Emniyet Personelinin atama mağduriyeti

Polis kanunun, hukukun varlığını sürdürebilmesi için canı pahasına özverili olarak çalışmakta. Bu konuda yiğidin hakkını yiğide vermeliyim. Son bir kaç gündür tarafıma yoğun bir şekilde şikayet ve mağduriyet mesajları gelmektedir. Bu duruma kayıtsız kalmak benim etik kurallarıma oldukça terstir.

Polis memurları şubat ayı içerisinde atama olmak amacıyla tercihlerini yaparak bu zamana kadar sabırla ve sükunetle tercih sonuçlarının açıklanmasını bekledi. Neredeyse tüm meslek grupları atama dönemi sonrası yeni yerlerini öğrenmiş olmasına rağmen polis memurları belirsizlik içerisinde mağdur olmaya devam etmiştir.

İşin özü mağduriyetler çok ciddi durumlara gelmiştir. Eşinden ve evladından ayrı kalanlar, dünya evine girmeye hazırlanan binlerce polis memurunun gelecek planlaması bu belirsizlik yüzünden imkansız hale gelmiştir.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre, her yıl Mayıs-Haziran olarak belirtilen dilimde açıklanması gereken genel atama sonuçları, bu sürenin bitimine az bir zaman kalmasına rağmen hala açıklanmadı.

Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğine göre tayinlerin en geç 30 Haziran 2019 tarihine kadar açıklanması gerekmekte.

Bu konu ile ilgili olarak tarafıma gelen yüzlerce mağduriyet mesajı sonrası polis memuru arkadaşlarıma bu konunun bizzat takipçisi olacağımı belirtmiştim. Bu nedenle devlet kademesinde yüksek bir konumda yönetici olan, bürokrat dostuma bu konuyu araştırmasını rica ettim. Arkadaşımın ismini vermem etik kurallara uymadığı için veremeyeceğim. Arkadaşımın edindiği bilgilere göre çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini, 04.07.2019 tarihinde atama sonuçlarının büyük ihtimal ile açıklanacağını bildirdi.

Bu durum ile ilgili kesin ve net bir bilgi öğrenmeyi çok isterdim. Umarım size bildirdiğim tarihten önce atama sonuçları açıklanır ve mağduriyetiniz son bulur. Polis memuru arkadaşlarımızın yaşadığı açık mağduriyeti görmezden gelmek bir hukuk insanına asla yakışmazdı. Bu hassasiyeti tüm yönetici arkadaşlarında göstermesini gönülden temenni ediyorum.

Tayin sonuçlarını bekleyen tüm polis memuru arkadaşlarıma mutlu ve mesut günler diliyorum. Tayin sonuçlarınızın da hakkınızda hayırlı olmasını temenni ediyorum.

4 Comments

  1. Avatar Binali AYDOĞDU 4 Temmuz 2019
  2. Avatar Miraç 5 Temmuz 2019
    • Avatar kanunadam 5 Temmuz 2019
  3. Avatar Tolga 6 Temmuz 2019

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: