FAZLA ÇALIŞMA (MESAİ) ÜCRETİ

Merhaba sevgili okurlarım.

Yaşamımızı sürdürmek için mecburi olarak çalışmak zorundayız.  Şöyle dededen yada babadan güzel bir miras kalsa da hayatın güzelliklerine doysak diye bir çok kez söylenmişizdir. Gerçek hayata dönecek olursak karınca misali çalışarak evimize ekmek götürmekteyiz. Bugün ki konumuz ise işçi kardeşlerimiz. İşçi kardeşim alın terinin ekmeğini yer. En ağır şartlarda of bile demeden çalışır. Durum böyle olunca iş kardeşlerimizin hakları kanunlarla korunmaktadır. İşçi kanunu derki, bir işçiyi haftada 45 saatten fazla çalıştıramazsınız Eyyy zengin işverenler…. 

Zengin iş veren illa ki 45 saatten fazla çalıştıracak sa kesenin ağzını açmak zorunda. Haftada 45 saatten fazla çalışan her işçi kardeşimiz mesai ücreti almak zorundadır. 

45 saatten fazla çalıştırılan işçi kardeşimize hak ettiği parası verilmemesi durumunda işçi kardeşimize yargı yolu gözükmektedir. 

Yargı yoluna giden işçi kardeşim işvereni hakkında benim hak ettiğim fazla mesai ücretini ödemiyor iddiası müracaatta bulunacak. İşçi kardeşimiz bu iddiasını ispat etmekle yükümlüdür. 

FAZLA MESAİ YAPTIĞINI NASIL İSPAT EDECEK

Fazla çalıştığını yazılı olarak veya tanık ifadesiyle ispat edebilirsiniz, ancak karşı taraf yani işvereniniz bu iddianıza sizinde imzanızın bulunduğu bordro ile karşılılık verirse bordronun sahte olduğu ispatlanıncaya kadar kesin delil olarak sayılmaktadır.  Bordro üzerinde fazla çalışma ücreti ödendiği belirtiliyorsa herhangi bir hak talep hakkınız kalmamış oluyor.

Ortada ne yazı ne belge varsa işin içine bu defa tanıklar girebilmektedir. Bu durumda Tanıkların beyanını esas alınabilmektedir.  Tanıkların beyanını esas ama tanıklarınızın tarafsız olması esas ilkedir. Sin gidip aynı fabrikada çalışan amcanın oğlu Muhsin’i tanık olarak yazarsan mahkeme o tanığın ifadesini pek kayda değer bulmayacaktır.  iyi bir tanık o dönemlerde çalışan ve şartları iyi bilen hiç bir tarafla arasında husumet yada çıkar ilişkisi olmayan kişidir.

sevgili okurlarım şunu belirtmek istiyorum bazı meslekler için fazla mesai ücreti gibi bir durum söz konusu dahi olamıyor. Mesela ilaç mümessilleri, kapıcılar veya üst düzey yöneticiler bu meslekleri icra eden okurlarım işe girmeden bu durumu bir nevi kabul ederek girmektedir. Bu nedenle fazla mesai ücreti için kanun haklarınız kapalı olduğunu üzülerek belirtmek durumundayım.

Fazla çalışma ücreti ile ilgili davayı 5 yıl içerisinde açabilirsiniz.

Kanun adam bana dürüst davran bu kadar hukuk savaşı sonunda hakkım olan ücreti alabilecekmiyim

Sevgili okurum yukarda belirttiğim üzere elinden somut deliller bulunması durumunda hakkını faiziyle birlikte (kanunlara göre en yüksek mevduat faizi uygulanmalıdır.) alacaksın bu konuda şüphen olmasın.

Kanun adam benim şikayetçi olacağım patron zengin ve güçlü bir insan hala benim kazanacağıma eminmisin

Peki ben sana bir soru sorayım sevgili okurum Senin patron devletten daha mı büyük ?

Her kim ne olursa olsun adalet önünde verilecek hükme boyun eğmek zorundadır. Yeter ki siz haklı olun ve hukuk savaşına girin. Er yada geç savaşın galibi siz olacaksınız.

sevgili okurlarım işçi kardeşlerim işime bit zeval gelmesin düşüncesi ile hukuki haklarını kullanmakta hep imtina ediyor. Sizleri de anlıyorum bu devirde yeni bir iş bulmam bir hayli zor bir de sizin bakmakla yükümlü olduğunuz insanlar varsa, işten 1 saat bile çıkmanız sizin için kabus gibi olacaktır. Ancak bu dünyanın en çok haklıların hakları için savaştığı günlere ihtiyacı var.

herşeyden önce siz köle değilsiniz siz belli bir saat bir işi yapmakla mükellef bir çalışansınız.

Başta anlaştığınız süreden fazla çalışmak zorundaysanız bir zahmet patron da ellerini o cebine atsın.

Şimdi siz okurlarıma sorarım fazla çalışmanıza rağmen mesai ücreti almamanız durumunda hukuk savaşının bir neferi mi olurdunuz yoksa ya sabır diyerek bu haksızlığa karşı sessiz mi kalırdınız?

Lafı fazla uzatmamayım sizlere bol kazançlar diliyorum

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: