HAKSIZ TAHRİK CEZA İNDİRİMİ

Merhaba sevgili okurlarım.

İnsan olarak sinirlendiğimiz zaman kendimizi kaybediyoruz. Bu sinir hali vücudumuzun kontrolünü bizden alarak adeta bizi esir etmekte.  Sinirlenen bir insanın neler yapacağını hiç bir beyin kestiremez. Sinirin de boyutları var tabi. Sinir denilen illet ise bir yaşanmışlık sonucu ortaya çıkar.

düşünün birisi karşınıza çıkıp hakaret ve küfürler ediyor ne kadar dayabilirsiniz.

Şahsen ben en fazla 5-6 dakika dayanır ve hemen karşılık aşamasına geçerdim. Bu aşamanın öyle sakin olacağını sanmıyorum.

Neyseki kanunlarımız tahrik edilen suçlulara bir nebze de olsa hak verip. Bir suçta haksız ceza indirimi vermektedir.

İşlenmiş bir suçta tahrik indirimi almak için gerçekten somut bir şekilde tahrik edilmek gerekmektedir. Bu konu ile ilgili örnek vermek gerekirse Kahveci sırrının alacağı olan kişilerin eşleri hakkında ağıza alınmayacak küfürler ettiğini Benimde Kahveci sırrıya bir miktar borcum var kesin benim eşim hakkında da ağza alınmayacak sözler söylemiştir diyerek Kahveci sırrıyı bıçaklamak haksız tahrik indirimi kullanmanız için geçerli bir sebep değildir. Zaten aklı başında olan bir insan böyle bir hata yapmaz.

haksız tahrik direk olarak faile yönelik olmalı yani ya benim kuzenimi tahrik etti bende bu duruma kızıp onu vurdum tahrik indirimi istiyorum demek sizin hiç bir şekilde kale alınmamanız demektir.

Haksız tahrikten yararlanmak istiyorsanız suçu sinir, öfke ve elemin etkisiyle işleminiz gerekmektedir. Yani size 3 gün önce küfür eden bir şahsı soğukkanlılıkla bıçaklarsanız haksız tahrik indirimini rüyanızda görürsünüz.

Bir olayda haksız tahrik indirimi almak için olayda ilk tahrike failin uğraması lazım. Hemen örnek ile akıllara kazıyalım bu maddeyi şimdi bir şahısla kavga ettiniz burada birbirinizi karşılıklı olarak tahrik ettiniz. Bu kavgada ilk tahriki siz yaptıysanız sonradan müşteki sizi istediği kadar tahrik etse de tahrik indiriminden yararlanamazsınız. Burada önemli nokta ilk olarak sizin tahrik edilmeniz gerekmektedir.

Sevgili okurlarım ne bir olaya karışıp tahrik indirimi beklentisine girin nede Bu yazımı okuma ihtiyacınız olsun. Varsın trafiğim az olsun siz yeterki beladan uzak durun. Oldu ya başınız belaya girdi o zaman size sonuna kadar destek vermeye hazırım dostlarım

Kanunla yaşayın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: