GSM HATTIMI ÇALINTI CEP TELEFONUNA TAKTIM

Hattı çalıntı telefona takmak suç mu Bilmeden çalıntı cep telefonu kullanmak başımı ağrıtır mı ? gibi bir çok sorunun cevabını arayan sevgili okurlarım sizlere de merhaba 

Çalıntı cep telefonu bir başkasına ait telefonun çeşitli yollarla çalınarak bir başka yollarla 

Şimdi sorumuzu alalım

 2. EL ALDIĞIM CEP TELEFONU ÇALINTI ÇIKTI NE YAPACAĞIM

İkince el cep telefonu alım satımı yapılan her yerde sıklıkla yaşanan bir durumdur. İkinci el cep telefonunun çalıntı olma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Bir dünya para verip bu olayla karşılaşmamak için  önlemlerinizi almalısınız.

 2 EL CEP TELEFONU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

-Elinizden geldiği kadar 2. el cep telefonu asla satın almayın

Ya kanun adam param olsa bende sıfır cep telefonu almayı bilirim

-2. El cep telefon almak zorunda isen ilk olarak güvenilir bir işyerinden telefonu alacaksınız sakın seyyar satıcıdan yada ismi  belli olmayan şahıslardan internet üzerinden telefon almayacaksınız.

– Alacağın 2. El cep telefonunun mutlaka faturasını almalısınız bu madde çok ama çok önemli faturasız  cep telefonunu kesinlikle almayınız.

2.  El cep telefonunu piyasa değerinin çok altında satın almayın (Ucuz etin yahnisi yenmez illa ki vardır bir şeyi)

-Alacağınız telefonunun imei numarasını internet üzerinden mutlaka sorgulayınız

-Alacağınız cep telefonunun arka kısmında yazan imei numarası ile *#06# tuş kombinasyonu ile telefonda çıkan imei numarasının aynı olup olmadığına mutlaka bakmalısınız.

Ya kanun adam kusura bakma ama imei nedir imei nasıl sorgulanır ben anlamam ki

Tamam o zaman imei ile ilgili yazımı okuyarak bu sorunu halledebilirsin. Yazıma ulaşmak için BURAYA TIKLA

Çalıntı cep telefonlarına nasıl olur da namuslu bir vatandaşın hattı takılabilir öncelikle olayı anlayalım.  Maalesef ülkemizde her gün binlerce hırsızlık olayı yaşanmakta bununla birlikte ülkemizde her gün binlerce cep telefonu da çalınmakta Bu telefonu çalan şerefsiz hırsızlar çaldığı telefonu paraya çevirmek için başka şahıslara satılıyor. Çalıntı cep telefonu bir anda satılık bir eşya halini alıyor. Namuslu vatandaşımız ise ihtiyacı olduğu için bu telefona en temiz duygularla talip olarak satın alıp kullanmaya başlıyor. Böylece Temiz vatandaşımız çalıntı cep telefonuna hattını takmış bulunuyor.

Çalıntı cep telefonu nasıl bulunuyor

Polisler çalıntı cep  telefonu  hırsızlık olayından sonra kim kullandıysa hat ve cihaz üzerinden tespit ediyor. (BTK raporu üzerinden) Bu nedenle kullandığınız GSM hattı kimin adına kayıtlı ise polis amcalar ilk olarak onun ifadesini alacaktır.

Ancak GSM hattının sahibi bu hattı kullanmıyor, başka bir şahıs  kullanıyor ise hattı kullanan ve hat sahibinin bu konu ile ilgili olarak ifadesi alınacaktır.

Yukarda bahsettiğim önlemleri mutlaka yerine getirin sevgili okurlarım ama inat ettiniz ve dediklerimi yapmadınız, Çalıntı bir cep telefonuna hattınızı taktınız,

Öncelikli bu olayla ilgili olarak kanun maddemizi dinleyelim. Söz Türk Ceza Kanununda;

Türk Ceza Kanunun 165. Maddesi derki, Bir suçun işlenmesiyle elde edilen eşyayı veya diğer malvarlığı değerini, bu suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Şimdi burada olay şu sizin çalıntı cep telefonunu satın alırken hırsızlık yolu ile temin edildiğini bilip bilmediğiniz önemli,  Şimdi bu ülkede herkes cep telefonu alıp satıyor birçok insan çalıntı olup olmadığını bilemeyebilir.  Temiz niyetli vatandaşımız durduk yere neden ceza alsın ki…  Bu konu ile ilgili olarak savcıların veya hâkimlerin sizin hakkınızda olumlu kanaat getirmesini siz sağlayacaksınız.

Nasıl olacak bu iş ?

Bu konu ile ilgili olarak vereceğiniz ifadenizde;

-Bu telefonun çalıntı olduğunu ilk kez polis memurlarından öğrendiğinizi

-Çalıntı olduğunu öğrendiğiniz cep telefonunun nereden yada kimden, ne kadar ücret karşılığı aldığınızı açık adres kimlik bilgisi yada iletişim numara bilgilerini vererek belirtilmesi (örnek: Ben samsung marka cep telefonunu 12.12.2017 tarihinde Arsız İletişim isimli işyerinden 200 TL karşılığında satın aldım. Arsız iletişim felanca mahallesi filanca sokak No:58 sayılı adreste faaliyet gösterir)

– Çalıntı olduğunu öğrendiğiniz cep telefonunun faturasını görevli polis memurlarına teslim edeceğinizi

– Çalıntı olduğunu öğrendiğiniz cep telefonunu başka birine sattıysanız sattığınız kişinin açık kimlik adres yada telefon bilgilerini belirtilmesi (Örnek: Bu telefonu yaklaşık 1 hafta önce 100 TL karşılığında Felan kişiye sattım felan kişi şu adreste oturur telefonu şudur.)

Evet sayın okurum bu konu ile ilgili olarak vereceğiniz ifadelerde yukarda bahsettiğim maddeleri tek tek belirtmeniz lazım bunları belirtirseniz şahsi görüşüm savcının yada hakimin olumlu kanaatini alacaksınızdır. Bu bilgileri açık bir şekilde belirten bir insan bilerek hırsızlık malı bir cep telefonuna kendi adına olan bir hattı takmaz değil mi ?

 Ben hırsızlık malı bir cep telefonuna hattımı deneme amaçlı takıp çıkardım benim durum ne olacak?

Sayın okurum merak etmeyin polis ve savcılık hattınızı hırsızlık malı cep telefonuna hangi tarihte hangi saat-dakika-saniye-salisede hattınızın takılı olduğunu bilir (BTK raporunda gereken her bilgi vardır)

Bu nedenle bu olayla ilgili ifadenizde bu durumu belirtin ifade esnasında asla böyle bir cep telefonu kullanmadım demeyin bu veriler BTK tarafından savcılığa verilmiştir. Bu nedenle mutlak suretle bu telefona hattınız takılmıştır. Hattınızı takıp çıkardığınız için hatırlamayabilirsiniz

Hırsızlık malı cep telefonları satın almamanız dileğiyle bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın

8 Comments

  1. Avatar Mehmet 5 Kasım 2019
    • Avatar kanunadam 7 Kasım 2019
  2. Avatar Ramazan Bucak 27 Kasım 2019
    • Avatar kanunadam 27 Kasım 2019
  3. Avatar Yavuz sömer 28 Nisan 2020
  4. Avatar Egemen 5 Mayıs 2020
  5. Avatar Egemen a 5 Mayıs 2020
  6. Avatar sadık 27 Kasım 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: