GİZLİ ÇEKİLEN GÖRÜNTÜ VEYA SES KAYDI DELİL SAYILIRMI

Merhaba sevgili okurlarım.

Şu kısa ömrümüzde bir şekilde başımızdan kötü bir olay geçmiştir. Bu olaylarda kendimizi aklamak için elimizden geleni yaparız.  Hakkımızı savunmak için girdiğimiz hukuk mücadelesinde haklı olduğumuzu ispat etmek için delillerimizi tek tek sunarız. Bu delillerimiz duruma göre değişiklik gösterebilir yeri gelir bir tanık yeri gelir ise bir görüntü sunarak haklı olduğumuzu ispat etmeye çalışırız.  Bir çok okurumun kafasında merak uyandıran gizli çekim ile elde edilmiş görüntü veya ses kaydı delil niteliği taşır mı taşımaz mı sorusuna bu yazımızla cevap vereceğiz.

Bu olay aslına bakarsanız biraz karışık bir durum. Kanunlarımıza göre hukuka uygun olarak  toplanmayan hiç bir delil, delil olarak kabul göremez.  Vatandaşın olay anında gizlice çektiği görüntüler hukuka uygun bulunmazsa yok hükmünde sayılacaktır.  Soruşturma safhasında her şeyi delil olarak evraka ekleyebiliriz ama hakimlerimiz bu deliller içerisinden sadece hukuka uygun olarak toplanan delilleri dikkate alarak kararını verecektir.

Gizlice çektiğiniz görüntü yada ses kaydı hukuka uygun olarak toplanmadı diye koca bir hiç olarak değerlendirilecek diye üzülme sevgili okurum. Bu durumunda istisnai durumları bulunmaktadır. gizli çekilen görüntü veya ses kaydının delil niteliği taşımasını sağlayacak  istisnai durumlar neymiş onları görelim.

HAKSIZ SALDIRI

Görüntü veya ses kaydı alan bir kişinin yada o kişinin aile bireyine karşı bir suç işleniyorsa veya kişi yada aile bireylerinin onurunu zedeleyecek yada küçük düşürecek bir durumu önlemek amacıyla çekilen görüntü yada ses delil niteliği taşıyacaktır. Burada önemli olan nokta size yada ailenize karşı haksız saldırı olması sevgili okurlarım.  Size yada ailenize haksız saldırı olmadığı halde çektim yaptığınız tüm görüntü yada ses kaydı hukuk nazarından bir çöp niteliği taşıyacaktır.

OLAYIN ANİ VE TESADÜFİ MEYDANA GELMESİ

Görüntü veya ses kaydı alarak bunu delil olarak göstermek isteyen sevgili okurlarım, size yada aile bireylerinize karşı işlenen suçun ani olarak gelişerek cereyan etmesi gerekmektedir. Ansızın gelişen bir olayda görüntü veya ses kaydı aldığınızda delil niteliği taşıyabilir. Karşı tarafı suçlu çıkarmak adına planlı ve sistematik bir şekilde görüntü veya ses kaydı alırsanız, hukuka aykırı bir yöntemle delil toplamış olursunuz. Bu nedenle çekim yapacağınız olayın ani ve tesadüfi gerçekleşmiş olması gerektiğini lütfen unutmayın.

KOLLUK KUVVETİNE ULAŞIMIN MÜMKÜN OLMAMASI

Yaşanılan olayın durumunda dolayı çekim yapan kişinin polise yada jandarmaya başvurma imkanının olmadığı durumlarda delilleri kolluk kuvvetine daha sonra sunmak amaçlı çekilen  görüntü yada ses kaydı delil niteliği taşıyabilir.  Burada önemli nokta kolluk kuvveti marifetiyle deliller toplanabiliyorsa sizin çektiğiniz görüntü veya ses kayıtları yok hükmünde olacaktır.

DELİLİN KAYBOLMASINI ENGELLEMEK

Görüntü veya  ses kaydı yapan kişinin asıl amacının delilin kaybolma durumunu engellemek amacıyla güvenli bir şekilde soruşturmacı birimlere ulaştırmak gayesi ile çekilen görüntü veya ses kaydı delil niteliği taşıyabilmektedir. Burada ki asıl amaç mutlak suretle delillerin korunması veya kaybolmasını engellemek olmalıdır.

ÖZEL HUKUK DAVALARI

Çekim yapılan ses veya görüntü kayıtlarının alacak verecek davaları, boşanma davaları gibi özel hukuk alınana giren konularda, bireylerin veya yakınlarının kendilerini ispat etmek amacıyla bir kereye mahsus görüntü ve ses kayıtları delil niteliği taşıyabilir.

Yukarda saydığım istisnai durumlar dışında gizli çekilen görüntü yada sis kayıtları delil niteliği taşımamaktadır sevgili okurlarım. Bu konuya çok fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Kendinizi aklamak isterken birden başka bir suçun başrol oyuncusu olmamanızı tavsiye ederim. Gizlice yapılan ses veya görüntü kayıtları özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu oluşturabilir. 

Bir ömür mutlulukla kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: