Gücün Simgesi Mirialem Ahmed Ağa

Merhaba sevgili okurlarım

Spor bir insanın hayatına sokması gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir.  Gelişen Dünya ile resmen tembelliğe itildik artık vücudumuz hareket etmez oldu. Bir insanın vücudu günde en az 10 km kadar hareket etmek için yaratıldı. Bu nedenle şu spor denilen olayı artık hayatımıza almanın zamanı geldi.  Bugün ki yazımız da sizlerle birlikte tarihe yolculuk yapacağız.  Tarihte adını şanını bilmediğimiz bir örnek spor adamından bahsetmek istiyorum. Bu şahsiyet Mirialem ahmed ağadan başkası değil.

Şimdi bir çoğunuz Mirialem Ahmed Ağa kimdir diye aklından geçiriyor. Durun bu aslan parçasını yavaştan anlatmaya başlayalım.  Mirialem ahmed ağa Sultan Süleyman zamanında yaşamış Bosnak asıllı Osmanlı vatandaşıydı.  Mirialem ahmed ağa çocukluk döneminde odun yüklü bir eşeğin ayaklarından tutarak  rahat bir şekilde havaya kaldırabiliyordu.  Bir çoğunuz bu durumu imkansız gibi görse de o dönemde imkansız denilen işi bir çocuk başarmıştı.  Mirialem ahmed ağa çocukluk yaşlarından itibaren spora aşık birisi olarak yetişti. Hiç bir antrenmanını aksatmadan azimle çalıştı.   Bu çalışmalar sonucunda Mirialem ahmed ağa 3 yaşında ki bir deveyi köçeğinin altına girip rahatça dolaşmaya başladı. Böyle bir yiğit nerde görülmüştü. Mirialem ahmed ağa 1522 yılında Sultan Süleyman ile birlikte Rodos adasının fethine katıldı. Savaş sırasında 55 kg ağırlında ki top güllelerini düşman kalesinin içine fırlatması savaşta bulunan herkesi şaşırtmaya yetmişti.  Sevgili okurum belki birçoğumuz oyun bilyesini bile bir kalenin içine fırlatamayız ama kahramanımız 55 kg demir kütlesini fırlatmış helal olsun….

Sevgili okurlarım Mirialem ahmed ağaya yüce yaradan gerçekten ektsra bir güç bahşetmişti. iki koyunu, iki elinin serçe parmaklarına geçirip hayvanlar yüzülünceye kadar havada tuttuğu ve yine ata binerken, hayvan ne kadar yüksek olursa olsun üzengisine basmadan atın üstüne rahatça sıçrayarak ata bindiği bunlar gerçekten imkansız gibi görülen durumlar.  

Mirialem ahmed ağa savaş sonrası Okçuluk sporuna başlamaya karar verir.  Adamda güç var Nam var Disiplin var bütün bu saydığım özellikler Mirialem ahmed ağaya Edirne’de düzenlenen okçuluk yarışmasında birincilik ve rekor getirdi. Yaya öyle bir güç uyguluyordu ki yay kırılma derecesine geliyordu. Geleneğe göre, sporcuyu teşvik ve adını ebedileştirmek için rekor kıran atıcının okunun düştüğü yere, atıcının adını ve tarihini belirten mermer bir sütun dikildiğinden, Ahmed Ağa`nın adına da Sarayönü Ağaç Ok Menzili`nde bir menzil taşı dikilir.

O dönemde Sultan Süleyman ok meydanında gezdiği sırada Bursalı Şüca`nın Lodos`taki rekorunun  10 yıldan beri kırılamadığı söylenir. Sultan süleyman bu rekoru Mirialem ahmed ağanın kıracağına emindir ve Mirialem ahmed ağaya haber salar ve bu rekoru kırmasını ister.  Sultandan böyle bir emir alan Mirialem ahmed ağa çalışmalara başlar tam 7 yıl boyuncu sıkı bir şekilde çalışır ve  Bursalı Şüca’nın kırılamayan rekorunu tek seferde fazlasıyla kırmayı başarır. 

Evet sevgili okurlarım. Bugün bu yazımda Mirialem ahmed ağadan bahsetmemin yegane nedeni atalarımızdan bi haber yaşamamız.  Benim atam bu kadar başarılı bir insan ama ben bu şahsı tanımıyorum.  Tarihimiz kötü güçler tarafından unutturulmak isteniyor. Tarihimiz eğer unutulursa bizlerin artık gelişmesi mümkün değildir. Mirialem ahmed ağa gibi atam olduğu için artık spora daha umutla bakıyorum. Benim atam yapmışsa bende yaparım diyorum. Mirialem ahmed ağa bu kadar başarıyı elbette yattığı yerden kazanmamış. Ter dökmüş ve yılmamış hedeflerini bu şekilde tek tek gerçekleştirmiştir. Şanlı tarihimizde Mirialem ahmed ağa gibi niceleri karanlık sayfalarda gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Bende karanlıkta ki kahramanları tek tek aydınlığa çıkarma konusunda kendime söz verdim.  Ruhun şad olsun Mirialem ahmed ağa Bizlere örnek bir insan olacaksın her daim.

Bu konu ile ilgili olarak hazırlanan harika bir videoyu ise sizler için hemen aşağıya bırakıyorum.

Sporla yaşamanız dileğiyle….

5 Comments

 1. Avatar sercemsworld 13 Eylül 2018
  • Avatar KANUNADAM 13 Eylül 2018
   • Avatar sercemsworld 13 Eylül 2018
    • Avatar KANUNADAM 13 Eylül 2018
 2. Avatar Mehmet Büyük 31 Mart 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: