Hamile Bayanların İşten çıkarılması

Merhaba sevgili okurlarım

Dünyanın en güzel duygusu anne olmak duygusudur. Bunu bayan okurlarımızın bir kısmı çok iyi biliyordur. Bir kadın hamile olduğu zaman çevresinden de ayrı bir ilgi ve alaka görüyor. Nasıl görmesin o artık iki canlı… Bugün ki yazımızda hamile olan bayanların iş hayatın da yaşadığı büyük sorundan bahsedeceğim.

Hamile bayanlara her ne kadar herkes tarafından gereken önem verilir desem de bazı paragöz ve vicdansız işverenler tarafından hamile olan personelini acımadan işten çıkarmaktadır. Bu durum Kanunlarımız tarafından açık bir şekilde engellenmiştir.

İş Yasası’nın 18. maddesinde açıkça belirtildiği üzere, hamilelik, iş sözleşmesinin feshi (işten çıkarma) için geçerli bir sebep oluşturmaz. İş Yasası’nın 5. maddesine göre cinsiyet sebebiyle ayrımcılık yapılamayacağı gibi “İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartların oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz”. Bu kuralın ihlali halinde işçi 4 aya kadar uygun bir tazminat (ayrımcılık tazminatı) ve yoksun kaldığı haklarını talep edebilir.

Bu madde kapsamında sizde hamile olmanız gerekçe gösterilerek işinizden çıkışınız verilirse kanuni yollara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

-Çalıştığınız yer İş güvencesi kapsamındaysa, -önce arabulucuya giderek- işe iade davası açabilir. 
Çalıştığınız yer İş güvencesi kapsamında değilse, hamilelik nedeniyle işten çıkarma fesih hakkının kötüye kullanılması kapsamına girdiği için, -önce arabulucuya giderek- İş Yasası’nın 17. maddesi uyarınca ihbar süresinin 3 katı tutarında tazminat (kötü niyet tazminatı) talep edebilir. Alternatif bir seçenek olarak işçi, ayrımcılık tazminatı da talep edebilir. 

Kanun bu hakları tanıyor bunda sıkıntı yok ama Yargıtay kararları  İşe iade ve iş güvencesi tazminatı kararı verilmesi halinde ayrıca İş Yasası’nın 5. maddesi uyarınca ayrımcılık tazminatına hükmedilmemektedir.  Hem kötü niyet tazminatına hem de ayrımcılık tazminatına birlikte hükmedilmemektedir. Bu durum işçi kardeşlerimizin aleyhine olan bir durum malaasef..

Sevgili okurlarım yukarda gebelik yada hamilelik nedeniyle işten çıkarmanın kanunlara aykırı olduğunu yazdım ancak uyanık işverenler hamileliği bahane ederek işten çıkarmıyor performans düşüklüğü var diyerek hamile bayanların çıkışını veriyorlar. Son zamanlarda ki çakallıkları bu oluyor vicdansız firmaların ve işverenlerin….

Evet performans düşüklüğü kanunlarımıza göre işten çıkarma sebebi olabilir ancak bununda belli başlı şartları bulunmaktadır. Gelin hep beraber bu şartlar neymiş görelim.

-Düzenli ve objektif ölçütlere dayalı performans değerlendirme sistemi olmalı ve belgelenmelidir. 

 -Performans değerlendirme sistemi ve kriterleri, işyerine özgü, gerçekçi ve makul olmalı, işçiye önceden duyurulmalıdır. 

– Performans düşüklüğü arızi yani geçici değil sürekli olmalıdır. 

İşçi ortalama olarak benzer iş görenlerden daha düşük performansa sahip olmalı, gösterdiği niteliklerden beklenen daha düşük performansa sahip olmalıdır. 

– Performans değerlendirmesine göre işçinin performansı düşük çıkarsa bu işçiye tebliğ edilmeli ve işçi bu konuda uyarılmalıdır. Yani bir defalık kötü performans fesih nedeni olamaz. İşçinin bu konuda uyarılması gerekir. Ayrıca işçinin performansı yükseltmek için alınabilecek önlem varsa alınmalı, verilebilecek eğitimler varsa verilmesi gerekir. 

– İşçiye yapılan ilk uyarıya rağmen, ikinci değerlendirmede de işçinin performansı düşük çıkarsa, İş Yasası’nın 19. maddesi uyarınca işçinin işten çıkarılmasından önce savunmasının alınması gerekir. 

Son olarak son çare ilkesi gereği, belli bir işte performans düşüklüğü yani yetersizliği saptanan işçiye, çalıştığı işyerinde ya da işverene ait başka işyerleri varsa o işyerlerinde teklif edilebilecek başarılı olabileceği başka bir iş varsa bu işin önerilmesi, teklif edilmesi gerekir

Gördüğünüz gibi sevgili okurlarım bu şartlar sağlanmadıkça işverenlerin sizi işten çıkarması hukuk dışı bir eylemdir. Kimse kafasına göre düşük performansın var kovuyorum seni diyemez..

Sevgili Anneler haklarınızı savunun, devletimiz sizleri kanunlarla korumakla mükellef sizde bu kanunları kullanmak zorundasınız. Hiç bir fırsatçıya ekmek paranızı kaptırmayın.  Hele Hele daha doğmamış yavrunuzun rızkını öç gözlü paragöz patronların cebine kendi elinizle bırakmayın, Sizde bu yazımda anlattığım gibi hamile olduğunuzdan ötürü işinizden çıkarıldıysanız bir avukat tutarak yasal yollara başvurma sıranız gelmiştir. 

Bol kazançlar diliyorum… 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: