büyümeye başlayınca, Tim gerçek potansiyelinin yalnızca herhangi birinin veya herhangi birinin herhangi bir ücret ödemeden veya izin istemesi durumunda serbest bırakılacağını açıkladı. Bu ağı kullanmak ücretsizdi. Teşekkürler Berners-Lee  Minnettarız sana

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: