İFTİRA

Çocukluk yıllarımda annemden sıklıkla bir söz duyardım. İftiradan korktuğum kadar hiç bir şeyden korkmam. Bu söz hep kulağımda çınlar durur. Sonra büyük annemin her ortamda ettiği dua Allah kuru iftiradan korusun bizleri oluyordu. Çocukluk yıllarımda iftira nedir nasıl atılır ki soruları döner dururdu aklımda. İftiranın anlamını sözlükten değil hayatla tecrübe ederek öğrendim maalesef 😊 Birçoğunuz da benim gibi en az bir kere iftiraya maruz kalmıştır. Her an bir kişinin iftirasına maruz kalabileceğimiz bu dünyada iftira ile ilgili bir kaç kelam söz etmezsek olmaz..

İftira nedir onunla başlayalım konumuza bir eylemin iftira olması için bir kişiye işlemediği eylemi işlemiş  gibi göstererek suçlama olması lazım. Burda ki püf nokta iftira atan kişinin iftira attığı kişinin masum olduğunu bilmesi lazımdır.   

Dün akşam benim aracımın camını kıran Fikridir. Bu sözü söyleyen kişi fikrinin aslında bu eylemi yapmadığını  çok iyi biliyor. Buna rağmen ona zarar vermek için böyle bir iftira atıyor.  Bu olayın fikrinin yaptığını gösterir delil olsun diye araç camı kırmak için kullanılan aparatları Fikrinin evinin balkonuna atıyor.  Fikri hakkında mala zarar verme suçundan hakkında adli işlem başlatıyor. Fikri savcılık aşamasında olay günü başka bir ilde olduğunu resmi belgelerle ispat ederek olaydan aklanıyor. Burada savcılık hemen devreye girmesi gerekmektedir. Burada açık bir iftira suçu bulunmaktadır.  Savcılık bu olayla ilgili soruşturma başlatacaktır. 

İFTİRA SUÇUNUN CEZASI NE KADAR 

Basit iftira suçunun cezası  bir yıldan dört yıla kadar hapis cezasıdır sevgili okurlarım. Ancak;

İftira atan kişi bu suç ile ilgili olarak maddi delil üretmesi halinde cezası yarı oranında arttırılır. ( Yukarda ki örnekte cam kırma aparatını Fikrinin balkonuna atması )

Yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar (Bu nedir diyorsanız bu yazımı okuyunuz) verilmiş mağdurun aleyhine olarak bu fiil nedeniyle gözaltına alma ve tutuklama dışında başka bir koruma tedbiri uygulanmışsa, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olan mağdurun bu fiil nedeniyle gözaltına alınması veya tutuklanması hâlinde; iftira eden, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna ilişkin hükümlere göre dolaylı fail olarak sorumlu tutulur.

Mağdurun ağırlaştırılmış müebbet hapis veya müebbet hapis cezasına mahkumiyeti halinde, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Mağdurun mahkûm olduğu hapis cezasının infazına başlanmış ise, verilecek ceza yarısı kadar artırılır

İftira suçunun zaman aşımı 8 yıldır sevgili okurlarım  İftira suçundan dolayı dava zamanaşımı, mağdurun fiili işlemediğinin sabit olduğu tarihten başlar. 

Bu suç şikayete bağlı suçlardan birisi değildir. Savcılık iftira suçunu tespit ettiği anda soruşturma başlatmak zorundadır.  

Sevgili okurlarım İftira suçunun temel noktası suç atılan kişinin masum olunduğu bilinmesidir. Bu şekilde eylem iftira suçuna dönüşmektedir. Bu konu ile ilgili olarak aklınızda bulunan soruları yorum kısmında sorabilirsiniz

Allah sizleri kuru iftiradan korusun….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: