DİLENCİLİK

Merhaba sevgili yardımsever okurlarım. 

Bizim milletin en zayıf noktası vicdanıdır. Bunu bilen fırsatçı şerefsizler insanlarımızın merhametini adeta paraya çevirmenin bir yolunu bulmuşlar. Bu acımasız yolun adı DİLENCİLİK….

Allah rızası ile başlarlar tuttuğumuzun altın olması dileğiyle sonlanır bu vicdan sömürme işi. Benim vicdanlı vatandaşım cebinde ki bozuklukları verir.. Allah rızası için, gün sonunda damlaya damlaya göl olur adeta. Ekmek parası için dilenen insanda bir gün içinde 2000 TL ile 3 000 TL arasında parası olmuş bu hesabı aya vurursak 60 000 TL ile 90 000 TL arasında gelir elde etmiş oluyor gariban dilencimiz…..

Bu nedenle lütfen bu insanlara prim vermeyin, para kazanmak emek ister o emeği vermeden kimsenin bu kadar ciddi paralar kazanmasına sebep olmayın..

KANUN ADAM HER TARAFTA DİLENCİ VAR DİLENCİLİK SUÇ DEĞİL Mİ?

Yaşı büyük bir şahsın dilencilik yapması TCK’ ya göre suç değil maalesef. Bu nedenle etrafımız dilenciden geçilmiyor. Dilencilik olayı ile ilgili olarak tek yaptırım Kabahatler kanununun 33 maddesi gereğince sadece 50 TL para cezası ve dilencilikten elde ettiği paranın devlet hazinesine geçirilmesi ile sonlanmakta. Aylık 60 000  TL ile 90 000 TL gelir elde ettiği bir ekmek kapısı için 50 TL devede kulak kalıyor resmen bu yüzden her taraf dilenciden geçilmiyor.

Yolda çocuk şahsın yada akli dengesi yerinde olmayan birisini dilendirildiğini gördüğünüzde çocuğa acıyıp para vermek yerine mutlak suretle polisi arayın…

Türk Ceza Kanunun 229. maddesi der ki, Çocukları, beden veya ruh bakımından kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri, dilencilikte araç olarak kullanan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

Vicdan yoksunu bu insanlar sırf daha fazla kazanmak için çocuk ve akli dengesi yerinde olmayan insanları kullanmakta. Sizde bu zavallı çocukların okula gitmesi yerine sokakta pislik için de dilenmesine göz yummak istemiyorsanız bu tip durumlarda polise ihbarda bulunun. Polis bu konu ile ilgili gerekli araştırmayı yapsın Sonuçta Türk Ceza Kanunun boşuna yazılmadı… Gereken yapılacaktır.

PEKİ KANUN ADAM SOKAKTA GÖRDÜĞÜMÜZ DİLENCİYİ NEREYE İHBAR ETMELİYİZ?

Dilencileri Polise yada Zabıtaya şikayet edebilirsiniz. Dilenci yaşı küçük ve akli dengesi yerinde değilse polise şikayet edin ki adli süreç başlatılsın…

Sayın yardımsever dilenciye vereceğin parayı hayır kurumlarına, camilere, eğitim vakıflarına yada fakirliğini reklam yapmayan gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara verin 

Sevgiyle kalın

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: