Eşeğin sırtında Aydınlanma savaşı veren Mustafa Güzelgöz

Merhaba sevgili okurlarım.

Bugün sizlerle yine tarih sayfalarında gezip önemli bir şahsiyeti tanıma şerefine nail olacağız. Bu önemli şahsiyet Mustafa GÜZELGÖZ isimli bir memur. Memurların şahı vessalam. Her memurun örnek alması gereken bir idol. İşine olan saygısını, tüm şirketlerde çalışanlara ders olarak verilmesi gereken şahsiyet.

Haydi her beraber 1943 yılına gidelim. Mustafa GÜZELGÖZ isimli genç hayali olan memurluk sınavlarını başarı ile geçmiş ve memur olmaya hak kazanmıştı. Nereye atanacağı bugün yarın belli olacaktı. Mustafa GÜZELGÖZ çalışkan ve vatansever bir gençti.  Tek gayesi bu millete hizmet etmekti. Beklediği tayin haberi geldi. Mustafa GÜZELGÖZ Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesine memur olarak atanmıştı. Mustafa GÜZELGÖZ bu haberi duyunca çok sevindi çünkü o kitaplara bir nevi aşıktı. Mustafa GÜZELGÖZ ailesi ile helalleştikten sonra hemen görev yerine gelerek iş başı yapar.

Mustafa GÜZELGÖZ kütüphanenin kapısını ilk açtığında heyecandan elleri titriyordu. Kütüphaneyi ilk olarak bir güzel temizledi ve okurlarını beklemeye koyuldu. Bekledi bekledi.. Akrep yelkovanı kovaladı ne gelen var ne giden… İlk gündür insanların haberi yoktur dedi iyi niyetle. Ertesi günde kütüphane resmen sinek avlıyordu. Genç memur bu durum karşısında adeta yıkıldı. O ülkesine ve milletine hizmet etmek istiyordu.  Yaptığı görev oldukça kutsaldı insanları kitapla buluşturup onların gelişimine büyük katkı sağlayacaktı.

Mustafa-guzelgoz-listelist-99

Mustafa GÜZELGÖZ

Mustafa GÜZELGÖZ haftalarca kütüphaneye nasıl insanları çekeceğini düşündü durdu. Çevresinde ki herkesi kitap okumak için kütüphaneye davet ediyordu. Çevresi tamam diyerek umursamaz bir şekilde hayatına devam ediyordu. Mustafa GÜZELGÖZ bu duruma daha fazla katlanamayarak bir çare bulması için Müdürüne yaşananları tek tek anlatıyor.  Müdür koca göbeğini kaşıyarak yine alaycı bir gülümseme ile Mustafa GÜZELGÖZ’ü dinliyor. Mustafa ise tüm gayreti ile tüm olanları inci gibi sıralıyordu müdürünün önüne…. Mustafa GÜZELGÖZ’ün konuşması bittikten sonra Müdür müsveddesi şu acı sözleri sarf ediyor.

Müdür:KARDEŞ SEN MAAŞINI ZAMANINDA ALIYORMUSUN ALMIYORMUSUN

Mustafa GÜZELGÖZ: ALIYORUM MÜDÜRÜM ÇOK ŞÜKÜR

Müdür: EEEE DERDİN NE KİMSE GELMEZSE SENDE KEYFİNE BAK BAŞINA İŞ ALMAYA MI HEVESLİSİN…

Mustafa GÜZELGÖZ: AMA MÜDÜRÜM

Müdür: Aması Maması yok konuşma bitmiştir

Bu acı konuşma sonrası Mustafa GÜZELGÖZ adeta yıkılmıştır.  Müdürün bu soruna bir çare bulacağına çok inanmıştı oysa ki… Mustafa GÜZELGÖZ bir kaç günlük çaresizlikten sonra tekrar çare aramaya devam etti. İnsanları ne yaptıysa kütüphaneye getirmeyi başaramamıştı, Gecenin bir vakti yine derin bir düşünce halindeyken kafasında adete bir  ışık yandı ve şu sözleri söyledi… HALK KÜTÜPHANEME GELMİYORSA BEN KÜTÜPHANEMİ HALKA GÖTÜRÜRÜM…. Çareyi bulmuştu Mustafa GÜZELGÖZ bu fikri hemen biricik eşi ile paylaştı, eşi ilk başta bu kararı şaşkınlıkla karşılasa da kocasının o azmini görünce kabul etmek zorunda kaldı 

Mustafa GÜZELGÖZ’ün kütüphaneyi halka götürmek için bir araca ihtiyacı vardı. O dönemlerde araç sahibi olmak şimdi ki zamanda uçak sahibi olmakla eşdeğerdi bu nedenle bir eşek ile kitap taşıyabileceğini düşündü. Bunun için o içi kokuşmuş Müdür müsveddelerinin kapısında adeta mekik dokudu. Sonun da bir eşeği aldırtmayı başarmıştı. Bu eşeğe iki ayrı sandık bırakarak bu sandıklara da kitapları tek  tek yerleştirdi.

 gg

Eşeğini yoldaş yapıp Ürgüp kazan kendisi kepçe misali köy köy geziyor. Kitaptan bir öcü gibi korkan çocukları adeta kitaplara aşık ediyor. Mustafa GÜZELGÖZ gittiği köyde eşekte ki kitapları dağıtır ve 15 gün sonra aynı köye gelerek verdiği kitapları toplar ve yerlerine başka kitaplar verirdi.

Mustafa GÜZELGÖZ hedefinde sadece çocuklar yok. Yaşı büyük insanlara da kitap okumaları yönünde tavsiyelerde bulunuyordu. Mustafa GÜZELGÖZ’ün bu kutsal davası meyvelerini vermeye başlıyor. Çevresi kitap okuyan insanlarla dolup taşıyor. Mustafa GÜZELGÖZ’ün uyandırdığı bu farkındalık kimsenin dönüp bakmadığı mahsun kütüphanenin de misafirleriyle tanışmasına vesile oluyor

Mustafa GÜZELGÖZ kütüphaneye gelen çoğunluğun erkek ve çocuklardan oluştuğunu görünce yine pratik zekasını çalıştırıyor. Bazı dikiş makinesi üreten firmalara yazılar yazarak kendisine dikiş makinesi göndermeleri halinde marka reklamlarını yapacağını vaat etti. Bu planda tuttu ve istediği dikiş makinelerini almayı başardı .

Dikiş makinelerini bir güzel kütüphaneye yerleştirdi ve çevreye haber saldı.

“Bayanların dikkatine kütüphanemiz de dikiş makinelerini kullanmak serbest!”

Bu anonsu duyan bayanlar eline aldığı kumaşlarla birlikte kütüphanenin önünde sıralar oluşturdular. Eee dikiş makinesi az kullanmak isteyen çok bu yüzden sıra bir hayli fazla, Mustafa GÜZELGÖZ sırada bekleyen bayanlara nazikçe yer göstererek ellerine birer kitap tutuşturdu. Bir sıkıntı daha vardı kütüphaneye gelen kadınların bir çoğu okuma yazma bilmiyordu.

Mustafa GÜZELGÖZ’ün sivri zekası yine iş başında bunun üzerine yine boş yatmaktan içi kokuşmuş bürokratlardan bir şekilde izin alarak okuma yazma kursları açarak insanlara okumayı öğretti.

Valilik Mustafa GÜZELGÖZ isimli bu kahraman memura görevi dışında eylemlerde bulunmaktan dolayı soruşturma başlattı. Meyve veren ağaç yine taşlanmıştı. Mustafa GÜZELGÖZ yapılan tüm baskılar sonucu zoraki olarak emekli edildi.

esekli-kutuphaneci-1mustafa_guzelgoz_kutuphaneci_oldu940-tarihtebugun

Mustafa GÜZELGÖZ emekli dahi olsa Ürgüp halkı çok sevmişti onun ismi nesilden nesile aktarıldı, aklı başında tüm çocuklara zamanında bir Mustafa amcanız vardı diyerek onun bu inanılmaz maceralarını anlattılar. Mustafa amca 2005 yılında hayata gözlerini yumdu Kapodokya halkı resmen yas tuttu hatta Mustafa GÜZELGÖZ’ü hiç bir zaman unutmamak için kendi aralarında topladıkları paralarla Mustafa GÜZELGÖZ ün heykeli diktiler.

Harbiden heykeli dikilecek bir adamdı Mustafa GÜZELGÖZ…

Mustafa GÜZELGÖZ isimli güzel insan memurluğunun üstünde bir çok görevin başarıyla üstesinden geldi çünkü Mustafa GÜZELGÖZ bir memurdan çok daha fazlasıydı. Yenilikçi, Girişimci kısacası fayda makinesi gibi adamdı. Mustafa GÜZELGÖZ hayatı boyunca hep işgüzar yöneticilerle  savaştı, onlar yatmak istedikçe Mustafa GÜZELGÖZ onları resmen uyandırdı. 

Mustafa GÜZELGÖZ hayatı bence her gence ders olarak okutulmalı.

Okuduğum her kitapta seni hep anıyorum Mustafa GÜZELGÖZ….

Ruhun şad olsun sana Minnettarız…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: