HAYVANLARIMIZI BAŞIBOŞ BIRAKMAK SUÇ MU

Merhaba sevgili okurlarım

Hayvanlar insan yaşamı için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Tarih boyunca kimileri soframızda bir yemek kimileri ise hayat dostu olarak karşımıza çıkmıştır. Bu nedenle hayvanlar bizim için gerçekten değerli ve vazgeçilmezdir. Sadece insanlığın değil doğanın dengesidir hayvanlar hal böyle olunca insanoğlu ile hayvanlar arasında çok sıkı bağlar oluşmuştur.  Örneğin Atlar sırdaşımız, köpekler sadık dostumuz olmuştur. Bende özellikle köpeklere karşı aşırı bir sempati beslemekteyim.

Bir hukuk sitesinde konumuz Hayvanlar ve Hayvan sevgisi değil elbette, bugün hayvan sahiplerinin dikkatini çekmeye çalışacağız. Bugün Gözetimimiz altında bulunan hayvanların tehlike yaratacak şekilde serbest bırakılması konusunda farkındalık yaratmaya çalışacağız.

Bu durumu yine kısa bir hikaye ile anlatmaya çalışalım.  Muzaffer beyin beslemekte olduğu pitbul cinsi cesur isminde köpeği bulunmakta. Muzaffer bu köpeğini evlatları gibi görmekte ailesinden hiç ayırt etmemekte. Muzaffer Cesur’u o kadar sevmekte ki onun bir hayvan ve saldırgan yapısının olduğunu unutmaktadır. Cesur aileden birisi olarak görüldüğü için her hangi bir güvenlik tedbiri uygulanmamaktadır. Cesur Muzaffer beyin bahçesinde özgürce dolaşmaktadır. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Sonuçta ev bahçeli cesurun bahçe dışına çıkması imkansız. Muzaffer Bey köpeğinin artık bahçede durmasından dolayı sıkılacağını düşünerek evinin karşısında bulunan parkta gezdirmeye çıkarıyor ancak bu gezme işleminde tasma veya benzeri bir güvenlik tedbiri almıyor. Cesur özgürlüğün verdiği mutlulukla parkta dilediği gibi koşup eğleniyor. Parkta o an için eğlenen Batuhan isimli küçük bir çocuk bulunuyor. Cesur’un park içerisinde koşması Batuhan’ın korkmasına sebep oluyor. Batuhan parktan hızla uzaklaşmaya başladığı esnada Cesur Batuhan’ı fark ediyor ve onun koşmasını o an tehdit olarak algılayarak Batuhan’ı yakalamak için ona doğru koşmaya başlıyor. Cesur küçük çocuğu kolundan ısırarak yakalıyor. Bu durum gören Muzaffer her ne kadar köpeğini durdurmaya çalışsa da artık çok geç küçük çocuk yaralanıyor. Burada Muzaffer köpeği ile ilgili gerekli güvenlik önlemlerini alsa kimsenin burnu dahi kanamayacaktı.

Sevgili hayvan sever okurlarım kanun açık bir şekilde şöyle der; Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Sevgili şirin dostlarınız masum insanların korkulu rüyası olmasın unutmayın hayvanların cezai ehliyeti yok ama sizin var.  Kendi hayatınızı ne kadar düşünüyorsanız diğer insanların hayatını da düşünmek zorundasınız.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: