EVİNİZE HIRSIZ GİRDİĞİNDE YAPMANIZ GEREKENLER

EVİME HIRSIZ GİRDİ NE YAPMALIYIM

Güzel bir sabaha gözlerinizi açtınız yatağınızdan yavaştan doğrulduğunuz esnada yatak odanızın savaş alanına döndüğünü görüyorsunuz. Rüyada mıyım acaba diyerek kendinize tokat atıyorsunuz ama hiçbir şey hayal değil gerçek olduğu yani EVİNİZE HIRSIZ girdiği gerçeğini acı bir şekilde öğreniyorsunuz. Tabi panik ve korku ile ne yapacağınızı bilmeyerek şoka girmektesiniz. Tabi o şoku atlatıp bu yazımızı okumanızı da beklemiyorum. Bugün ki yazımızla birlikte evinize hırsız girmesi durumunda ne yapmanız gerektiğini tek tek anlatacağım.

Evime Hırsız girdiğini nasıl anlarım

Evinize hırsız girdiğini anlamak emin olun hiç zor olmayacaktır. Muhtemel olarak gereksiz insan Hırsızlar evinizin altını üstüne getirmiştir. İkametinizin kapısı yada penceresi açık olacaktır. evinizin köşe bucak her yerinin kaldırılmış olduğunu korku ve endişe ile göreceksiniz.

Eve Hırsız Girince Ne Yapılmalı?

İlk olarak zor zamanlar için sakladığınız altınların ve paraların bulunduğu yerleri kontrol edin, daha sonra ise evinizde para edecek bilgisayar, cep telefonu ve diğer eşyaların yerinde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir.

Kontrol ettiğiniz esnada DİKKAT EDECEĞİNİZ EN ÖNEMLİ HUSUS HİÇ BİR YERE DOKUNMAMAK. Bunun sebebi ise evinize gelecek olan polis ekiplerinin parmak izi çalışması yapacak olmasıdır.

Şüphelinin muhtemel dokunacağı yerlere dokunursanız hırsızın parmak izinin bozulmasını sebep olabilirsiniz.

Evinize hırsız girmesi durumunda yapacağımız en önemli husus, hemen 155 polis imdat hattını aramak ve olayı anlatarak ekip talebinde bulunmaktır.

Evinize gelen polis ekipleri ise muhtemelen  parmak izi çalışması için uzman ekip talebinde bulunacaktır, Gelen ekip parmak izi çalışması izin uzman ekip talebinde bulunmuyorsa, siz ısrar edin parmak izi çalışması için çünkü ne olur ne olmaz belki evinize giren hırsızın parmak izi çıkabilir.

Evinize gelen polisler detaylı şekilde parmak izi çalışması yapacaktır.  Parmak izi bulunursa NE ALA evinize giren hırsızı bulmuş oldunuz,

KANUN ADAM EVİME GELEN UZMAN EKİPLER AİLEMDEN BİRİSİNİN PARMAK İZİNİ BULURSA NE OLUR diye soru aklınıza geldiyse korkmayın makul bir şüphe olmadıkça sizlere bir şey olmaz.

Hırsızlar Nasıl Yakalanır

Yukarda anlattığım üzere hırsızı yakalamak amacıyla önce polis memurları parmak izi çalışması yapacaktır. Parmak izi dışında oturduğunuz ikamet ve çevresinde güvenlik kamera görüntülerinin olması için dua etmeliyiz. Güvenlik kamerası bulunursa polis ekiplerinin hırsızı tespit etmek için bir umudu doğacaktır.
Polis ekiplerine vereceğiniz ifadede neyiniz çalındı ise kalem kalem yazdırın. Hırsızlar yakalanıp üzerinden çalıntı eşya çıkarsa size ait olan eşyanızın  teslimi konusunda size fayda sağlayacaktır. Bu konunun özetini yapmak gerekirse kamera görüntüsü yada parmak izi hırsızların yakalanmasında önemli rol oynamaktadır. Bir diğer husus ise uyanıkken eve hırsız girmesi sevgili okurlarım. Bu durumda hırsızı görmüş oluyor ve polis ekiplerine hırsızla ilgili detaylı eşkal verebiliyoruz. Bu şekilde canımızı yakan hırsızın yakalanması yönünde kolluk kuvvetine yardım ediyoruz.  Unutmadan bunu da eklemem gerekiyor. Hırsızlık yapıldığı esnada bir tanık yada komşunun hırsızı görmesi de çok büyük bir şans sizin için.

HIRSIZ YAKALANIRSA ÇALINAN PARALARIM YADA ALTINLARIMI ALABİLECEK MİYİM 

Bu sorunun yanıtını üzülerek olumsuz vereceğim. Hırsızların %95  suçüstü yakalanmadıkları sürece çaldığı malzeme elde edilemiyor. Bu şeref yoksunu insanlar çaldığı parayı yada altını inanın kısa bir süre içerisinde yok ediyorlar.

Hırsızlığa karşı alınması gereken önlemler

Sevgili okurum yüksek ihtimalle çalınan para yada ziynet eşyalarınızı alamayacaksınız bu yüzden aşağıda belirttiğim hususlara ne olur dikkat ediniz.

  • EVİNİZDE ASLA YÜKSEK MİKTARDA PARA YADA ZİYNET EŞYASI BULUNDURMAYIN. BANKALAR EN GÜVENLİ SAKLAMA ALANLARIDIR.
  • EVİNİZDE MUTLAKA GÜVENLİK KAMERASI BULUNDURUN. BİR NEBZEDE OLSA CAYDIRICI OLABİLİYOR.
  • YAZ AYLARINDA EVİNİZ YÜKSEK KAT DEĞİLSE PENCEREYİ AÇARAK YATMAYIN, PENCERELERİNİZE MUTLAKA DEMİR KORKULUK TAKTIRIN
  • İKAMETİNİZDEN AYRILDIĞINIZ SIRADA KAPINIZI MUTLAKA KİTLEYİNİZ. KAPIYI ÇEKTİĞİNİZ ZAMAN KAPI KİLİTLENDİ SANMAYIN KİMLİK İLE DAHİ KAPINIZ AÇILABİLİR.
  • KOMŞULARINIZLA ARANIZI İYİ TUTUN J ŞÜPHELİ ŞAHIS YADA SES DUYDUKLARINDA SİZİ VE POLİSİ BİLGİLENDİRSİNLER…

Hırsızlığa karşı Emniyetin Uyarısı

Hırsızlık mağduru bir vatandaşın, ’Evime hırsız girdiğinde ne yapmalıyım?’ sorusunu cevaplandıran Kriminal Daire Başkanlığı, olay yeri incelemesinin hırsızlık şüphelisinin yakalanması için hayati önem taşıdığını bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi: “Öncelikle panik yapmadan en kısa sürede durum 155 Polis hattına bildirilmelidir. Olayın gerçekleştiği mekânın ve bağlantılarında (balkon, bahçe) hiçbir şeye dokunulmadan orijinal haliyle korunması gerekir.

DELİLLER YOK OLABİLİR

Çünkü olay yeri inceleme uzmanlarının tespit edeceği bulgular dış etkenlerden dolayı farkında olmadan yok olabilir veya bozulabilir. Bu nedenle olay yerine girilmemeli, başkalarının da girmesine izin verilmemelidir. Evin ya da işyerinin dağınıklığı toplanmamalı, mekân orijinal hali ile muhafaza edilmelidir. Eğer acil bir tedbir dolayısı ile yapılan bir değişiklik var ise alınan tedbirler olay yerine gelen görevlilere bildirilmelidir.” Aslında tüm yazımızın bir özeti gibi uyarıdır.

Eve giren hırsızı öldürmek suç mu?

Bu soru halk arasında sıklıkla sorulan ve hırsızı öldürmenin cezası olmadığı düşünülür. Bu büyük bir yanılgıdan ibarettir. Evinize giren hırsız en nihayetinde bir insan ve siz o insanın canını alıyorsunuz. Bunun elbette kanunlarımızda bir cezası bulunmakta. Ancak alacağınız cezada indirimlerde bulunmaktadır.

Ancak bu hususla ilgili  Yargıtay emsal bir karara imza atmıştır. Benzer davalara örnek teşkil edecek olan karar, eve giren veya girmek üzereyken görülen hırsızları öldürmeye ceza verilemeyeceğini belirtiyor.
İstanbul Üsküdar’da, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Kandil, Erhan Dinçer’i (18) 2003 yılında hırsızlık amacıyla oğlu Ertuğrul Kandil’in evine girerken tüfeğiyle vurarak öldürdü. 3 ay 13 gün cezaevinde kalan Kandil, ikinci duruşmada cezaya gerek olmadığı sonucuna varılarak beraat etti. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Kandil’in “Hırsızı kaçarken arkadan ateş ederek vurduğuna” dikkat çekip, “Ağır tahrik altında kasten adam öldürmek” suçundan 8 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti. Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen davada, Savcı İskender Görgülü, Yargıtay’ın ceza verilmesi yönündeki kararına uyulmamasını istemiş, mütaalasında şunları söylemişti:

HIRSIZDA SİLAH YOKTU

“Sanık, gece köpeklerin havlamaya başlaması üzerine av tüfeğini alarak evin çatısına çıkmış ve burada balkona çıkmaya çalışan hırsızlarla karşılaşmıştır. Hırsızlardan birinin elinde parlayan bir cisim olduğunu görünce bunun tabanca olabileceği endişesiyle kendi korumak amacıyla ateş etmiştir. Ölen şahsın üzerinde ve yakınında silah bulunamamakla birlikte yanındaki arkadaşı tarafından alınmış olması makul bir ihtimaldir. Sanık hakkında yeni TCK’nın 27- 2 maddesi uyarınca beraat kararı verilmesi gerekir. Kanun koyucu, meşru müdafaa sınırlarını oldukta geniş tutmuştur.”

Mahkeme Heyeti de Görgülü’nün mütalaasına uyarak bir önceki beraat kararında direnerek, Yargıtay’ın itirazını kabul etmedi. Dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 5237 sayılı kanunun 27/2 maddesindeki, “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” maddesi uyarınca ceza tedbirine yer olmadığına kanaat getirdi, beraat kararını onadı.

KARAR EMSAL OLACAK

Benzer davalara örnek teşkil edecek olan bu karar, eve giren veya girmek üzereyken görülen hırsızları öldürmeye ceza verilmeyeceği anlamına geliyor. Ev veya iş yeri sahipleri bu kararla rahat bir nefes alırken, hırsızların ise suçu işlemeden önce bir kez daha düşünmesi gerekecek. Tabi yine de bir insanın canına kıymak en son düşüneceğiniz eylem olmalıdır. Meşru müdafaa hükmüne girmediği durumunda cinayetten yargılanacağınızı unutmayın lütfen. Cinayet suçu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için kasten adam öldürme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sevgili okurlarım hırsızlık sonrası yaptığınız şikayetin takibini nasıl yaparım diyorsanız Şikayetimin takibini nasıl yaparım başlıklı yazımızı okumanızı öneririm. Hırsızlık konularında daha duyarlı olmanız temennisi ile Sağlıcakla kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: