Haksız Tahrik Nedir

Haksız Tahrik

Sinir Dünya genelinde insanlığın yaşadığı en kontrolsüz duygudur. Sinirlerine hakim olmayı beceremeyen milyonlarca insan ya ölüyor ya da öldürüyor. Hele de son yıllarda insanların birbirine hiç tahammülü kalmamıştır. Yan baktın diye ölenler, yol vermedi diye öldürenler daha niceleri komik ve saçma bir sinir uğruna hayatlarını bitirmektedir. Bugün ki konumuz olan haksız tahrik ise sinirlerimizle doğru orantılı sevgili okurlarım.

Haksız Tahrik Nedir

Haksız tahrik bir insanın kendisine yapılan haksız bir eylem karşısında sinirlerine hakim olamaması ve eylemin getirdiği hiddet ile suç işlemesi halinde işlediği suçta ceza indiriminden yararlanması olayıdır. Bu tanımdan ne çıkarmalıyız ? Her yapılan haksızlıkta gidip suç mu işleyelim ? Tabi ki hayır sevgili okurlarım. Haksız tahrik indiriminden yararlanmak için de belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Tahrike neden olan haksız eylem
  • Tahrik edici eylemin suçu işleyen şahsa yönelik olması
  • Suçu işleyen kişi öfkenin ve tahrikin getirdiği şiddetin etkisinde bulunması
  • Haksız Hareketin başlangıcı
  • Haksız hareketi ilk kimin yaptığı belli değilse
  • Haksız tahrik ceza indirimi ne kadar

Haksız Tahrikte Haksız Eylem

Haksız tahrik indiriminden faydalanmanın ilk koşulu ortada tarafınıza yapılmış haksız bir eylemin bulunması gerekmekte. Fol yok yumurta yok durduk yere kızıp birisine zarar verdiğinizde haksız tahrik indirimi beklemeniz komik olur. Ortada şahsınıza yönelik haksız bir eylem olması gerekmekte. Örnek vermek gerekirse yolda gittiğiniz sırada birisinin size yan bakması ve bu duruma kızıp sizin onunla kavga etmeniz haksız tahrik cezası olamaz. Unutmayın tarafınıza yapılan eylem tamamen haksız olması gerekmekte yapılan eylemle gururunuzun incinmesi, sinirlerinizin alt üst olup kendinizi kaybetmeniz gerekmektedir. Her hoşunuza gitmeyen olayı da haksız tahrik olarak algılamanız yanlış olacaktır.Tahrik edici eylemin suçu işleyen şahsa yönelik olması gerekmektedir.

Tahrik edici eylemin suçu işleyen şahsa yönelik olması

Haksız tahrikte bir diğer önemli husus ise yapılan tahrikin suçu işleyen şahsa bizzat yapılmasıdır. Ancak Hukuk normları böyle söylese de aile yakınların veya değer verdiğiniz insana yapılan haksız eylem, sinirlenmeyi gerektiren bir durum ise yine haksız tahrik indiriminden yararlanabilirsiniz.

Suçu işleyen kişi öfkenin ve tahrikin getirdiği şiddetin etkisinde bulunması

Haksız tahrike maruz kaldınız ama tahriklere gelmeyerek soğukkanlılığınızı korudunuz. Ancak içiniz de ki intikam duygusunu yenemediniz ve sakin bir şekilde suç işlediniz. O zaman haksız tahrik indirimini unutun sevgili okurlarım. Haksız tahrik olayında en önemli husus failin suçu işlediği esnada sinirlerine hakim olamaması ve tahrikin verdiği hiddetin etkisinden çıkamaması gerekmektedir. Sonuçta sinir ve hiddet insanın sağlıklı karar verme yetisini büyük oranda etkilemektedir.

Haksız Hareketin başlangıcı

Her şey iyi hoş ama haksız hareketin ilk kimin başlattığı da oldukça önemli bir husustur. Nitekim fail olayda ilk haksız hareketi yapmış ise haksız tahrik indiriminden faydalanamayacaktır. Bir kavga ortamında fail bir kişiyi bıçaklaması üzerine kendisine yine bıçakla saldıran kişiyi yaralaması alacağı cezada haksız tahrik indirimi beklemesi hayal olur.

Ancak istisna durumlarda ilk haksız hareketi fail yapsa bile haksız tahrik indiriminden yararlanabilmektedir. İstisnalar kaideyi bozmaz bunu da unutmamak lazım.

Haksız hareketi ilk kimin yaptığı belli değilse

Bu durumda hukuk sanıktan yana olacaktır. Tabi önce ilk haksız eylemi kimin yaptığı en ince ayrıntısına kadar araştırılacaktır. Ancak ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın haksız tahriki ilk yapan beli olmazsa o zaman mahkeme takdirini sanıktan yana kullanmaktadır.

Haksız tahrik ceza indirimi ne kadar

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine onsekiz yıldan yirmidört yıla ve müebbet hapis cezası yerine oniki yıldan onsekiz yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirilir

Bazı suçların haksız tahrik altında işlenmesi halinde ceza verilmemesini öngören özel düzenlemeler vardır. Örneğin, karşılıklı hakaret halinde taraflardan birine veya her ikisine ceza verilmeyebilir. TCK, Hakaret Suçu açısından haksız tahrik kurumunu özel bir düzenleme getirmiştir.

Kadın cinayetleri ve Haksız tahrik

Ülkemizin uzunca zamandır en büyük sorunlarından bir tanesi ise hiç şüphesiz kadın cinayetleri. Kadın cinayetlerinin işlenmesinde temel bahane namus veya kıskançlık. Her ne olursa olsun bir insanın yaşama hakkına el koymak insan dışı bir davranıştır. Hele de kendinden fizyolojik olarak daha güçsüz bir insana. Bu durumla alakalı yargıtay namus cinayetlerinde tahrik indirimi uygulamaktadır. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine sadece müebbet hapis cezasını öngörmektedir. Bu durum ise haliyle bayanların oldukça tepkisini çekmektedir. Kim bilir bu duruma ileride bir düzenleme getirilir.

Söz kanunadamda

Her şeyin başı ruh sağlığıdır. Yaşam o kadar garip bir sahne ki 1 dakika sonra ne olacağı gerçekten meçhul. Sinirlerimize öncelikle hakim olmalı ve hiç bir zaman tahrik indirimi üzerinden hayal kurulmamalıdır. Unutmayın ki tahrik indirimi sadece cezanızı hafifletir. Her şeyden önce suç işlememek için kendinizi şartlandırın. Karşılaştığımız insanlar elbette bizimle aynı fikirde yada karakterde olmayacak. Evet size karşı ağır tahriklerde bulunacak. Siz sadece kendiniz ve sevdikleriniz için tahriklere kapılmayarak yaşamınızı kurtaracaksınız. Benim tek temennim bu yönde. Hepinize mutlu mesut günler diliyorum.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: