GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN EN BÜYÜK İCADI ” BEYİN”

Merhaba sevgili okurlarım.

İnsanoğlu olarak birçok özelliğin ve nimetin hiç kıymetini bilmeyiz. Sakin kafayla düşündüğümüz de O kadar kıymetli özelliklerimiz var ki insan  kendisinin özel olduğunu düşünmekten alıkoyamıyor. Hele Hele bir insanın kafatasının içerisine yerleştirilmiş bir organı var ki bu organ evrenin geçmişte ve gelecekte icat edilmiş en büyük buluşu desek abartmış olmayız.  Teknoloji denilen olay ne kadar ileri giderse gitsin bir beyin kadar gelişmiş ve güçlü bir icat yapmamız mümkün değil. Bir kez daha bilimin çaresiz kaldığı bir an 🙂 Bugün ki yazı konumuz olan Beyin hakkında sizlere bir takım bilgiler vereceğim ve aslında ne kadar değerli bir organa sahip olduğumuzu hep birlikte göreceğiz.  

 KADAM2

Ortalama bir beyin vücudunuzun sadece %2 sini kapsar ancak beynimiz vücudumuzda bulunan oksijen ve enerjinin %20 sini kullanır. Bunun anlamı ise beynimizi çalıştırdıktan sonra vücut kilo vermeye de başlayacaktır.  Beyin yoran işler ile uğraştığımız da bir çoğumuz acıktığını hisseder. Bunun nedeni beynimizin çok fazla enerji kullanmasıdır. O zaman yeni sloganımız ZAYIFLAMAK İÇİN BEYNİNİ KULLAN..

BEYİN NEYDEN OLUŞUR

kanun adam1

Beyin %72 oranında sudan oluşmaktadır. Beynimizde ki su oranı azaldığı zaman hafıza ve dikkat kaybı yaşanmaktadır.  Beynimizi için su hayati önem taşımaktadır. Çok mu unutuyorsun ? Dikkat dağınıklığın mı var ? Anlamakta zorluk mu çekiyorsun? Bir bardak su iç sevgili okurum. Bu su tüm dertlerine deva olacaktır. Neymiş doktor amcalarımız ısrarla su için demesi oldukça önemliymiş.  DAHA ZİNDE YAŞAM İÇİN SU İÇ BEYNİNİ BESLE!

UYKU SIRASINDA BEYİN DURUR MU?

kadam3

Beyin vücudumuzun en çalışkan organlarından birisidir, beyinlerimiz uyurken de çalışmaktadır. Beynimizin çalışmaya ara vermesi söz konusu olamaz. Beynimiz çalışmayı durduğu gün bizim öldüğümüz gündür.  Tahminimce mevcut teknoloji yıllar boyunca  7/24 çalışabilen bir makine yada icat bulduğunu zannetmiyorum.

Normal bir beyin 7 basamaklı rakamları kolaylıkla hafızasında tutabilir.  Telefon numaraları bir çok yerde 7 basamaktan oluşmaktadır. Sadece 7 basamak ile sınırlı değil tabi ki bir insanın beyni aklınızın alamayacağı kadar çok basamak ve sayıyı aklında tutabilmektedir. 

BEYİN ENERJİ ÜRETİR Mİ?

kadam4

Beyin sürekli olarak enerji üretmektedir. Beynin ürettiği elektrik ile küçük bir ampulü rahatlıkla yakabilirsiniz.  Beyin vücuttan aldığı glukozu kullanarak mini bir termik santral kurmuştur vücudumuzda. 

Beyin içerisinde her bir saniyede 100 000’den fazla kimyasal reaksiyon gerçekleşmektedir. Beyin gerçekten karma karışık bir düzende çalışmaktadır. 

Hamile bayanların doğum sürecine kadar beyinleri küçülme sağlar doğumdan sonra ki 6 ay içerisinde beyin eski haline geri dönecektir. 

BEYİNİN KAPASİTESİ NE KADAR 

Sevgili okurlarım beynimizin kapasitesini yıllarca bilim adamlar araştırmaktadır. Son yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler ortalama bir beynin 1 petabayt boyutunda hafızaya sahip.  Bu hafıza ortalama 15 yıllık hd bir film hafızasına alabilmek demektir. Bu buluş sadece beynin hafıza kısmı ile ilgili olan bir değerlendirme.  Beyinin kapasitesini dolduracak bir insan bu dünyada yoktur. Beyinin kapasitesi ne kadar sorusunu soran okuruma kendi fikrimi söyleyeyim. Beynin bir sınırı yoktur. Yeryüzünde yaşayan hiç bir insanda hayatları boyunca beyinlerinin tüm kapasitesini doldurmayı başaramamıştır.

Beyin ile ilgili yazdıklarım emin olun devede kulak Beyinin yaptığı maharetleri ne kağıt yeter ne de zaman İnsanoğlu pek farkına varmasa da paha biçilemez bir organa sahip olduğunu bilmeli.  Beyin olmadan insan olmaz İnsanı insan yapan emin olun ki beyindir.  Beyine değer verin onun gelişmesi ve sağlığı için bir dizi önlemler alın. Beyni kullanmadığınız da köreltirsiniz.  Beyin çalışarak gelişen bir organdır.  Bol bol Kitap okuyun, düşünün, yorumlayın, suyunuzu için velhasıl beyninize önem verin. Bu küresel Dünya’nın en çok  beyine ihtiyacı var. 

Beyninizi iyi bakmanız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: