HAKİMLERİN TUTUKLAMA KARARI VERME NEDENLERİ

Merhaba sevgili okurlarım.

Bugün sizlerle hakim amcalarımızın şüpheli şahısları bazı durumlarda tutuklayarak kovuşturma aşamasının tutuklu olarak devam etmesine karar verebilmesi yetkisi ile ilgili olarak dertleşeceğiz…  Hakkında şikâyetçi olduğumuz şahısların gereken cezayı alması için tutuklanmasını canı gönülden isteriz. Yalnız Bir insanın özgürlüğün kısıtlamak içinde bazı şartların oluşması lazım haliyle. Bugün hangi durumlarda hakim amcalarımızın tutuklama kararı vereceğini inceleyeceğiz….

HAKİMLERİN TUTUKLAMA KARARI VERME NEDENLERİ…

-Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, ortada aleni bir suç delili varsa ve meydana gelen suç tutuklamayı gerektiriyorsa Hakim amcalarımız şüpheli şahsın gözünün yaşına bakmaz tutuklar.

-Şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olgular varsa. Yani şüpheli yada sanığın yeri yurdu olmayan bir suç makinesi ise bu şahsın serbest bırakılması durumunda yakalanması zor olacağına dair somut deliller varsa Hakim amca şüpheli yada sanığı tutuklayabilir.

-Şüpheli veya sanığın davranışları, yani şüpheli şahsın davranışları ve hareketleri bozuk olması  bur tutuklama sebebi sayılabilir hakim amcalarımız için….

-Delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, hususunda kuvvetli şüphe duyması durumunda hakim amca tutuklayabilir.

-Dışarda yada mahkeme salonunda Tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunması da bir tutuklama nedenidir.

Sevgili okurlarım  aşağıda belirteceğim suçları işlediği konusunda kuvvetli şüphe sebeplerinin olması durumunda tutuklama nedeni var olarak kabul edilmektedir.

-Soykırım ve insanlığa karşı suçlar

-Kasten öldürme

-Silahla işlenmiş kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama

-İşkence

-Cinsel saldırı

-Çocukların cinsel istismarı

-Hırsızlık ve Yağma

-Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti

-Suç işlemek amacıyla örgüt kurma

-Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar

-Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar

-6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunda tanımlanan silah kaçakçılığı

-Zimmet

-Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda tanımlanan ve hapis cezasını gerektiren suçlar

– Kasten orman yakma suçları

-Terör suçları

Sevgili okurlarım bu konu ile ilgili olarak son bir not düşmem gerekiyor sadece adlî para cezasını gerektiren suçlarda veya vücut dokunulmazlığına karşı kasten işlenenler hariç olmak üzere hapis cezasının üst sınırı iki yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemez

Umarım yukarda ki nedenlerden birisi sebebiyle tutuklanmak  zorunda kalmazsınız. Kanunla yaşayın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: