Dünyaları yiyen adam Tarrare

Bir oturuşta ne kadar yemek yiyebilirsiniz? 5 tabak 10 tabak? ne kadar çok yerim deseniz de emin olun ki bugün ki yazımızın kahramanı olan Tarrare kadar yiyemeyeceğinize bahse girebilirim. Tarrare kimdir herkes bu yazımızla öğrenecek Bu şahısla alakalı bir kaç Fransız kaynaktan okuduğum yazılar, inanın beni benden aldı. “Böyle bir insan olamaz ki” diyor insan ama adamlar her şeyi belgelemiş. Birazdan anlatacağım her şey gerçekten doğru ve yaşanmıştır. Bu dünyada her şey yaşanabilir bunu net olarak anlayacaksınız.

Tarrare kimdir sorusunun cevabına yavaştan geçelim. Tarrare 1772 yılında Fransanın Lyon kentine bağlı bir köyde dünyaya geliyor. Maddi durumu oldukça kötü bir ailede doğan Tarrare hayata 3-0 geride başlıyor. Çocuk yaşta Tarrare, bir çok insanın bir haftada yediği yemeği bir günde yiyordu. Bir çocuk nasıl olur da bu kadar yemek yerdi? Ailenin durumu zaten yok kendileri karnını doyuracak yemek bulamazken Tarrare’yi doyurmak imkansızdı, yokluk bir kez daha çirkin yüzünü göstermişti. Ailesi artık bu çocuğa bakamayacaktı. Bu nedenle evden gitmesi için baskı yapmaya başladılar. Tarrare oburdu ama aynı zamanda gururlu bir insandı. Evden ayrılmaya karar verdi. Kendisi köyden çıkmış ve dönemine göre cahil bir insandı. Bu nedenle bir takım hayat kadını ve hırsız ekipleriyle birlikte takılmaya başladı. Bazen çalarak bazende zorla önüne gelen her şeyi yiyordu.En fazla ne yiyebilir ki bir insan dediğinizi duyar gibi oldum. Mesela sokakta gördüğü bir kediyi canlı canlı yutabiliyordu.

Canlı Cansız Herşeyi Yemeye Başlayan Tarrare

Evden ayrılmış, arkadaşları tekin insanlar değil resmen can savaşı veriyordu Tarrare Bu nedenle sadece yaşamak için yemek arıyordu. Çoğu zaman çalıyor onuda yapamazsa ne bulursa onu yiyordu. Mesela en rahat bulabildiği şeylerden biri taştı. Şaşırmayın yolda bulduğu taşları leblebi gibi yutuyordu. Tarrare’nin en sevdiği yemek ise yılanlardı. Yılanları canlı canlı yutardı. Onun bu inanılmaz boğazı kendisinin kısa süre içerisinde insanlar tarafından tanınmasını sağladı. İnsanlara show yaparak biraz daha yemek parası kazanmaya çalışıyordu.

Tarrareyi anlatan bir görsel

Tarrare Fransız Ordusunda

Tarrare savaş zamanı olduğu için Fransız ordusuna katıldı. şimdi diyeceksiniz bu kadar şişman bir adamı neden orduya aldılar. Tarrare aslında şişman değildi aksine oldukça fit bir görünüme sahipti. Yedikleri yaramıyordu bizim tabirimizle. Neyse efendim obur kardeşimiz orduya geçtikten kısa bir süre sona farkını hissettirdi. Askerde yedikleri gerçekten Tarrareye yetmiyordu. Hep daha fazla yemek istiyordu. Savaş sırasında bol yemeği nerede bulacaksın bu nedenle Tarrarenin durumu kötüleşti ve hastaneye kaldırdılar. Doktorlar tabi o dönem ki tıp bilgisiyle şok oldular inanamadılar bir insan bu kadar yemek yiyemez yese bile yaşayamazdı. Bu nasıl olurdu, bunun üzerine hemen bir deney yapmaya karar verirler. Doktorlar deney sırasında ellerine ne geçtiyse obur kardeşimize vermeye başladılar. Köpek, kedi, kurbağa, taş , yılan balığı aklınıza gelen ne kadar hayvanat varsa verildi. Tüm hayvanları canlı canlı yiyerek resmen doktorları pes ettirdi. Doktorlar Tarrare’nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını kontrol ettiklerinde herhangi bir anormal bir durumla karşılaşmadılar.

Fransız Ordusu Tarrare’yi kullandı

Baktılar ki Tarrare bildiğiniz umutsuz vaka doktorlar artık bu adama yapacak bir şeylerinin olmadığını askeri yetkilere bildirdi. Ordu Tarrareye yol vermenin hazırlığını yaparken içlerinden uyanık bir General olan Alexandre de BeauHarnais bir fikri ortaya atar. Bu çocuğu ordudan kovmak yerine bu özelliğini kullanarak casus olarak kullanabileceklerini belirtti. Aslında oldukça mantıklı bir plandı. Plan tam olarak şöyleydi iletilecek tüm mesajlar Tarrare tarafından yutulacak ilgili yere geldiğinde ise dışkı yoluyla çıkartılarak verilecekti. O döneme göre oldukça temiz ve garanti bir yöntem sayılabilirdi. Neyse efendim deneme amaçlı obur kardeşimize bazı evrakları yutturdular. Sonrada bir güzel çişe çıkarıp pisliğin içerisinden o notları buldular. Notlara hiç bir şey olmamıştı plan tam anlamı ile işliyordu.

Tarrare görev başında

Bunun üzerine Tarrare’ye önemli olduğu düşünülen bir takım kağıtları yutturarak düşman cephesine yolladılar. Arkadaşımız Almanca ile uzaktan yakından ilgisi ve alakası yok bu nedenle bu şahsı Almanlar kolaylıkla yakaladılar. Tarrare kimdir bilmeyen Almanlar Tarrare’nin casus olduğunu kısa süre içerisinde anladılar ve kısa bir işkence sonrası obur kardeşimiz her şeyi bülbül gibi şakıdı. Tarrarenin taşıdığı notu merak eden Almanlar günlerce Tarrare’nin tuvaletini yapmasını bekledi ve sonunda tuvaletini yaptı, Tarrenin taşıdığı not içerisinde yanlış bilgiler içeriyordu, Fransız komutan gerçekten uyanık bir insanmış, Tarrere’nin karakterine güvenmediği için ona gerçek bilgileri vermedi bu konuda da haklı çıktı. Almanlar Tarrare’nin duruma acıyarak onu serbest bıraktı. Tarrere bunun üzerine tekrar Fransaya dönerek artık tedavi olmak istiyordu.

Tarrare’nin Tedavi Süreci Başlar

Almanlar tarafından serbest bırakıldıktan sonra tekrar ülkesine dönen kahramanımız artık tedavi olarak bu hastalığını yenmek ister. Doktorlar için o dönemde inanılmaz bir vaka olduğu için hemen hastaneye alırlar ve gözlem süreci başlar. Doktorların verdiği diyet hiç bir işe yaramaz, kendisine verilen yemeklerle doymayan Tarrare bu defa lağımlarda bulduğu fareleri, çöpe atılan hayvan organlarını yemeye başladı. Doymuyordu ne yaparsa yapsın dahada acıkıyordu. Artık hastaların tahlil amaçlı verdiği kanları içiyor geceleri gizlice morga inerek cesetleri yemeye başlamıştı. Son olarak yeni doğan bir bebeği yediği ortaya çıkınca Hastaneden kovuldu, Hastaneden kovulduktan 4 yıl sonra ise Tüberküloz sebebiyle hayatını kaybetti.

Tarrare Nasıl Bir İnsandı

Tarrare kimdir? Öncelikle Tarrere bir insandı çok farklı bir anatomik yapısı yoktu. Onu bizlerden ayıran en önemli fiziksel farklılık çene yapısının deforme olmasından dolayı kaynaklanan dış görüntüsünden ibaretti. Bu kardeşimiz çene yapısı sayesinde aynı anda büyük lokmaları ağzına alabiliyordu. Kendisinin o dönemde ünlü yapan bir özelliği de buydu. Sepet sepet meyveyi sebzeyi bir anda yutuyordu. Buna rağmen kilosu da öyle abartılacak düzeyde değildi. Tarrare çok yemek yemeden dolayı genel itibariyle karın derisi sarkıktı, yedikçe şişen bir deri ve gün sonunda yediklerinin dışkı yolu ile atarak kendini salan bir karın bölgesi, bu nedenle bu sarkıklığın olması gayet doğaldı.

Kanunadamın Tarrare ile ilgili görüşü

Öncelikle millet olarak yemek yeme bizim için olmazsa olmaz bir husus olduğu için bu adamı biraz anlıyorum. Bu arkadaş ile ilgili yorumum tek anlamı ile yanlış zamanda doğduğudur, Tarrare kimdir sorusuna vereceğim tek cevap bahtsız bedevi olurdu, O zaman da değilde bu zamanda yaşamış olsa eminim ki bir tedavisini bulacaktır doktorlarımız. Ne bilim belki de acıkma ile ilgili bir hormonun az olması sebebiyle böyle bir durum yaşanıyordu. Tarrare tamamen teknoloji ve bilimin yetersiz olduğu bir dönemde yaşamış ve bu acıları çekmek zorunda kalmıştır. Bu ilginç hikayesini ise bizlere miras olarak bırakmıştır. Tarrare benzeri bir hastalığa yakalanan bir insan duydunuz mu? Duyduysanız yorum kısmına yazarak beni de bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Bugün ki konumuzu Fransa tarafından seçtiğimize göre Saint Barthelemy (Aziz Bartolomeus) Katliamı merak eden okurlarımızın mutlaka bağlantıya tıklayarak yazımızı okumalıdır.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: