İnternet üzerinden program veya oyun indirmek suçmu

İnternet üzerinden program veya oyun indirmek suç mu ? Bu soruyu eminim bir çoğumuz kendine sormuştur. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar ve İnternet hayatımızın odak noktası haline geldi. Son zamanlarda da cep telefonları da bilgisayar ve İnternetin yanına 3. bir kardeş olarak yerini almayı başardı. Milyarlarca insan İnternet üzerinden saatlerini harcıyor. İnternet’in bu kadar büyümesi ile birlikte insanların ihtiyaçlarının da değiştiğini görmekteyiz. Yaklaşık 10 yıl önce 1 GB RAM’e sahip olan bilgisayarlarla neler yapılıyordu. Şimdi ise hemen hemen her bilgisayarda en düşük RAM oranı 8 gb olmuş durumda.

Bilgisayarlar geliştikçe, gelişen bilgisayarlara yakışan programlar ve oyunlar üretilmeye başladı. Bu yüksek teknoloji barındıran oyun ve programlar haliyle, tüm insanların iştahını kabartmıştır. Yalnız burada bir sorun vardı, mesela son çıkan oyunu oynamak için can atan kişi topluluğu, genel itibariyle ortaokul ve lise çağında ki gençlerden oluşmakta. Bu yaştaki gençlerin bir çoğunun ise son çıkan oyunları alma şansı maalesef bulunmamakta. Pahalı oyun ve programların çıkışı ile birlikte insanlar alternatif yollara başvurmuşlardır. Genç çocuktan büyük amcalara kadar Google amcamıza “Free …. program indir”   “….. oyunu crack”    “ bilmem ne programı key” ve benzeri bir çok arama yöntemi ile bedava program veya oyun bulma çabası içine girmiştir. Bu nedenle bugün ki yazımızda İnternet üzerinden indirilen oyun veya yazılımların suç olup olmadığıdır.

İNTERNET ÜZERİNDEN OYUN İNDİRMEK SUÇ MU

İnternet üzerinden oyun indirmek, hemen hemen herkesin yaptığı eylemdir. Bir çoğumuz İnternet üzerinden hayalini kurduğumuz oyunları indirirken, olayın suç boyutunu hiç düşünmeyiz.  Tek hayalimiz indirdiğimiz oyunu saatlerce oynamak ve oyunun sonunu getirmenin hazzını iliklerimize kadar yaşamak. Peki İnternet üzerinden oyun indirmek suç mu? Bu sorunun cevabını şu şekilde vermemiz gerektiğini düşünüyorum. “İndirilen oyuna göre değişir ” Burada bahsetmek istediğim, oyuna göre değişir, cümlesini biraz irdeleyelim. Şu sanal dünyada binlerce oyun tasarlanmış ve piyasaya sürülmüştür.  Tasarlanan oyunlar da kendi içlerinde onlarca ayrı kategoriye ayrılmıştır.  Mmorpg, savaş oyunları, araba yarış oyunları bunun gibi listemiz uzar gider.Tasarlanan oyunların amaçlarını maddeler halinde anlatmak istiyorum.

  1. Satışı ile beraber kar amacı güden oyun
  2. Satışı ücretsiz olup oyun ürünleri satımından kar amacı güden oyun
  3. satışı ücretsiz olup reklam gelirlerinden kar amacı güden oyun

Yukarıda genel itibariyle oyun firmalarının amaçlarını gösterdim.Bu maddeler üzerinden gitmek gerekirse;

Satışı ücretsiz olan oyunlar indirmek

İnternet üzerinden zamane gençlerinin dilinde FREE olarak nitelendirilen bedava oyunları indirmeniz de hukuki anlamda bir sakınca yoktur. Burada ki oyunu tasarlayan firma yada kişiler  zaten indirilmesine ve oynanmasına izin vermişlerdir.  Bu firma yada kişiler tasarladıkları oyunlar ile oyuncular üzerinden inanılmaz rakamları ceplerine indirmektedir.  Bu yüzden tasarladıkları oyunları ne kadar çok insan indirirse ve oynarsa o kadar çok para kazanma anlamına gelmektedir. Bu nedenle İnternet üzerinden FREE olarak aradığımız oyunların, aslında o kadar da ücretsiz olduğunu düşünmeyiniz. Bu tip oyunları indirirken hukuki bir yaptırımla karşılaşmayacağınızı temenni ederim.

Satışı ücretli olan oyunları indirmek

Satışı ücretli olan oyunları bir şekilde indirmek suç mu ? Bu sorunun cevabı bir şekilde kelimesinden geçmektedir. Oyun firmalarının yıllarca emek vererek hazırladıkları oyunları yılların verdiği emeğin karşılığını almak ve hatta güzel bir kar etmek amacıyla bir bedel karşılığında satışa sunarlar. Bu tür oyunları oynamak isteyen insanımız bu defa google amcamıza  Crack, Key tarzında arama yaparak, cracklenmiş oyunları indirmektedir. Crackli bir oyunu oynamak suçmu ?

Crack’li oyunları indirmek suç mu?

Crackli korsan oyunları indirmek ve oynamak en nihayetinde suç. Burada crack olayını biraz anlayalım. Crack, milyon dolarlar harcanarak tasarlanan oyunları, herhangi bir ücret ödemeden oynama eylemidir. Bu cümle bile crackli oyun indirmenin masumane bir eylem olmadığını belirtmektedir. Burada bedeli olan bir ürünü bedel vermeden kullanmak halk arasında hırsızlık olarak bilinmektedir. Bu hususla ilgili şunu da belirtmem gerekir ki,  bu zamana kadar crackli oyun indiren bir kişinin ceza aldığına şahit olmadım. Crack’li oyunları indiren insanların takibi inanılmaz zor bir süreçtir. Crackli oyunları milyonlarca insan indirmektedir. Bu nedenle oyun firmalarının crack konusunda kendi önlemlerini almaktan başka çaresi bulunmamaktadır. İnternet dünyasında sıklıkla geçen, Torrent oyun indirmek suç mu , crack’li oyun indirmek suç mu şeklinde ki sorularınızın cevabı evet suçtur sevgili okurlarım. Oldu  ya bir gün crackli oyun oynadığınız tespit edilip hakkınız da şikayette bulunuldu. Adalet karşısın da hesap vermek zorunda  kalabilirsiniz.

İNTERNET ÜZERİNDEN PROGRAM İNDİRMEK SUÇ MU

İnternet üzerinden program indirmek ile ilgili de iki türlü yol bulunmaktadır. Ücretsiz yayınlanan program ve ücretli yayınlanan program. Ücretsiz bir programı indirmeniz de haliyle herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Belli bir ücret karşılığında kullanılmasına izin verilen bir programı, bedava indirmek ise her zaman ki gibi suç sayılmaktadır. Bu programlar da belli bir emek karşılığında yapıldığı için haliyle para kazanma istemeleri normaldir. Bin bir emekle yapılan programlar, crack konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından kırılarak tekrar piyasaya sürülmektedir. Piyasaya sürülen cracklenmiş program ise binlerce insan tarafından indirilerek kullanılmaktadır.  İnternet üzerinden indirilen cracklenmiş program indirmekten dolayı tespiti yapılıp, ceza alan bir kimse henüz görmedim. Bu gözlemim, ilerde bir gün kullanmakta olduğunuz crackli bir program yüzünden tespit edilemeyeceğiniz anlamına gelmesin lütfen. Teknolojinin inanılmaz büyümesi ile her şey mümkün olabilir.

Yazılım ve oyun  firmalarının korsana karşı aldıkları önlemler

İnternet üzerinden oyun yada program indiriyoruz ama bunu yapmamıza engel olmak için yazılım ve oyun firmalarında bir dizi önlemi bulunmakta. Yazılım ve oyun firmalarının hedefinde programı crackli indirip kullanan insanlardan çok oyunları veya programları crackleyerek ücretsiz hala getiren insanlara karşı önlem almaya çalışmaktadır. Bu konuda da son yıllarda hatırı sayılır gelişmeler yaşanmıştır. Yakın zaman içerisinde korsan oyun indirmek imkansız hale gelebilecek. 3DM’in kurucusu Bird Sister de tam olarak bu yönde bir açıklama yapmıştı. Bu arkadaşımız dünyaca ünlü bir crack grubunun başında bulunmakta.  Firmalar artık oyunlarını korsana karşı Denuvo Anti-damper Technology (DAT). sistemi ile korumaktadır.  DAT sistemi oyun dosyalarına erişerek, onları amaca uygun şekilde modifiye etmelerini engellemektedir. Bakalım el mi yaman Bey mi?

Kanun adamın görüşü

İnternet üzerinden oyun veya program indiren insanlara bir konuda hak veriyorum. Oyun ve program fiyatları gerçekten çok pahalı. Ancak ücretlerin yüksek olması o ürünleri kaçak kullanmayı gerektirmez. Bu olay fiyatı yüksek bir telefonu gidip mağazadan çalmaya benzer. Siz değerli okurlarıma acizane tavsiyem bu tür oyun ve programlar indirmeyin, crackli indirmek yerine demo yada deneme sürümü olan oyun ve programları indirin. Bu zamana kadar ülkemizde bu yönde bir denetim pek fazla olmamıştır ama olmayacağı anlamına gelmez. Avrupa’da bu konuda ciddi cezalar yiyen insanlar bulunmaktadır. Bu yazım ile birlikte oyun üreten ve satan insanlara sesleniyorum. Sizlerde fiyatları biraz indirin be kardeşim. Bir oyun yapıyorsun ve diyorsun ki bu oyunu gençler oynasın eeee o zaman  bu fiyatlar ne kardeşim. Tabi bu söylediklerimi oyun firmaları duysa da beni anlamayacaktır çünkü oyun tasarlayan firmaların tamamına yakını yabancı .  Bu alanda bizim ülkeyi bekleyen çok uzun bir yol var. Bu alanda umarım en kısa zaman içerisinde uzun yollar kat edebiliriz. İnternet üzerinden film izlemek suç mu yazımızı okumak için OKU

Mayın tarlasından Onlarca GB lik devasa oyunlara gelen teknolojinin durdurulamaz büyümesi devam ediyor. Bu hızda ilerleyen bir teknolojiye ayak uydurmak maddi anlamda imkansız ancak elinizden geldiği kadarıyla orjinal kullanınKORSANA HER ZAMAN KARŞI OLUN

Korsansız yaşam dileğiyle

2 Comments

  1. Avatar efe 6 Mart 2021
  2. Avatar Ömer 14 Mart 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: