İNTERNET ÜZERİNDEN FİLM İZLEMEK SUÇMU

Merhaba  sevgili okurlarım

Bir çoğumuzun boş zamanlarımız da yaptığımız en eğlenceli aktivite film izlemektir. Film izlemeyi toplum olarak çok seviyoruz çünkü kitap okumak daha zor geliyor bünyemize.. Her gün internet üzerinden film, dizi veya belgesel izliyoruz ama hiç düşündünüz mü internet üzerinden film izlemek suç mu?

İnternet üzerinden film izlemek veya internet üzerinden dizi izlemek suç mu değil mi sorusu bir çoğumuz tarafından sorulan ancak cevabını bulamadığı bir soru haline gelmiştir. Bu soruyu cevaplamadan önce bir film yada dizi nasıl meydana gelir onu açıklayalım, 

Bir dizi yada film onlarca insanın verdiği maddi manevi emek sonucu ortaya çıkar, çıkan bu ürünü sinema yada televizyon kanalında belli bir ücret karşılığında biz tüketicilerin beğenisine sunulur. Bu işten yapımcı şirket para kazanır. kazandığı paralar sayesinde oyuncular figüranlar set çalışanları, daha aklıma gelmeyen onlarca kişi yada kurum para kazanmış olur.  Yapılan dizi yada film’in tüm hakları ise yapımcı firmaya aittir. 

Bu konuyu özetlemek gerekirse film yada dizi yapılan emeğin karşılığını almak için ticari bir kaygı gütmektedir.  Şimdi gelelim asıl sorumuza… 

İnternet üzerinden film izlemek suç mu?

Sevgili okurlarım internet üzerinden film izlemek suçta olabilir legal de olabilir bu durum tamamen filmi izlediğiniz platforma göre değişişiklik gösterir.  İzlemiş olduğunuz filmi belli bir ücret karşılığı, filmlerin kullanma hakkını alan netflix veya blue tv gibi ortamlardan izliyorsanız bu olayın hiç bir hukuk dışı bir yanı yoktur.  Ancak filmi İnternet üzerinden filme full…izle veya  film….. gibi siteler üzerinden bol bol reklam ile birlikte izlerim dersen durum değişir sevgili okurlarım. Belirtmiş olduğum siteler herhangi bir  film kullanma hakkı almadan  korsan olarak filmleri sisteme yükleyerek izlemenizi sağlıyorlar. Hiçbir izin almadan yapılan video yayın işlemi açık bir şekilde suç teşkil etmektedir.  Bizde bu korsan yayını izleyerek Türk Ceza kanunun 163 maddesi gereğince Karşılıksız yararlanma suçuna karışmış olmaktayız. Türk Ceza kanunun 163/2 maddesi derki Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.  Burada film’in tüm haklarına sahip olan firma bin bir emekle yaptığı filmini korsan bir sitede izlenmesine rıza göstermeyeceği için aslında hepimiz birer suç işlemiş sayılmaktayız.  Durum bu şekilde ancak bu zamana kadar internet üzerinden korsan film izleyerek yakalanan ve cezalandırılan bir kimse görmedim. İnternet üzerinde yüzlerce film sitesi binlerce lira haksız kazanç sağlıyorken bir film izleyicisi baya bir masum kalıyor bu süreçte. İnternet üzerinden film izleyen bir kullanıcıyı tespit etmek bir şekilde mümkün ancak bu kadar zahmete değer mi orası tartışılır. Yapımcı firmalar filmi ticari amaç gütmeden izleyen şahısların üzerine gitmektense  filmi yayınlayarak paraya para demeyen site sahipleri üzerinden şikayetlerini yapmaktadırlar. Bu nedenle internet üzerinden film izliyorsunuz diye büyük bir ihtimalle kapınızı bir polis çalmayacak ama yaptığınız eylemin suç olduğunu bilmenizde yarar vardır. 

Sevgili okurlarım her şeyden önce izlediğiniz o film, büyük emekler sonucu ortaya çıkmaktadır. Belki aylarca verilen özveri ve emekle karşınıza ortalama bir saatlik  görsel şölen meydana getiriliyor.  Bu emekleri ise korsan olarak film izleyerek emek hırsızlarına bedavadan para olarak kazandırmış oluyorsunuz. Belki internet üzerinden film izledin diye bir yaptırıma maruz kalmayacaksın ama emin ol yüzlerce insanın hakkına girdiğinizi asla unutmayın.  Bu konularla ilgili olarak yine sizleri vicdan mahkemelerinize gitmeyi davet ediyorum. Vicdanınız bu olaya dur diyecektir. 

KORSANA HAYIR…..

One Response

  1. Avatar berk bilici 25 Ağustos 2019

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: