GÖZALTI

Gözaltı nedir, Gözaltı süresi ne kadardır

Gözaltı insanın bir süre özgürlüğünün kısıtlandığı istenilmeyen durum hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ben 2-3 saat belirli bir alanda zorla tutulsam sıkıntıdan patlarım ve sinir hücrelerim resmen beynime savaş açar. Kısa süre içinde zorla yaptırılan eylem insanın mayasında bulunan özgürlük hissini ortaya çıkarır. Bu yüzden özgürlük tatlı ve zaruri bir durumdur. Özgürlüğün olmadığı yerde sinir,stres,sıkıntıdan bolca mevcut oluyor maalesef. Bugünde kanunlar tarafından kısa süreli özgürlüğün elimizden alındığı gözaltı olayına giriş yapalım. Bu yazımızla birlikte gözaltı ile ilgili tüm bilgilere sahip olacağımızı bildirmek isterim.

Gözaltı nedir

Gözaltı, bir suç ile alakalı olarak yakalanan kişinin Cumhuriyet Savcısının talimatı ile 24 saatliğine polis gözetiminde kalması anlamına gelmektedir. Bu kelime ile karşılaştığınızda en az bir gün kolluk kuvvetinde misafir olacağınız anlamına gelmektedir.

Gözaltına alınmak için hakkımızda bir suç iddiası bulunması bu iddialarla ilgili kolluk kuvveti yada savcılığın hazırladığı soruşturmada şüpheli sıfatıyla yer almamız gerekmektedir. Kolluk kuvveti yürüttükleri soruşturma kapsamında şüpheli şahsı yakalayarak Cumhuriyet Savcısına bilgi verir. Cumhuriyet savcısı dosyanın durumu ve ciddiyetini göz önüne alarak yakalanan şüpheli şahsın gözaltına alınarak soruşturma dosyasının mevcutlu olarak getirilmesi talimatı verir. Mevcutlu nedir diyorsanız bu yazımıza göz atınız mevcutlu nedir

Tabi bir hukuk devleti olarak gözaltına alma yetkisinin de kanunlarda yeri bulunmaktadır. Ceza Muhakeme Kanunun 91. maddesi aynen şöyle der, yakalanan kişi, Cumhuriyet Savcılığınca bırakılmazsa, soruşturmanın tamamlanması için gözaltına alınmasına karar verilebilir. Bu cümleden anlayacağımız asıl nokta gözaltı kararını kesinlikle Cumhuriyet Savcıları vermektedir. Kolluk kuvvetinin kimseden emir almaksızın gözaltı işlemi yapması mümkün değildir.

Gözaltı süresi ne kadardır

Gözaltı süresi ile ilgili yine kanun maddeleri belli bir sınır koymuştur. Kanunlarımıza göre bir gözaltına alınan bir şahıs, yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç yakalandığı saat itibariyle en fazla 24 saat süreyle gözaltında tutulabilir. Burayı biraz daha açarsak hiç bir şüpheli ek gözaltı kararı verilmediği sürece 24 saatten fazla nezarette tutulamaz. Yakalanan ve gözaltına alınan kişiler ise en fazla 12 saat içerisinde hakim huzuruna çıkarılmalıdır. Yani gözaltı süresi dolan bir kişi en fazla 12 saat içerisinde hakimin karşısında olmalıdır.

Kolluk kuvveti hazırladıkları tahkikat evrakını tamamlamak üzere çalışmalarına başlar sizin ile ilgili evrakları hallettikten sonra sizi Nezarethane denilen her kolluk kuvvetinin binasında bulunan sade,sessiz, iç karartıcı, 24 saat izlendiğiniz odaya götürülürsünüz…. Başınızda bir tane kolluk kuvveti bulunur. Tüm isteklerinizi ona iletir onun aracılığı ile hallederseniz. İstekten kastım yanlış anlaşılması insani istekler yemek, su, tuvalet vb. ihtiyaçlar sadece…

Gözaltı kararı neye göre verilir

Gözaltına alma işleminin temel amacı soruşturma dosyalarının eksiksiz olarak tamamlanmasını sağlamaktır.  Gözaltı verilmesi, soruşturma yönünden zorunlu olmasına ve kişinin bir suçu işlediği şüphesini gösteren somut delillerin bulunmasına bağlı. Elde hiç bir delil olmadığı zaman Cumhuriyet Savcısı Gözaltı kararı vermeyecektir. Burada kolluk kuvvetinin savcıya konuyu tam olarak aktarması gerekmektedir. Düşünün olayda hakkında hiç bir somut delil bulunmayan birisini 24 saat süreyle özgürlüğünün engellendiğini bu çok acı bir durum olacaktır. Bu nedenle gözaltı kararı veren savcılarımızın olayları ince eleyip sık dokumalarında fayda bulunmaktadır.

Gözaltı süresi 24 saati geçemez diye yukarda belirtmiştim sevgili okurlarım. Şimdi buna bir örnek vererek konuyu pekiştirmek istiyorum. Örneğin kolluk kuvveti tarafından 16.03.2018 günü saat 13:00’da yakalandınız. Cumhuriyet savcısı hakkınızda gözaltı verdi. Sizin 17.03.2018 günü saat 13:00’a kadar işlemleriniz bitmesi zorunludur. Ancak Cumhuriyet savcısı Toplu olarak işlenen suçlarda, delillerin toplanmasındaki güçlük veya şüpheli sayısının çokluğu nedeniyle Cumhuriyet savcısı gözaltı süresinin, her defasında bir günü geçmemek üzere, üç gün süreyle uzatılmasına yazılı olarak emir verebilir. Gözaltı nedir sorusunu anladığımıza göre gCMK 91911 elin şimdide bu konu hakkında biraz konuşalım.

ek gözaltı kararı
gözaltı süresi ne kadar

Ek Gözaltı kararı

Ek gözaltı kararı eminim ki duymak isteyeceğiniz en son şeylerden birisi olacaktır. Ek gözaltı kararı gözaltına alınan kişilerin gözaltı süresinin 24 saat daha uzatılması anlamına gelmektedir. Evet yanlış duymadınız bir gün daha soğuk nezarette kaldığınızın fermanıdır ek gözaltı kararı. Ek gözaltı kararını da yine Cumhuriyet savcıları vermektedir. Pek ama neden gözaltı kararının uzatılması yönünde bir karar çıkar ki gelir hep beraber bu konu hakkında konuşalım.

Öncelikle ek gözaltı kararı durduk yere çıkacak bir karar değildir. Bir sebep olması gerekmektedir. Şimdi bu sebepleri maddeler halinde sıralayalım.

  • Yürütülen soruşturma kapsamında delilerin toplanmasında güçlük yaşanması durumunda savcı gözaltı süresinin uzatılmasına karar verebilir. Sonuçta delil olmadan karar verilemez.
  • Şüpheli sayısının çokluğu da gözaltı süresinin uzatılmasına sebep olabilir. Kolluk kuvveti her ne olursa olsun tam ve eksiksiz bir evrak düzenlemek zorunda bu nedenle şüpheli sayısının çok olması sağlıklı bir tahkikatı zora sokacağı için savcılarımız ek gözaltı kararı verebilir.

Yukarda nedenlerden dolayı ek gözaltı kararı her seferinde 24 saat süreyle verilir ve en fazla 3 gün gözaltı süreniz uzatılabilir. Tabi süreler her uzatıldığında şahsınıza mutlaka tebliğ yapılmalıdır.

Ayrıca gözaltına alındığınızda yada gözaltı süresi uzatıldığında mutlak suretle kolluk kuvveti bir yakınınıza bilgi vermek zorundadır. Bu husus çok önemlidir sizin istediğiniz bir yakınınıza kolluk kuvveti gözaltında olduğunuza dair bilgi vermek zorundadır.Kolluk kuvveti size yakınınıza haber verdiklerine dair bir tutanakta imzalatmaları gerekmektedir.

Gözaltına kararına itiraz

Göz altına alma yada gözaltı süresinin uzatılması yönünde alınan kararlara itiraz hakkımız bulunmaktadır. Ben gözaltındayken nasıl itiraz edeyim diyebilirsiniz ama içiniz rahat olsun kanunlarımız müdafii veya kanunî temsilcisi, eşi ya da birinci veya ikinci derecede kan hısmının derhal serbest bırakılma talebiyle sulh ceza hakimine başvurabilir. Hakim itirazı inceler ve 24 saat dolmadan karar verir. Eğer somut bir neden olmaksızın gözaltı kararı varsa gözaltında bulunan kişinin derhal soruşturma evrakı ile birlikte savcılığa sevk edilmesi yönünde karar verebilir.

Gözaltı süresinin dolması yada sulh ceza hakiminin kararı ile serbest kalan bir şüpheli yeni ve somut bir delil ve cumhuriyet savcısının kararı olmadıkça aynı suçtan yakalaması yapılamaz. Durup durup aynı suçtan dolayı işlem görmek insanlığa aykırı bir durum.

Gözaltı nedir sorunu anladığınızı düşünüyorum. Gözaltına alınmak sizin o suçu kesin olarak işlediğinizi göstermez. Gözaltı sadece bir tedbirdir. Mahkeme tarafından kesin hüküm verilmeden kimse suçlu sayılamaz

Nezaret yüzü görmemeniz dileğiyle 

No Responses

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: