HAKARET

Merhaba sevgili okurlarım

Hepimiz onurumuz için yaşarız. İnsanların onuru olduğu kadar milletlerinde onuru vardır. Bizim milletimizin de onuru vardır Mesela bayrak vatan bizim milletimizin onuru ve şerefidir. Onurumuza yada şahsiyetimize hakaret edilmesi bizleri çileden çıkarmak için yeter de artar bile… Bu nedenle bugün ki yazımızda Hakaret konusuna değineceğiz.

Hakaret suçunun tanımını yapmak gerekirse karşısında ki kişinin Onur, şeref ve şahsiyetini aşağılayıcı rencide edici bir söz yada eylemde bulunmak demektir. Hakaret örnekleri yazmakla bitmez mesela küfür kelimelerinin tamamı hakarettir. Örneğin salak,aptal, beyinsiz gibi yakıştırmalarda hakaret suçuna girmektedir. Burada en önemli husus size kullanılan sözün gururunuzu incitmesidir.

Mesela karşı komşunuzun evine hırsız girdi. Sizde hırsızlık anında hırsızın kim olduğunu gördünüz. Polislere o hırsızı yakalattınız. Yakalattığınız hırsıza sen hırsızlık yaptın demeniz hakaret sayılmaz. Karşı komşunuzun evine giren hırsızı görmeden alt mahallede yaşayan daha önce hırsızlık yapmış bir gence kesin sen çalmışındır hırsız herif demesi hakaret suçudur.

Basit hakaret suçları şikayete bağlıdır. 6 ay içerisinde şikayet hakkınızı kullanmanız gerekmektedir. Ancak  kamu görevlisine veya cumhurbaşkanına hakaret şikayete bağlı bir suç değildir. Tespiti halinde gerekli işlem derhal başlatılacaktır.

Türk ceza kanunun 125. Maddesinde, Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden … veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. şeklinde hüküm verilmiştir.

Kanun adam yüzüme değil arkamdan hakaret ettiler şimdi ne olacak.

Bu konu ile ilgili olarak kanunlar şu şekilde hüküm vermiştir“Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir”

İhtilat nedir kanun adam

Bu maddeyi şöyle açıklayalım sizin hakkınızda edilen hakareti en az 3 kişiye söylenmiş ise hakaret suçu oluşmuş demektir. Ya sami amca dedi ki ortağım bana gerizekalı diyormuş. Diyerek savcılığa suç duyurusunda bulunursanız bir sonuç alamayacaksınız. Sonuç almanız için ortağınızın Sami amca dışında mahmut amca ve sırrı beye de sizin hakkınızda gerizekalı olduğunuzu söylemesi gerekmektedir.

Hakaret suçu ile ilgili olarak soruşturma veya kovuşturma başlamadan önce mutlaka uzlaştırılmaya çalışacaksınız sevgili okurlarım. Taraflar arasında uzlaşma sağlanmazsa soruşturma veya kovuşturma safhasına geçilecektir.  

Hakaretin hukuki boyutunu bir tarafa bırakalım. Öncelikle hakaret ettiğiniz insanın kalbini kırıyorsunuz. Kalp kırmak kanunda verilen cezadan kat ve kat daha fazla acı verir  vicdanlara… İnsanları kırmayalım sinirle söylenen bir söz arkadaşını komşunu akrabanı yani bir insanı kaybetmene sebep olur. 

3 Comments

  1. Avatar Mehmet Akif acar 11 Mayıs 2018
    • Avatar Mehmet Akif acar 11 Mayıs 2018
      • Avatar KANUNADAM 12 Mayıs 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: