Engelli raporuyla araç alımı

Merhaba sevgili okurlarım.

İnsanoğlu olarak bu dünyada başımıza ne geleceğini asla bilemeyiz.  Bazılarımız doğuştan bir engelle bazılarımız ise sonradan bir engelle yaşamaya devam edebiliriz. Engelli yaşam gerçekten de bir çok zorluklarla dolu maraton sevgili okurlarım. Bizler de birey engelli adayı olduğumuz için engelli kardeşlerimizin sorunlarına derman olmamız asli görevlerimizin arasındadır. Engelli kardeşlerimize bir kolaylıkta devletimiz tarafında sağlanmıştır. Daha rahat edebilsin diye engelli kardeşlerimiz engel yüzdesine göre araç alımlarında ÖTV ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bugün ki yazımızda da engelli raporuyla araç almak konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapacağız.

Engelli raporuyla araç nasıl alınır sorusuna bir kaç madde üzerinden gideceğiz sevgili okurlarım. 

%40 ve üzeri engelli raporuyla araç alımı

Engel durumunuz %40 veya üzeri ise öncelikle  tam teşekküllü bir devlet hastanesine giderek rapor alıyoruz. Doktorlarımız bize engel durumumuzun % kaç olduğunu belirliyor ve bunu rapora döküyor. Burada en önemli kısım raporda Engelli aracı kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur tarzında bir cümlenin mutlaka bulunması gerekmektedir. Bu raporu temin ettikten sonra sadece kendinizin kullanabileceği istediğimiz bir aracı alabiliriz. Tabi engel durumuna göre aracımıza gerekli tertibatı yaptırmak şartıyla. Yani özetle %40 ile %90 arası özürlü raporunuz varsa ÖTV’siz alabileceğiniz aracı sadece rapor sahibi kullanmaktadır. Aracınızı aldıktan sonra 5 yıl binmeniz gerekmektedir 5 yıl içerisinde satma durumunuz olursa ödemediğiniz ÖTV’yi ödemek zorunda kalabilirsiniz.  Engelli raporuyla aldığınız aracı 5 yıl kullandıktan sonra satarak yenisini alma imkanınız bulunmaktadır sevgili okurlarım.

 

%90 ve üzeri engelli raporuyla araç alımı

Engel durumunuz %90 veya üzeri ise yine bu durumu tasdiklemek için tam teşekküllü bir devlet hastanesine giderek raporumuzu alıyoruz. Raporda engelli aracını kullanmasında bir sakınca yoktur ibaresi bulunuyorsa bir üst maddede anlattığımız %40 ve üzeri engelli raporuyla araç alımı başlıklı yazımızda ki hususları dikkate almanız gerekmektedir. Engelli raporunda engelli aracı kullanamaz ibaresi bulunuyorsa, bu rapor ile engelli şahsın birinci dereceden 3. dereceye kadar ki akrabalarından birisi istediği aracı ÖTV ödemeden alma şansına sahiptir. Yine araç satın aldıktan sonra 5 yıl sonra satılarak yeni bir araç alma hakkına sahiptir. 

Bu yazımızda Engelli raporuyla araç alımı ile ilgili genel bilgileri verdik. Devletimiz tarafından sunulan bu kolaylık engelli kardeşlerimiz için harika bir fırsat olsa da, bu durumu fırsatçılığa çeviren insanlarında olduğunu  söylemek isterim.  Hepimiz birey engelli adayıyız başımıza ne zaman ne geleceğini asla bilemeyiz bu nedenle engelli kardeşlerimize tanınan kolaylıklara bizde destek olmalıyız. Bu kolaylıkları fırsata çevirmemeliyiz. Engelli raporuyla araç alınımı ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmında veya sosyal medya üzerinden tarafıma sorabilirsiniz.

Sağlıkla kalmanız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: