Gayrimenkul Dolandırıcılığı

İnşaat Dolandırıcılığı nedir, Müteahhitleri iflas etmesi sonucu inşaatların yarım kalması

Gayrimenkul dolandırıcılığı son zamanlarda insanlarımızı oldukça mağdur eden ve maddi anlamda ciddi zararlara sokan yeni tip dolandırıcılık yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu hakkında insanlarımızı bilgilendirmeyi ve aydınlatmayı kendime bir borç olarak görmekteyim

İnşaat firmaları ve Müteahhitler ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen tüzel ve gerçek kişiler diyebiliriz. Bu nedenle bir çok inşaat firması ekonomik krizlerde batabilir yada ciddi küçülmelere gidebilir. Ülkemizde özellikle son zamanlarda ekonomimizin çalkantılı dönemlerden geçmesinden dolayı sürekli olarak inşaat firmalarının battığını yada insanları mağdur ettiğini üzülerek görmekteyiz. Bu konu ile birlikte dolandırıcılık kavramını inceleyecek inşaat firmalarının dolandırıcılık mı yoksa hukuk mahkemelerinin konusu olan, alacak verecek davası konusunda uyuşmazlık hukuksuzluğu olarak mı değerlendirilmeli bunu göreceğiz.

Öncelikle konumuza Dolandırıcılık kavramının ne olduğunu Türk Ceza Kanunumuzun tabiriyle öğrenelim.

TCK gözüyle Dolandırıcılık Nedir

Dolandırıcılık nedir diye sorduğunuz TCK size aynen şöyle der, Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir. Tanımda geçen Hileli davranış çok önemlidir. Bu hususu lütfen unutmayalım. Bu tanım TCK’nın 57, maddesinde geçmektedir.

Nitelikli Dolandırıcılık

Birde olayın Nitelikli Dolandırıcılık yönü vardır ki bu daha ağır cezayı gerektirmektedir. TCK 58’de geçen tanımı aynen veriyorum,

Dolandırıcılık suçunun; Dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle, Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle, Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle, Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle, Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak, Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle, Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle, Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında, Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle, Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

gayrimenkul Dolandırıcılığı
İnşaat dolandırıcılığı

Sigorta bedelini almak maksadıyla, Kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle, İşlenmesi halinde, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. Ancak, (e), (f), (j), (k) ve (l) bentlerinde sayılan hâllerde hapis cezasının alt sınırı dört yıldan, adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz. Bu maddelerle birlikte Dolandırıcılık kavramını öğrendiğimizi varsayarak diğer konumuza geçiyorum. Bizler nasıl dolandırılıyoruz.

İnşaat Dolandırıcılığı Mağduriyetleri

İnsanlar belki de ömürleri boyunca başlarını sokacak bir ev alma hayali ile yaşarlar. Bu nedenle ev almak bizler için olmazsa olmaz bir husustur. Bir evim olsun başkada bir şey istemem diyen bir çok insanı tanıyor olmalısınız. Durum böyle iken insanlar biriktirdiği paralarla en ucuz ve en iyi evi almak için müteahhit ve inşaat firmalarının kapısı çalıyor. Parası hazır olanlar direk olarak tapuya giderek evin tapusunu üzerine alıp parasını veriyor ve bir ev sahibi oluyor. Birde parası kısıtlı yada daha uygun fiyatlara ev almak umuduyla henüz bitmemiş yada başlanmamış inşaatlardan, hayali evleri satın alıyorlar. İnşaat bitiminde evlerinin alarak hayallerinin gerçekleştiriyorlar. Ancak bu durumda büyük bir risk oluşuyor, tamamlanmayan bir daire için verdikleri para inşaat firmasının batması yada kaçması sonucu buhar olup uçabiliyor.

Bu durumda insanlar ne yapacağını şaşırıp parasını kurtarmanın peşine düşüyor. Ne yazık ki parasını kurtaran da oldukça az kişi. Topraktan eve girmek yada inşaat halinde bulunan evi alan herkes dolandırılıyor mu? Bu durumda Gayrimenkul dolandırıcılığı oluyor mu? Tabi ki hayır ancak firmanın yada müteahhidin batma ihtimali her zaman vardır. Şunu da bir örnekle belirteyim bir inşaat firması daireleri insanlara peşin peşin sattı ancak sonunda battı ve inşaat tamamlanamadı. Bu dolandırıcılık suçuna girmemekte. Bu tamamen alacak verecek davasından ibarettir.Burada kesinlikle Gayrimenkul dolandırıcılığı bulunmamaktadır. Gelin bu konuyu biraz daha açalım.

Gayrimenkul Dolandırıcılığının oluşması için gerekli unsurlar

İnşaat firmasından aldığın bir binayı bitirmeden iflasını açıklayan bir firma yukarda da dediğim gibi dolandırıcılık suçunu işlemiş sayılmaz çünkü ortada hileli bir durum yok. Ha durum şöyle olsaydı bir inşaat firması yaptığı 100 daireyi bilinçli bir şekilde 250 kişiye satmış olsaydı bu durumda Nitelikli Dolandırıcılık meydana gelmişti. Bu durumda ortaya hileli bir durum çıkmıştır ve kesinlikle dolandırıcılıktır. Bir başka örnek vermek gerekirse Bir mütahhit satmayı vaat ettiği bir bina yerine sonradan başka bir yerde bulunan bir binayı satması durumunda da hileli bir durum olduğundan Nitelikli dolandırıcılık suçunu işlemiş olmaktadır. Bunun dışında kalan durumların bir çoğu hukuk mahkemelerinin takip edeceği hususlardır. Kanunlarımız bu konuda açık ve net.

Gayrimenkul Dolandırıcılığına karşı alınması gereken önlemler

Gayrimenkul dolandırıcılığı haberlerini sıklıkla izliyorsunuzdur, ev almak isterken dolandırıldı, inşaat firmasından büyük vurgun ve benzeri bir sürü haberi okuduk veya izledik. Bu durumda önlem almak hepimiz için elzem olmuştur. Bu önlemleri sizler için açıklayalım.

Gayrimenkul alacağımız firmanın seçimi

Öncelikle ev alacağımız zaman mutlaka kimin tarafından yapıldığının firmanın geçmişinin nasıl olduğunu, firmanı sermayesinin ne kadar olduğu gibi bilgileri çok iyi bileceğiz ve firma ortaklarına kadar araştırma yapmak zorundayız. Peki neden ? Ev yada iş yeri almak için tamamlanmamış inşaata ciddi birikiminizi veriyorsunuz. Bu firma ileride batarsa paranızı nasıl kurtaracaksınız bunu bilmeniz gerekmekte, köklü bir firmanın batma riski diğerlerine nazaran daha az olması da sizler için olumlu bir durum olarak değerlendirilebilir. Firmamızı seçtik dolandırılmamak için iyi bir firma ile anlaştık.

Gayrimenkul alımı ile ilgili sözleşme tanzim etmek

Evinizi yada iş yerinizi alacağınız firma ne kadar köklü olursa olsun mutlaka sözleşme yapılmalıdır. Firmaya verilecek olan para mutlak suretle banka üzerinden gönderilmelidir. İleride elden verdiğiniz parayı inkar yoluna gitmelerini engellemelisiniz. Sözleşme apaçık olmalı size ne vaat edildiyse açık açık en küçük ayrıntısına kadar yazılmalıdır. Sözleşme mutlak suretle noter onaylı olmalıdır.

İnşaat ile ilgili gerekli izinlerin alınıp alınmadığı ile bilgi edinin

Seçtiğiniz firma köklü olduğu zaman sorun yaşayacağınızı sanmıyorum ama geleceğimizi yatıracağımız bir firmaya inşaat ile ilgili bir kaç belge sormak ve bu belgeleri görmek bence çok görülmemeli. Gerekli izinleri alınmış, köklü bir firma ile sağlam bir sözleşme yaptıktan sonra evinizi topraktan yada inşaat halinde alabilirsiniz.

Kanun adamın görüşü

Benim acizane görüşüm topraktan ve yapımı bitmemiş tapuya elverişli olmayan bir binadan daire satın almam. İlla alacaksam bile kılı kırk yararak o daireyi alırım. Emin olun çok değerli inşaat firmalarımız var. Onlara sözüm yok ama bir o kadarda acemi ve sektöre yeni girmiş firmalarda bulunmakta. Bana yüzlerce mağduriyet mesajları geliyor. Hepsi yukarıda saydığım önlemleri almadıkları için gelmiştir. Ben garantici bir insan olduğum için satışa ve tapu işlemlerine hazır bir daire almayı her zaman tercih ederim. Üç kuruş ucuza alacağım diye evde ki bulgurdan olmaya gerek yok. Son dönemlerde trend haline gelen sahibinden.com üzerinden yapılan dolandırıcılık olayı ile ilgili bilgi almak isteyen okurlarım yazımızı mutlaka okumalıdır. Umarım alacağınız evlerde bir ömür boyu mutlu ve mesut yaşamanız dileğiyle

Tiwettir Hesabımız: kanunadam46 instagram hesabımız: kanunadam1

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: