GAİB NEDİR

Merhaba sevgili okurlarım

Yok olmak nedir bir çoğumuz biliyoruzdur. Bazen bir çoğumuz kaçıp gitmek isteriz o pembe diyarlara yada ne bilim kafa dinlemek isteriz insanlardan uzak doğanın kucağında…  Bu  anlattıklarımın konumuzla bir ilgisi yok.  Bugün sizlerle GAİB tanımını inceleyeceğiz. Bu  tanımın Hukuktaki yerini göreceğiz.

GAİB NEDİR

Bulunduğu yer bilinmeyen veya yurt dışında bulunup yetkili mahkeme önüne getirilemeyen veya getirilmesi uygun olmayan sanıklara hukuk dilimizde GAİB deriz. Şikayetçi olduğumuz şahsın evini yurdunu bilmiyorsak, nerede bulunduğunu bilmiyorsak şikayet ettiğimiz kişi GAİB olarak adlandırılır.

Sizde bir GAİB’den şikayetçi olduysanız anlatacaklarımı bilmenizde yarar vardır. Gaib hakkında duruşma açılamaz. Mahkeme sadece delillerin ele geçirilmesi veya korunması ile ilgili tedbirler alabilir.  Mahkeme GAIB olan şahsın mahkemeye intikal etmesi halinde tutuklanmayacağı hususunda güvence belgesi verebilir. Mahkeme bak evladım kaçma çık gel şu duruşmaya söz seni tutuklamayacağım deme hakkına sahiptir.

Hiç kimsenin adalet karşısında GAİB olmaması dileğiyle….

 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: