HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASI

Merhaba sevgili okurlarım. 

Geçmiş dönemlerde ki yazılarımızda Hapis Cezasının Ertelenmesi  konusuna değinmiştik.  Burada kanunlar tarafından belli şartlar karşısında af edilerek ceza evine gönderilmemenin mutluluğunu yaşadık. Bugün de HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASI konusuna değineceğiz  Bu iki konu şekil olarak birbirine benzer ama hiç bir alakaları yoktur.  Hapis Cezasının Ertelenmesi ile Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması konularının ortak tek yönü AF diyebiliriz. 

Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması, Mahkeme tarafından verilen cezanın belirli bir süre boyunca kasıtlı olarak bir suç işlenmez gerekli şartlara uyulursa cezanın ortadan kalkmasıdır.  Burada ki önemli bir husus Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasında sanık için hiç bir kısıtlama getirilmemesidir.   Hapis Cezasının Ertelenmesi konusunda mahkeme bazı yaptırımlar uygulamaktaydı ancak bu kararda herhangi bir kısıtlama getirilmemektedir.  Mahkeme şüpheliye Resmen son bir şans tanıyor bu kararıyla. Hakim amca tabir-i caizse “BAK ŞÜPHELİ KARDEŞ SENİN CEZANI KESTİM ANCAK HÜKMÜMÜ ŞİMDİ AÇIKLAMAYACAĞIM SANA 5 YIL SÜRE VERİYORUM. 5 YILLIK SÜREDE USLU DURURSAN CEZA VERMEYECEĞİM AMA YARAMAZLIK YAPARSAN HÜKMÜMÜ AÇIKLAYARAK CEZANI ÇEKMENİ SAĞLAYACAĞIM” demektedir

Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması süresi 18 yaşından büyükler için 5 yıl 18 yaşından küçükler için 3 yıldır. 5 yıllık süreçte kasıtlı bir suça karışmamanız çok önemlidir.

Hakim amcamızın Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verebilmesi için bazı şartlar var sevgili okurlarım.

İlk olarak daha hakim amcanın size kestiği cezanın 2 yıl veya az süreli hapis cezası olması gerekmektedir. Bu yaşı küçük çocuklar için de geçerli bir durumdur. Suçun kasten yada taksirle işlenmesinin bu kararda hiç bir  rolü yoktur. 

Bir diğer şart ise daha önceden kasıtlı bir suçtan ceza almamanız sevgili okurlarım. Kasten işlediğiniz bir suçtan dolayı ceza almanız durumunda hakkınızda Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilemez. Geçmiş dönemlerde Taksirle işlenen suçlarda kesinleşmiş hapis cezanız olsa bile hakkınızda Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilebilir.  Bu kararı taksirli suçların cezası etkilememektedir. 

. Geçmiş dönemlerde işlediğiniz kasıtlı bir suçtan dolayı denetimli serbestlik almanız durumunda Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilebilir. Bunun nedeni denetimli serbestliğin ceza olarak görülmemesidir. 

Hakim amca olayda maddi zararı olan tarafın zararı karşılandıktan sonra Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verebilmektedir.  Bir olayda laptopu çalınan bir şikayetçinin çalınan laptopu iade edilmesi yada maddi zararı karşılanması durumunda hakim amcamız vereceği ceza yerine Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verebilir.

Hakim amca ceza olarak adli para cezasına karar vermişse bu ceza ile ilgili de hükmün geriye bırakılması kararı verilebilir. Adli para cezası da bir ceza türü sonuçta.

Umarım hiç olaya karışmazsınız ve bu yazımı okumak zorunda kalmazsınız. İnsanız hata yaptık cezamız neyse çekeceğiz kanun adam diyorsanız Hakim amca size Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararında başka ceza vermesin inşallah diyerek bugün ki yazıma nokta koyuyorum. 

Esenle kalın….

No Responses

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: