İngiltere Medeniyetinden Bir İnci Eş Satışı

Merhaba sevgili okurlarım

Bugün sizlerle tarihin karanlık sayfalarını aydınlatacağız, anlatacağım bu tarihi gelenek yıllarca kasıtlı olarak saklanılmış hiç bir tarih kitabımız da yer almamıştır. Bu durumdan dolayı da anlatacağım bu geleneğin ne olduğunu ve kimler tarafından yıllarca sürdürüldüğünü bir çoğumuz maalesef bilmiyoruz.

Avrupa yıllarca Türklere Barbar, Moğollara cani, Araplara cahil damgası vurarak kendisini ak kaşık gibi göstermiş ve doğunun batıdan her zaman geri olduğunu savunmaya çalışmıştır. Okumayan araştırmayan doğu gençleri de bu yalanlara inanarak hayatlarını sürdürüyor ve gelişime kendilerini kapatıyor.

Bugün ki yazımızda Medeniyetin beşiği olarak nitelendirilen İngiltere de uygulanan bir gelenekten bahsedeceğim eşini satma geleneği…..

18. yüzyılın sonu ile 19. yüzyılın ortalarında,  İngiltere’de eşini satmak oldukça yaygın bir gelenekti. “Sahibinden eş” sloganı yıllarca kulaklarda yankılandı İngiltere topraklarında…  Şimdi hep beraber bu geleneğin ayrıntılarına bakalım, O dönemlerde İngiltere’de boşanmak paraya ve altına bakıyordu. Boşanmak istiyorsan önce kiliseye yüklü bir bağış yapmalıydın. ayrıca boşanmak için parlamentodan özel yasa çıkması gerekirdi. Bu kadar külfetli bir işi gariban nasıl yapsın, bu dönemde de olduğu gibi gariban her yerde gariban.. Eşi ile mutlu olmayan garibanlar ne yapalım da bu evliliğe son verelim diye düşünürken içlerinden birisi eşimizi başkasına satalım hem ekonomiye can veririz hemde sevmediğimiz eşimizden kurtuluruz fikrini ortaya atmış ve bu fikir baya ilgi görmüş medeniyetler beşiği İngiltere’de

Çarşılarda Pazarlarda mutsuz kocalar eşlerini başkalarına satmaya başladı. İnsanlar eşlerini birisi alsın diye hamaratlıklarını saya saya bitiremedi. Eşlerinin daha çabuk satılması için eşlerine en güzel kıyafetleri giydirerek görücüye çıkardı. Bu durum yıllarca böyle sürüp gitti. Bu durum defalarca dönemin gazetelerinde yayınlandı ancak hükumet ve yargı kulaklarını ve gözlerini  kapattı çünkü bu durum onlarında oldukça işine geliyordu.

ieia

Düşünün sevgili okurlarım yıllarca kendilerini medeniyetli olarak gösteren bir devlet bir bayanın boynuna yular takıp hayvan pazarında saatlerce satılmasını bekledi.  O dönemde medeniyeti ile nam salmaya çalışan devletin bir boşanma kanunu dahi yoktu. Hor gördükleri doğu devletlerinden boşanma için kolaylık binlerce yıl öncesinde dahi vardı. Bunları gördükçe dış mihrakların oynamaya çalıştığı oyunu daha iyi görüyorum. Barbar Türklerde, Cani Moğollarda yada cahil Araplarda bir eşin başka erkeklere satıldığını görmedim ve duymadım…

Sevgili okurlarım sizlere nasihat vermek haddime değil ama lütfen okuyun ve araştırın, tarihimizin ne kadar şanlı olduğunuzu, tarihimizin ne kadar medeni ne kadar çağdaş olduğunu öğrenin. Atamızı ve geçmişimizi öğrendiğimiz zaman kendimize olan güvenimiz artacak ve çalışmalarımızdan en üst düzeyde verim alacağız.

Vizyonumuzun genişlemesi için tek çare tarih sevgili okurlarım…..

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: