Halkı Kin Ve Düşmanlığa Tahrik Veya Aşağılama

Merhaba sevgili okurlarım.

Ülkemize şöyle alıcı bir gözle baktığımda imrenmemek elde değil. Onlarca farklı ırk, inanış, kültür yıllarca kardeşçe yaşamış, birbirleri ile evlenerek kaynaşmış, adeta kültür  bahçesine dönmüş benim güzel ülkem.Meyve veren ağaç gibi salkım salkım kültür meyvelerinden nasiplenmek mümkün bu topraklarda. 

Kanun adam iyi hoşta Meyve veren ağaç taşlanır derdi atalarımız….

Evet sevgili okurlarım Meyve veren ağaç taşlanır. Bizim ağacımızı da taşladılar yetmedi dallarımızı kırmaya çalıştılar ancak hala Kültür ağacımız dimdik vesselam.  Bu ülkenin kültürü birkaç yüzyıllık bir süreçten ibaret değil binlerce yılın verdiği kültür birikimini taşımakta bu topraklar. Her ne yapılırsa yapılsın kardeşlik türkümüzü her daim çalmaya devam edeceğiz. Her ne kadar aramızda bulunan çürük meyveler, sağlam meyveleri bozmaya çalışsa da…..

Bugün ki konumuz bu çürük meyveler sevgili okurlarım. Halkı Kin Ve Düşmanlığa Tahrik Veya Aşağılama eylemi içerisinde olan art niyetli insanlarla ilgili dertleşeceğiz.

Herkesin bir inancı herkesin bir ırkı yada herkesin ailesinden gelen bir adeti vardır. Bizim inanç ve  görüşlerimize  saygı duyulmasını istiyorsak öncelikle diğer inanç ve görüşlere saygı duymamız lazım.

Ya falanca kişi aleviymiş falanca kişi türkmüş bunları mahallede barındırmayacaksın bunlara şöyle yapacaksın bunlara böyle yapacaksın diyebilen sahte delikanlılar farkında olmadan Türk ve alevi topluluklarını karşısına almış herkesi de galeyana getirmiş oldu. (Bu örnek tamamen temsili)

Son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerinden sıklıkla görmekteyiz.  Benim tabirim ile klavye komandoları belli bir kesim hakkında saydırıp duruyorlar. O belli kesimde bunları görüp kendini koruma psikolojisi ile saydıran ve saydıranın bulunduğu kesim hakkında ağır söylemlerde bulunuyor. Bu iki atışmadan tek zararlı çıkan ise emin olun bu güzel ülkemiz sevgili okurlarım.

Kafana göre toplumları birbirine düşürmek o kadar basit değil sevgili okurlarım Kanunlarımız Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Şeklinde hüküm vermiştir.

KLAVYE KOMANDOSU: X mezhebinden olanları ve Y ırkına sahip olanları bu ülkeden atacaksın bunlara iyilik etmeyeceksin.

Yukarda ki şuursuz klavye komandosu bu konuşması ile halkı kin ve nefrete sürüklemektedir.  Bu konuşmayı yada metni okuyan X mezhebine tabi Y ırkına sahip tüm insanlar tepki gösterecek belki de ülke içerisinde ayaklanma teşebbüsünde bulunacaklar.

KLAVYE KOMANDOSU: Ya ülkenin falanca tarafınızı haritadan sileceksin…

Klavye komandomuz yine bir yerleri silmiş, bu şuursuz düşünce ile ilgili olarak kanun maddemiz aynen şöyle der, Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

KLAVYE KOMANDOSU: Ey ahali falanca dinin ibadethanelerinin bizim ülkemizde ne işi var bu yerler derhal yakılmalı..

Klavye komandomuz yine şuursuz ve aptalca  bir cümle kurmuş bu cümle ile ilgili  olarak ise kanun maddemiz şu şekilde hüküm verir. Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sevgili okurum yazdığımız her cümlenin sarf ettiğimiz her kelimenin nereye gittiğini ölçüp tartmamız lazım.  Senin yanlış olarak gördüğün davranış bir başkası için kutsal sayılabilir.  Senin için kutsal sayılan bir eylem hakkında kötü bir söz duymak seni nasıl kızdırıyorsa bir başkasını da o kadar kızdırmaktadır.  Son dönemlerde bu tip aptalca söylemler sıklıkla sanal dünya üzerinde kullanılmakta. Klavye komandoları kendilerini bu platformlarda görünmez sanmaktadır.   Sosyal medya üzerinden de olsa herkes yazdıklarından sorumludur. Ya şu kesime biraz saydırayım diyerek  girdiğin internet bir gün senin kapına polis amcaların dayanmasına vesile olabilir.

Bu söylemlerin suç olduğunu bir tarafa bırakalım. Bu tahrik söylemlerini kullanan klavye komandolarına sesleniyorum Derdiniz ne ? Hiç büyük annen yada Büyük baban olmadı mı ? Eski zamanlarda Irk din mezhep  ayrıcalığımı olur du? Ataların büyük bir hoşgörü ve saygı içerisinde yaşamadılar mı Ataların aynı cephede beraber can vermedi mi ? Neyin kini bu Neyin çabası….  Şer odakları tarafından tezgahlanan oyunun içinde figüran mı olmak istiyorsun.  O zaman devam et…. Şunu sakın unutma bu oyunun sonu senin namusunu kültürünü ve dinini yok ettikten sonra gelecek.

Sevgili okurum hoşgörü ve saygının en iyi örneklerinden birisi Mardin ilimizdir. Durumu, hali olan herkesin orayı bir kere olsun görmesini çok isterim.  Eski Mardin olarak tabir edilen bölgeye gittiğiniz zaman kardeşliği barışın zirvesine çıkıyorsunuz bir anda, Türk, Arap, Ermeni,  Kürt ne ararsanız var hepsi bir arada hepsi birbirinin komşusu, Bir komşu Ayin yapmaya giderken diğeri namaz kılmaya gidiyor. Bu kadar farklı kültür ve dinin iyi anlaşmasının iki kilit faktörü var. HOŞGÖRÜ ve SAYGI… Bölge insanının yaptığı tek şey bu….

 Umarım tüm insanlık Hoşgörü ve Saygı denilen iki soyut kavramı somut olarak eyleme dökerler de Dünya biraz barış molası verir…..

Huzur içinde yaşamanız dileğiyle…

 

2 Comments

  1. Avatar sercemsworld 4 Mart 2018
    • Avatar KANUNADAM 4 Mart 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: