DÜNYA TARİHİNDE FİLİZLENEN TÜRK DEVLETİ BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞU

Türk milleti devletsiz olmaz Türk milleti bayraksız olmaz Türk milleti vatansız olmaz Bu söylediklerim slogan değil yaşam felsefesi sevgili takipçilerim. Bugün size dünya sahnesinde Türklerin rol aldığı ilk Türk devleti BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞUNDAN bahsedeceğim.

Büyük Hun Devleti olarak bilinen Hun İmparatorluğu’nun, M.Ö 220 yıllarında komutan Teoman tarafından kurulmuştur.

Çince’de Hiung-nu,  Hun halkına verilen isimdir. Hiung-nu terimi ilk olarak M.Ö 318 yılında Çin ile yapılan Kuzey Şansi Savaşı’ndan sonra imzalanan antlaşma metninde geçmektedir.  Bu savaşta kıran kırana geçen bir mücadele sonrası Çinli düşmanların çekirge sürüsü gibi dağılarak Türkün keskin kılıcından nasibini alarak tarih sahnesinde yerimizi aldık.

Hun halkı olduğu bilinen Hiung-nu’lar Çin’in kuzeybatısında bulunan Moğolistan bölgesinde yaşamını sürdürürdü. Büyük Hunların ilk bilinen  İmparatoru ise ulu Teoman’dır. 

Büyük Hun imparatorluğunu bu kadar büyük yapan bir komutan vardır. Bu komutanın ismi METEHAN‘dan başkası olamaz…

Teoman çocuğu olan Metehan’ı engellenemez hırsı yüzünden sürgüne gönderir. Metehan ise güçlenerek güçlü bir orduyla babasına darbe yapar ve ülkenin başına geçer. Metehan başa geçtikten sonra  Çinlilere adeta pirinç kökü söktürür.  🙂

Hani harikalar harikası gösterilen ÇİN SEDDİ var ya O yapı Metehan ve arkasında bulunan Türk ordusundan korunmak için yapıldı, desem o zaman bu komutanın ne kadar büyük olduğunu anlamış olacağız.

Büyük Hun Devleti Metehan liderliğinde en büyük topraklara sahip olmuştur. 50 yıl gibi kısa bir süre içinde Çin’i vergiye bağlayarak İpek yolunu denetimi altına aldı. Etrafında buluna tüm ülkeleri sindirmeyi başarmıştır.  Çin topraklarını hakimiyeti altına alacak güce sahip bu imparatorluk Çin imparatorluğunun kalabalık nüfusu karşısında asimile olmamak için vergiye bağlamakla yetinmiştir. (Lükse bakın, Akla bakın) Bu arada ipek yolunun denetimine Büyük Hun İmparatorluğu tarafından sağlanmaktaydı.

Bu büyük devlet büyük komutan metehan’ın ölmesi ile yavaş yavaş çöküş dönemine geçti. Çinliler kadınlarını kızlarını Büyük Hun Devletinin hükümdarlarına sunarak onlarla evlenmesini sağladılar. İşin özü kaleyi içten işgal etmeyi başardılar. Böylece ülke yavaş yavaş parçalanarak farklı  devletler oluşturdu. Bizi tabi ki tarih sahnesinden silemediler. Bayraklar isimler toprak değişti ama Fıtratımız hiç ama hiç değişmedi.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: