İNSAN TİCARETİ

Merhaba sevgili okurlarım

Bir insanın doğumu ile birlikte hak kazandığı en önemli kavram nedir diye sorsam eminim bir çoğunuz ÖZGÜRLÜK diyeceksinizdir.  Bir insanı insan yapan hür irade ve akıldır. İnsanlar özgür toplumlarda daha rahat düşünür ve daha rahat üretir. Gelişmiş ülkelere bir göz attığınız zaman özgürlük olgusuna çok ama çok değer verildiğini görmüş olursunuz. Özgür olmayan  bir insan nasıl insanlık yararına bir icat yapabilir ki ? Bugün ki konumuzda ise özgürlüğü alınmış insanlardan bahsedeceğiz sevgili okurlarım.

Para bana göre bu dünyada olması en gerekli ve aynı zamanda en tehlikeli araçtır. Paranın ölümcül tehlikesi her zaman olmuştur insanoğlu için….  Dünyada yaşayan kötü insanlar nasıl kolay para kazanırız diye acımasızca düşünürken akıllarına yine şeytani bir fikir gelmiş… İNSAN TİCARETİ…..

Eski zamanlarda çok normalmiş bu ticaret ticaretin unsuru insandı ve köle diyorlardı onlara…Hatta köle pazarları kuracak kadar ileri gitmişlerdi yobazlıkta …. Neyse ki geçen geçmişte kaldı geçmişten güzel dersler çıkardık insanlık olarak derken aramızda ki insan müsveddeleri İnsan ticareti yapmaya devam ettiler.

İnsan ticareti yapan şahsiyetsizlerin hedeflerinde;

Kendini koruyamayacak  mazlumlar,

Kimsesizler,

Çaresizler vardı. 

Bunlar kendi tabirleriyle kolay lokmaydılar. İnsanları adeta bir manav tezgahı gibi kategori kategori sıralamışlardı.

Fakir  kızları fuhuş yapmaya zorladılar,

Daha iyi bir gelecek için başka ülkelere köle olarak pazarladılar,

Bazılarının organ mafyaları tarafından organları çıkartıldı.

Bazıları para karşılığı zorla evlendirildi…

Yukarda ki liste baya kabarık sevgili okurlarım  yazmaya parmaklarım değil yüreğim elvermiyor.

Yukarda ki iğrenç eylemleri yapanlar hakkında kanunlarımız da gereken önlemi almıştır.  Türk Ceza Kanunun 80. Maddesi derki, Zorla çalıştırmak, hizmet ettirmek, fuhuş yaptırmak veya esarete tâbi kılmak ya da vücut organlarının verilmesini sağlamak maksadıyla tehdit, baskı, cebir veya şiddet uygulamak, nüfuzu kötüye kullanmak, kandırmak veya kişiler üzerindeki denetim olanaklarından veya çaresizliklerinden yararlanarak rızalarını elde etmek suretiyle kişileri ülkeye sokan, ülke dışına çıkaran, tedarik eden, kaçıran, bir yerden başka bir yere götüren veya sevk eden ya da barındıran kimseye sekiz yıldan oniki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası verilir.

Benim gözümde yapılan bu suçlar karşısında verilecek olan bu ceza devede kulak kalmaktadır.  Ha bir insanı öldürdünüz, ha genç bir kıza zorla fuhuş yaptırdınız. Zorla fuhuş yapan kız emin olun her gün ölüyor sevgili okurlarım.  Umarım bu suçun cezası yetkililerce artırılır.

Sevgili okurlarım çevrenizde yukarda tanımladığım İnsan ticareti suçu kapsamına giren bir olayla karşılaşırsanız mutlaka kolluk kuvvetlerine haber vermelisiniz.

 Özgürce yaşamanız dileğiyle…

 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: