EVLİLİK İLE SOYADININ DEĞİŞMEMESİ

Evlendikten sonra kızlık soyadımı kullanmak istiyorum, Evlendikten sonra kızlık soyadım değişmesin, evlilik sonrası soyadının değişmemesi için yapılması gerekenler nelerdir gibi sorularınıza bu yazımız rehber olacak.

EVLİLİK İLE SOYADININ DEĞİŞMEMESİ

Evlenen bayanların bir kısmında evlendikten sonra kızlık soyisminin kullanmayı istemiş ancak uzun yıllardan kadar ciddi engeller ile karşılaşmışlardır. Günümüzde de yeni evlenecek bazı bayanlarda kızlık soyadını kullanmak istemektedir. Bu yazımızla birlikte evlilikten sonra kızlık soyadını kullanmak isteyen okurlarım ne yapması gerekeceğini öğrenmiş olacak. Evlilik kutsal bir müessese olup erkek ve bayanda evlilikte bir o kadar önemli ve özeldir. Bu nedenle erkeğin ve bayanın evlilik üzerinde ki kararları dikkate alınmak zorundadır. Evlendikten sonra eşinin soyismini kullanmak istemeyen bayana bu konuda ısrarcı ve baskıcı olmak yanlış bir eylemdir. Kanunlarla sınırlanan bir özgürlüktü kadının kocasının soyismini kullanması. Günümüzde yeni evlenen çiftler nüfusa  gittiklerinde, nüfus kanun gereği bayana sormadan direk olarak erkeğin soyismini, yeni evlenmiş bayana veriyor. Bu durumu istemeyen binlerce bayan ise yıllarca hukuk mücadelesi vermektedir.

Konu Başlıkları

  • Türk medeni kanununda soyadı hususu
  • Bayanlarda soyadı kullanma şartları
  • Evlilik ile soyadının değişmemesi için emsal karar
  • Evlilik ile soyadının değişmemesi için yapılması gerekenler
  • Kanun adamın görüşü

Türk medeni kanununda soyadı hususu

Türk medeni kanununda evlenen bayanların soyadı hususu ile ilgili 187 maddesinde aynen şöyle belirtmekte,  Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya
daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.

Yukarda belirtilen maddeye göre kanunlarımız bayanın istemesi halinde nüfusa yada evlendirme memuruna başvurması halinde kocasının soyadının yanına kendi soyadını bırakmasında bir sakınca olmadığını belirtir. Bu madde de bayanın sadece kızlık soyisminin kullanılmasına izin vermediği anlaşılmaktadır. Bu madde nedeniyle nüfusa yada evlendirme dairesine sadece kızlık soyadınızı kullanmak için başvurmanız size sadece zaman kaybı olacaktır.

Bayanlarda soyadı kullanma şartları

Bayanların evlendikten sonra soyadı değişmesi konusunda çok fazla akılları karışmaktadır. Günümüzde kabul gören en kanunumuza göre bayanları soyadı konusunda hangi haklara sahip olduğunu maddeler halinde açıklayalım.

  1. Evlenen bayan istemesi halinde evlendirme dairesi yada nüfus müdürlüğüne başvurarak kocasının soyismi ile birlikte kızlık soyadını kullanabilir.
  2. Evlenen bayanın istemesi ancak iki kelimeden oluşan soyismi bulunması halinde seçtiği bir kelimeyi kocasının soyismi ile birlikte kullanabilir.
  3. Aksi hallerde yani soy ismi ile ilgili herhangi bir müracaatta bulunulmadığı takdirde evlendiği kişinin soyismini alacaktır.

Evlilik ile soyadının değişmemesi için emsal karar

Evlenen bayanların kızlık soyadlarını kullanması Türk Medeni Kanunun 187 maddesine göre mümkün gözükmüyordu. Bu kanunun varlığı nedeniyle kızlık soyismini kullanmak isteyen bayanlar çareyi dava açmakta buluyorlar. Bir çok bayan açtığı davalarda sonuçsuz kalabiliyordu. Bu sorunlara son noktayı Yargıtay Hukuk genel kurulunun 2014/2-889 esas numaralı ve 2015/2011 karar numaralı emsal kararı koymuştur. Bu karara göre bayanlar evlenseler dahi kendi kızlık soyisimlerini kullanabilecek.

Evlilik ile soyadının değişmemesi için yapılması gerekenler

Evlilikten sonra soyadının değişmesini istenmeyen bayanlar bunun için ilk olarak bulunduğu yerdeki Aile mahkemesine giderek başvurması lazım. Başvuruda mutlak suretle yukarda bahsetmiş olduğumuz yargıtay kararını ( Yargıtay Hukuk genel kurulunun 2014/2-889 esas numaralı ve 2015/2011 karar numaralı emsal kararı) belirtmeniz gerekmektedir. Mahkemeye açtığınız dava muhtemelen emsal kararın sağladığı destek ile birlikte olumlu sonuçlanacak ve mahkeme kararı ile nüfusun yolunu tutacaksınız.

Boşanma durumunda çocuğun soyadı

Boşanan çiftler bir yana dursun bu durumdan belki de en çok zarar gören çocuklardır. Anne ve babalarının ayrılması onlarda derin etkiler bırakmakta. Son zamanlarda çoçuklar üzerinden yürütülen tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Boşandıktan sonra çocukta neden babasının soyismi kalsın  ki diyen bayanlar bu durumu yargıya taşıdı.  Yargı mücadelesinden başarı ile de çıkıldı. Anayasa Mahkemesinin 2015 yılında verdiği kararla artık çocuklar annelerinin soyadını alabilecek.  Bu kararda devrim niteliğinde bir  karar oldu.

Kanun adamın görüşü

Öncelikle her bayanın hakkıdır kızlık soyismini kullanmak.  Bayanlara bu hak geçte olsa tanınmış. Bu hat tanınmadan önce kim bilir nice kariyerler yerle yeksan oldu. Bir bayan bekarlık hayatı boyunca inanılmaz gayret ve azimle iş dünyasında adında bahsettirmeyi başarmış. Bu bayan ismi ve soyismi resmen bir marka halini almış. Bu bayanımız haklı olarak evlenmek isteyecektir. Ancak evlenmesi ile yıllarca oluşturmuş olduğu ve marka olan soyadını değiştirmek zorunda kalacak. Bu gerçekten kabul edilir bir durum değil. Bu nedenle biran önce medeni kanununda değişiklik yapılarak bayanların evlendikten sonra da kızlık soyadını kullanabilsin. Yargıtayın verdiği emsal karar ile zaten medeni kanunun 187. madde yok hükmündedir. Bu nedenle ufak bir kanun değişikliği herşeyin düzelmesi ve özgür bir gelecek için yeterde artar bile. Kanun koyucularımızın bu konu hakkında duyarlı olacaklarına canı gönülden inanıyorum.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: