EV VE İŞYERİ ARAMASI

Evinizde yada işyeriniz de polis arama yapabilir mi, Ev veya işyeri aramaları hangi kanuna istinaden yapılabilir. Polis arama kararı olmadan arama yapabilir mi? Bu sorular halk arasında sıklıkla sorulan önemli hususlardır. Bu konularda ki sorulara tek tek cevap vereceğim. 

Evimiz yada iş yerimiz bizler için mahrem sayılacak özelliktedir. Bu nedenle evimize yada iş yerimize öyle herkesi sokmayız.  Bu husu bizim millet için hassas ve önem duyduğumuz durumlardır. Böyle söylüyorum da gün gelir şafak vakti, kapınız çalınsa kapıyı uykulu gözlerle açtığınızda karşınızda polis memurlarının olduğunu görseniz ne yapardınız. Muhtemelen bir suçunuz yoksa afallar ve şaşkınlıktan küçük dilinizi yutma ihtimaliniz olabilirdi. Evet sevgili okurlarım polis bir şekilde evinizin yada iş yerinizin kapısını çalarak arama yapmak isteyebilir. 

Polis yada jandarma yürütmekte olduğu tahkikat kapsamında yada aldığı bir ihbar sonucunda ikametiniz, işyeriniz, aracınız yada üzerinizde arama yapabilir. Ceza Muhakeme kanunun 116 maddesi bu yetkiyi belli şartların oluşması halinde kolluk kuvvetine vermiştir.

EV VE İŞYERİ ARAMASI
EV VE İŞYERİ ARAMASI

Kolluk kuvveti yani polis yada jandarma ikametinizi yada iş yerinizi aramak istiyorsa mutlaka elinde emir bulunmak zorundadır. Bu emir mahkeme tarafından verilen arama kararı yada  gecikmesinde sakınca bulunan bir hal varsa savcı talimatı olacaktır, yani emirsiz, kararsız kafasına göre kolluk kuvveti gelip sizin evinizi yada iş yerinizi arayamaz. 

3. Şahısların ev ve iş yerinde arama yapılması (CMK 117)

Kolluk kuvvetleri şüpheli yada sanığın yakalanması veya suç delillerinin ortaya çıkarılması için soruşturmada yada kovuşturmada ismi geçmeyen diğer şahıslarında evlerinde, iş yerin de, aracında yada üzerinde arama yapma yetkisine sahiptir.

Soruşturma kapsamında şüpheli yada sanığın yakalanabilmesi veya suç delillerinin ortaya çıkarılması amacıyla bir başka şahsında ikameti, aracı, işyeri yada üzeri aranabilir. Bu yetkiyi ise yine Ceza Muhakeme Kanunun 117. maddesi vermektedir. Bu nedenle hiç bir suça karışmasanız dahi yinede evimizin aranma ihtimali her zaman bulunmaktadır. 

Burada belirtmem gereken başka bir husus ise şüpheli, sanık yada suç delillerinin tespiti amacıyla şüpheli yada sanığın bulunduğu yada girdiği yerler de arama yapılamaz. Takipte olan bir şüphelinin kamuya açık bir alana girdiği için orada arama talebinde bulunulamaz ancak bu durumda makul şüphenin oluşması gerekmektedir.

Gece vakti arama yapılması (CMK 118)

Ceza Muhakeme Kanunun 118. maddesinin ilk fıkrası aynen şöyle der Konutta, işyerinde veya diğer kapalı alanlarda gece vakti arama yapılamaz. Bu maddeye göre kolluk kuvvetinin akşam vaktinden sonra arama yapması istenilmemektedir ancak burada yine önemli bir husus bulunmakta CMK 118. maddenin 2. fıkrasında ise Suçüstü, gecikmesinde sakınca bulunan haller kapsamında veya gözaltına alınmış yada tutuklanmış bir şahsın firar etmesi durumunda, bu şahsın yakalanması amacıyla yapılan aramalarda gece ve gündüz fark etmeden gece vakti arama yapılabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle CMK 118 maddenin 1 fıkrası işlevini bir miktar kaybetmiş gözüküyor. Bu nedenle gece vakti de olsa ikametiniz aranabilmektedir sevgili okurlarım.

Ev ve İşyeri Arama kararı (CMK119)

Yukarda da belirttiğim üzere kimse kafasına göre ev ve işyeri araması yapamaz. Bu konuda mutabık olduğumuza göre şimdide arama kararı ile ilgili bir kaç kelam etmemiz gerektiğini düşünmekteyim. Öncelikle CMK 119. maddesinde arama kararı ile ilgili verdiği hususları sizlere özetleyeyim. Bu kanun maddesi kapsamında, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet Savcısının, Cumhuriyet Savcısına ulaşılamadığı durumlarda ise kolluk amirinin yazılı talimatı ile arama yapılması mümkündür. Bu madde ile ilgili eleştiri yapmak gerekirse Cumhuriyet Savcısına günümüzde ulaşamamak çok zor bir ihtimaldir bu nedenle kolluk amirinin yazılı emri çok nadir kullanılmaktadır. Zaten kolluk amirinin izni ile yapılan bir arama hiç ama hiç görmedim desem doğru olur. Neyse şimdi biz konumuza dönelim burada yapılan aramalar mutlaka 24 saat içerisinde hakim onayına sunulmalıdır. Buradan anlayacağımız tek şey her ne olursa olsun mutlaka yapılan aramalar hakim onayına sunulmalıdır.

Kapımıza arama için gelen polis memurları size elinde bulunan mahkeme kararını göstererek arama yapmak için ikametinize gireceklerdir. Polisler ev araması yaptığı sırada yanında mutlaka en az iki tane hazirun yani komşunuz, mahalle muhtarı yada bina görevlisi hazır bulunur ve aramayı gözlemler. 

İkametinizde yapılan arama sonucu suç veya suç unsuruna rastlanırsa o eşya yada eşyalara el koyulma işlemi yapılır. El koymadan kastım o eşyalar polisler tarafından tutanağa geçirilerek ilgili soruşturma kapsamında değerlendirilir. 

Arama işlemi bittikten sonra polis memurları size şu soruyu sormalı “EVİNİZDE ARAMADAN KAYNAKLI HERHANGİ BİR ZARAR YADA ZİYAN VAR MI ?” bu sorunun cevabını sizler vereceksiniz yani polis yada jandarma evinizi arayacağım bahanesiyle evinizi yıkıp dökemez. 

Aramada bulunabilecek kişiler kimlerdir

ev ve işyeri araması esnasında, aranan yerin zilyetliği kimdeyse o kişi aramada hazır bulunur, arama yapılan yerin sahibi yada zilyetliği bulunan bir başka şahıs bulunamazsa bu durumda bu şahsın temsilcisi yada komşuları hazır bulabilir. Hazır bulunan komşulara aramanın amacı hakkında bilgi verilir. Avukatınız da arama sırasında yanınızda hazır bulunabilir bunda herhangi bir sakınca yoktur ancak polis memurlarının avukatınızın gelmesini bekleme gibi bir zorunluluğu yoktur. 

Askeri alanlarda arama yapılması (CMK 119/5)

Askeri alanlarda arama yapılması Cumhuriyet Savcısının nezaretinde askeri makamların katılımı ile birlikte kolluk kuvvetlerince yapılmaktadır. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde askeri makamlar ve kolluk kuvvetlerince arama yapılabilir.

Arama sonrası verilecek belge (CMK 121)

Aramamız bitti evimizde kolluk kuvveti bazı eşyalarımıza elkoydu. Aramayı yapan kolluk kuvvetinden arama ile ilgili bir belge talep etmeli miyiz? Bu konu ile ilgili olarak CMK 121 madde şöyle belirtir.Arama sonrası hakkında arama uygulanan kişinin istemi üzerine aramanın CMK 116 ve 117 maddeleri kapsamında yapıldığı ve 116. madde de gösterilen soruşturma veya kovuşturma konusu olan fiilin niteliği hakkında bilgileri içerir belge ve aramada el konulan yada koruma altına alınan eşyaların listesinin bulunduğu defter ve şüphelinin haklı bulunduğuna dair bir delil elde edilmiş ise bu durumu belirtir bir belgenin verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Bununla birlikte aynı kanunun diğer fıkraları olayı biraz daha genişletmiştir. Hakkında arama uygulanan kişi ile ilgili el koyulan malzemelerin kime ait olduğunu dair görüşe yada iddialara verilecek belgelerde yer verilir.

Belge veya kâğıtları inceleme yetkisi (CMK 122)

Arama sırasında polis memurları tarafından elde edilen suç içerikli belgeler ancak hakim veya savcı tarafından okunabilir. Polisin veya jandarmanın evrak okuma yetkisi yoktur. Kolluk güçleri, buldukları evrakı alıp tutanağa bağlar, mühürler ve incelenmesi için savcıya ya da hakimlere teslim eder. Kolluk güçlerinin bu evrakı okuması özel hayatın gizliliği suçunu oluşturur. Elkonulan belge veya kağıtlara bu kağıtların sahibi veya temsilcisi de imza/mühür koyabilir. İleride evraklar okunacak olduğunda, ilgili kişi veya avukatı çağrılarak evraklar okunur.

Evet sevgili okurlarım ev ve işyeri araması ile ilgili genel hatları ile bilgi verdik. Bu konu ile ilgili olarak aklınıza takılan soru yada görüşleri yorum kısmından yada sosyal medya hesaplarımız üzerinden tarafıma bildirebilirsiniz.

instagram adresimiz https://www.instagram.com/kanunadam1/

Sağlıcakla kalın…

Hakim veya savcı nasıl şikayet edilir başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim

11 Comments

 1. Avatar Irfan 14 Kasım 2018
 2. Avatar kanunadam 15 Kasım 2018
 3. Avatar sıdar 6 Mart 2019
  • Avatar kanunadam 7 Mart 2019
 4. Avatar Umut mazen 8 Temmuz 2019
  • Avatar kanunadam 8 Temmuz 2019
 5. Avatar Meryem 19 Ekim 2019
  • Avatar kanunadam 19 Ekim 2019
 6. Avatar Ramazan 19 Şubat 2020
  • Avatar kanunadam 19 Şubat 2020
 7. Avatar mehmet 6 Temmuz 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: