DENİZ NEDEN TAŞMAZ

“Denizler neden taşmaz” sorusu kabul edelim bir çoğumuzun kendi kendine sorduğu bir sorudur. Hele de aramız fen bilimleri ile iyi değilse bu sorunun cevabını çok merak ederek google amcamıza sorarak kendinizi bu sitede buldunuz.  

O kadar yağmur yağıyor bütün nehirler bir şekilde denizlere dökülüyor ama denizler hep aynı seviyede kalmayı nasıl başarabiliyor ? Bu soruların cevabı su döngüsü denilen inanılmaz bir doğa kuralı ile açıklanıyor sevgili okurlarım.  Doğada öyle bir doğal döngü  var ki denizlerin neden taşmadığını çok daha iyi anlıyor insan.  Doğanın bu döngüsünden bahsetmeden önce denizin veya okyanusun ham maddesi olan suyu yakından incelemek gerekmektedir.  Su maddesi oksijen ve hidrojenden oluşan tatsız bir madde olmasının yanında her derece de buharlaşma eğilimi göstermektedir. Buharlaşmanın bilimsel tanımını yapmak gerekirse herhangi bir sıcaklıkta (bir derece de dahil) yüzeyde bulunan sıvı moleküllerinden (su Vb.) kinetik enerjisi yüksek olan tanecikler ve tanecikler arası çekim kuvvetini yenerek sıvı halden gaz hale geçebilme olayına verilen isimdir.  Yani  su her sıcaklık  derecesinde  buharlaşma eğilimi göstermektedir. Denizler veya okyanuslarında milyarlarca metreküp su taşıdığını var sayarsak onların üzerinde de ciddi ve yoğun şekilde buharlaşma olayı meydana gelmektedir.  

Denizlerin neden taşmadığı sorusunun cevabı buharlaşmadır sevgili okurlarım.  Denizlerin üzerinde yoğun şekilde buharlaşma olayı meydana gelmektedir. Bu nedenle denizin seviyesi her zaman sabit kalmakta ve biz insanların hayatlarını olumsuz yönde etkilememektedir. Denizlere yakın olan bölgelerde nem oranı yüksektir bunun nedeni de yazımızın konusu olan denizlerde meydana gelen aşırı buharlaşmadır.  Buharlar aslında bulutları oluşturarak üzerimize yağan yağmuru  oluşmasını sağlamaktadır. Yani inanılmaz bir döngü ile sürekli olarak denizler su seviyesini sabit kılmaktadır.  Bu olayı bir makineye benzetmek gerekirse Bulutlar ve nehirler suyun denize ulaşmasını sağlar denizlerde oluşan buharlaşma ile tekrar o su bulutlara ordan da nehirler ve yeraltı sularına aktarılır. Bu döngü ile sürekli olarak insanlık yaşama tutunmaktadır.

DENİZLERDE BUHARLAŞMA OLMASAYDI ?

Böyle bir durum yaşanmış olsaydı denizler okyanuslar taşacak ve dünya sadece sudan oluşan bir gezegen haline gelecekti. Suyun buharlaşması olayını basit bir olay olarak görebiliriz ama buharlaşma olmasaydı dünyanın ve insanlığın sonu olacağını da bilmemiz gerektiğini düşünmekteyim. 

Arkadaş ortamında veya meraklı iç sesinizin kendinize sorduğu denizler neden taşmaz sorusu bu yazımızla birlikte cevap bulmuş oldu. Böyle bir soru karşısında denizlerin buharlaşma sayesinde taşmadığı rahatlıkla söyleyebilirsiniz. 

Hepiniz sağlıkla kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: