HAPİS CEZASININ ERTELENMESİ

Hapis cezası ertelensin hayallerim var ! diye haykıran pişman insanlar görmeyenimiz yoktur.

Hapis cezasının ertelenmesi nedir

Bir insan suç işlediği zaman kanunlar çerçevesinde gereken cezaya çarptırılır.  Bu cezanın infazı çeşitli yöntemlerle sağlanır.Kimisine para cezası kimisine hapis cezası kimisine denetim hükümleri uygulanır.  Kanun koyucularımız kendi aralarında biraz empati yaptıktan sonra Her yapılan Yanlışa Ceza vermenin aslında ıslah edici bir eylem olmadığı kanaatine varmışlar ve demişler ki belli başlı şartları sağlayan suçlunun cezasını erteleyelim. 

Yapılan bu empati şuanda bu yazımı yazmama vesile oldu, Öncelikle Hapis  cezasının ertelenmesi nedir ona bakalım.  Mahkeme tarafından mahkumiyet kararıyla (Hapis Cezası) belirlenen cezanın cezaevinde infaz edilmesinden şartlı olarak vazgeçilmesidir. Yani Hakimlerin  Seni bir şartla ceza evine koymam diyerek şartını sunduğu bir af yöntemidir. 

“oooo hapis cezam erteleniyor” diye sevinmek yanlış olur

Hakimler hapis cezasını erteleme hakkını öyle herkes üzerinde kullanmıyorlar. Belli başlı şartlara haiz olan insanlara hapis cezasını erteleme isimli af yöntemini sunuyorlar. 

Hapis Cezasının ertelenmesi şartları 

Hapis cezasının ertelenmesi ile ilgili şartlar TCK 51 madde de belirtilmiştir. Bu şartları katagorize etmek gerekirse;

  • Hükmedilen Ceza miktarı
  • Hakkında ceza erteleme kararı alınacak şahsın daha önceden kasti bir suç işlememesi
  • Olumlu kanaat oluşması 

Hükmedilen ceza miktarının ceza ertelemesi için uygunluğu

Hükmedilen ceza miktarının hapis cezasını erteleme için uygun olmasından kasıt her suçu işleyen cezasını erteleme şansına sahip değil. Yargılama neticesinde sanığın mahkum olduğu cezanın miktarı 2 yıl veya daha az ise hapis cezasının ertelenmesi mümkündür. Mesela senin işlediğin suç ile ilgili mahkeme seni 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Bu durumda senin cezanı erteleme gibi şansın hayalden öteye gitmeyecektir.   Ancak yaşın 18 den küçük yada 65 den büyük ise mahkemenin size verdiği hapis cezası 3 yıl veya daha az ise cezanın ertelenmesi mümkün olabiliyor. (İstisnai bir durum) Bu durum kamu vicdanı için oldukça kritik bir yere sahip, düşünün bir tecavüzcünün bu haktan yararlandığını inanın kızılca kıyamet kopardı. Bu nedenle bu şart hapis cezasının ertelenmesi için olmazsa olmaz şartların başında gelmektedir.

Cezanın ertelemesinde sanığın sabıkası

Hakkında ceza erteleme kararı verilecek kişinin daha önce kasten işlenmiş bir suçtan mahkum olmaması, burada önemli husus suçun kasten işlenmesi Mesela trafikte kaza sonucu bir insanı yaraladınız (Taksirle yaralama suçu) bu suçu işlemeniz şimdi ki suçunuz da cezanın ertelemesine engel değildir. Kasten bir suçu işlerseniz ve 3 aydan fazla (kasten işlenen suçlarda 3 aydan az hapis cezalarında cezanın ertelenmesinden yararlanabilirsiniz)  hapis cezasına çarptırılırsanız kanunlarımızdan af edilmeyi hiç beklemeyin sevgili okurlarım.  

Olumlu kanaat oluşması

Sanığın yargılama sırasında tekrar suç işlemeyeceğine dair mahkemeye bir kanaat vermesi, bu durum hakim amcamızın kanaatinden çok sizin kovuşturma aşamasında ki hal ve hareketleriniz belirleyecektir. Bu olaydan dolayı ne kadar pişman olduğunuz ve olayda ki rolünüz hakimin cezanızı ertelemesine sebep olabilmektedir.  Bu nedenle mahkeme salonlarında taşkınlık çıkarmadan kibar, anlayışlı ve dürüst olmamız gerekmekte. Bu kanaat hakimlerin bir çok hal ve hareketinizi değerlendirmesi sonucu belirlenmektedir. 

Cezanın ertelenmesinde zararın karşılanması 

Cezanın ertelenmesi için yukarda belirtiğim tüm şartlara sahipsiniz içinizden “Yaşasın oldu bu iş artık cezam ertelenecek”  demenizi hiç ama hiç önermem. Hakim cezanın ertelemek için  bazı durumlarda ekstra bir şart daha koyabilmektedir. Her ne kadar cezanın ertelenmesi için zorunlu olan şartlara haiz olsanız da ortada bir zarar var ise bu zararı ödemeniz halinde ceza ertelenmesi kararı verilebilir.  Zararın karşılanması zorunlu şartlar arasında değildir. 

Hapis cezasının ertelenmesi kararından sonra ki süreç 

Hakim amca  cezanızın ertelenmesine karar verdi her şey bitti sanmayın. Mahkeme size cezanın erteleme kararı ile ilgili  belli bir süre bazı sorumluluklar yükler.  Sizi bir süre denetim altına alır. Sizi iki türlü denetler;

  • İyi hal
  • Denetim 

Mahkeme sizin için hiçbir yükümlülük belirlemeden sadece belirlenen sürenin “iyi halli” geçmesini yeterli sayar veya belirlenen denetim süresi içerisinde sizin birtakım yükümlülükleri de yerine getirmenizi ister. Ben olsam ilk seçeneğin tarafımıza sunulmasını isterdim. İlk seçenekte yapmam gereken sadece bana verilen süre boyunca uslu durmam ve suça karışmamam. 

İkinci bir denetim yöntemi ise sizi meslek öğrenmeniz adına bir işyerin de belirtilen süre çerçevesinde çalışmanızı sağlamak  Kamu kurum yada kuruşlarında çalışmak, belli saatlerde dışarı çıkmamak vb.  gibi bir çok denetim yöntemi uygulayabilir.

Hakkında hapis cezası erteleme kararı verilen hükümlü 1 yıldan az ve 3 yıldan fazla olmamak üzere bir denetim süresine tabi tutulur. Bu sürenin alt sınırı, mahkum olunan ve ceza erteleme kararına konu olan ceza süresinden az olamaz. Hakim  size 2 yıl hapis cezası erteleyerek size 1 yıl denetim süresi veremez en az 2 yıllık bir denetim süresi vermek zorundadır. 

Birden çok suç dosyası için hapis cezasının ertelenmesi kararı verilir mi 

Mahkeme aşamasında bulunan 3 ayrı suç dosyasından da şartlar oluşması halinde cezanın ertelenmesi mümkündür. Burada önemli olan 3 suçun cezasının hala belli olmamasıdır. Olur ya bu suçlardan birisini kasten işlemiş olursunuz ve cezanız kesinleşirse yukarda bahsettiğim şartlara uygunluğunuz bozulur. Burada 3 rakamından bahsettiğime bakmayın cezası belirli olmayan kaç tane suç dosyanız varsa hepsinden hapis cezasının ertelenmesi kararı alabilirsiniz. 

Hapis Cezasının erteleme kararında denetim şartlarına uymama 

Denetim süreniz boyunca kasten bir suç işlerseniz veya sizden istenilen sorumlulukları yerine getirmezseniz cezanızın tamamını yada bir kısımını cezaevinde geçirmek zorunda kalabilirsiniz. 

Adli para cezası için cezanın ertelenmesi kararı verilebilir mi

Mahkemeden adli para cezası almanız durumunda ceza ertelemesinden yararlanmanız mümkün değil sevgili okurlarım. Adli para cezası ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız mutlaka ADLİ PARA CEZASI isimli yazınızı okumanızı tavsiye ederim.

Kanun adamın yorumu 

Bir insan hata yaptığında en çok neyi arzular ? Bu sorunun cevabını bir çoğunuzun AFFEDİLMEK olarak cevapladığını duyar gibi oldum.  Affedilmek bir insanın yaşayacağı en güzel haz olsa gerek. Hatasız  insan olmayacağına göre affetmekte olması gereken en mutlak davranıştır bu yalan Dünyada.  Hani derler ya bilge insanlar mutlu olmak için YAPICI OLUN diye Bu yapıcılıktan kasıt affetmektir.  

Hatasız yaşamanız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: