DELİLER KİMDİR | Osmanlının Korkusuz Askerleri

Deliler kimdir? dediğimiz zaman bir çoğumuz maalesef ne delisi kardeşim şeklinde anlamsız ve manasız bir cevap verecektir. Bu tarih bilinci tam olarak oturmadı milletimizde.

Son zamanlarda oldukça popüler olan Deliler Fatihin Fermanı isimli bir sinema filmi ile Deliler kimdir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Osmanlı devletinin korkusuz neferleri hakkında bugün uzun uzadıya bilgi vermeye çalışacağım.

DELİLER KİMDİR

Deliler, Osmanlı devletinin ordusunda hizmet veren askeri birliktir. Osmanlı devletinin ordusunda çok fazla birlik yada kuruluş olsa da delilerin yeri her zaman çok farklı bir yerde bulunmaktaydı. Bir savaşta en tehlikeli olay nedir diye bir soru sorsam Bu sorunun cevabı kesinlikle ölümden korkmayan askerler olacaktır. Bu nedenle Osmanlı için Deliler hayati önem taşımaktaydı. Deliler birliği Osmanlı ordusunda Serdengeçti olarak bilinmekteydi. Serdengeçen bu yiğitler genel itibariyle Türklerden ve balkan ülkelerinden seçilmişti. Bu birliğin çoğu kahramanı öksüz veya yetimdi, bu askerlerin anası da babası da sadece devletti. Bu yiğitleri sadece savaşmak için yetiştiren Osmanlı tam bir ölüm makinesi oluşturmuştu. Deliler bir ölüm makinesi ama bir o kadar da maneviyatına önem veren dini bütün insanlardı.  Tahmin edeceğiniz üzere Deliler birliği yapılı ve iri askerlerden oluşmaktaydı.

DELİLER KİMLERDEN OLUŞUR

Deliler birliğinde ki askerler küçük yaşlardan itibaren özenle yetiştirilip eğitilirdi. Bu kahramanlar dini bütün bir terminatör gibi eğitimden geçerek savaş meydanlarında düşmana kan kustururdu. Bu birliğe seçilen askerlerin çoğu ailesini daha çok küçükken kaybetmiş, hayatta geride bırakacak kimsesi olmayan yiğitlerden seçiliyordu. Bu nedenle bu yiğitler cenk meydanında ölümden korkmadan cesurca savaşırlardı.  Bu birliğin askerleri için ölüm aslında kurtuluşa açılan en güzel kapıdır.  Deli olmak isteyen bir kişi ise küçük yaşlarda ZOBU isminde bir görevliye teslim edilir ve uzun ve zahmetli bir eğitim sürecinden geçilirdi. Bu zahmetli eğitim ve sınavlardan başarıyla geçen deli adayı yemin ederek devletine ve padişahına olan bağlılığını kanıtlayarak deliler birliğine adını yazdırırdı. Deliler birliğinde de rütbe olayı vardı zamanla deli askerler rütbe alarak birlik içerisinde yükselebiliyordu.

DELİLER NASIL GİYİNİR

Osmanlının güzide birliği deliler orduda ki diğer askerler gibi giyinmezdi genelde avladıkları hayvanların derisinden yaptıkları kıyafetleri kuşanırlardı. Bu birliğin en büyük eğlencesi av yapmaktır. Avladıkları hayvanların derisini kıyafet, etlerini ise soflarında ziyafet yaparlardı. Delilerin görünümü taraflı tarafsız herkes için ürkütücü düzeye sahipti. Vahşi hayvan ürünlerini kendilerine kıyafet yapıp gezinmek olağan bir durum değildi o dönemlerde. Deliler birliğinde kullanılan atlarda bin bir çeşit şekillere büründürülerek korkutucu bir hale dönüştürmüştür. Delilerin kıyafetleri dönemin şartlarına göre oldukça abes karşılanmakta olmakla beraber deli unvanına aykırı kıyafetin yakışacağı tartışılmaz bir gerçektir.

DELİLERİN EĞİTİMİ

Deliler birliğinin bu kadar değerli kılan savaşlarda gösterdikleri cesaret ve performans ancak bu birliğin başarısının altında en önemli husus öz disiplindir. Serdengeçti birliği düzenli olarak ağır antrenmanlar yaparak zinde kalmayı başarmışlardı. Hele Hele o meşhur Osmanlı tokadının mucidi deliler birliğinden başkası değildir. Hani bir tokatla kafa tasları kıranlar serdengeçen yiğitlerin eseridir. Bu yiğitler mermeri sulayarak çıplak elleri ile saatlerce mermeri döverlerdi, eller mermeri dövmekten nasır tutar ve demir yumruk haline gelir.  Bu ellerin artık bir silahtan farkı yoktur.  Deliler sadece elleriyle nice düşmanın canını aldı kim bilir ?

DELİLERİN SAVAŞTA Kİ GÖREVİ

Osmanlı devletinin korkusuz savaş birliği delilerin er meydanında ki asli görevi en önde çarpışmaktır. Savaş sırasında delileri öne sürerek düşmanın direnci kırmak hedefleniyordu.  Ölüme heyecan ve sevinçle koşan asker topluluğunu gören düşman haliyle karamsar bir havaya bürünerek gözlerini korku sarıyordu. Deliler birliğinin giyiniş tarzları ve askerlerin heybeti düşmanı akamete uğratmaya yetiyordu. Osmanlının istediği de tam olarak buydu. Deliler savaşlarda öyle ağır zırhlar felan giymiyordu aksine en hafif silahları kullanmaktaydı çünkü onların elleri de bir silahtı elleri ile çok kolay düşman öldürüp, kalkan kıra biliyorlardı.

DELİLERİN DUASI

Deliler birliği maneviyatına aşırı şekilde düşkün olup kendileri tam bir Hz. Ömer hayranıdır. Deli askerler savaş meydanlarında Kalpaklarımız Emirü’l-mü’minün Hz. Ömer’in çizmesinin koncuğudur, ocağımız müşarünileyh efendimize mensuptur. diye haykırarak savaşmışlardır. Bu birlik Hz Ömeri kendilerine örnek alıp kendilerini en çok ona benzetmektedirler.

DELİLERİN PADİŞAHA BAĞLILIĞI

Deli askerlerin eğitimlerinin en önemli kısmı sadakattir. Bu birlik gönülden bağlıdır padişaha. Padişahın tek bir fermanı ile canlarını vermeye hazırdır deliler. Osmanlı padişahları bu nedenle çok önemli vazifeleri hiç çekinmeden delilere vermiştir. Delilerde hiç bir zaman padişahın yüzünü yere getirmemiştir. Bir çok Osmanlı padişahı ise bu birliğe gözü gibi bakmayı ihmal etmemiştir. 

Deliler Fatihin Fermanı Filmi

Deliler Fatihin Fermanı isimli sinema filmi oldukça ilgi göreceğine inanıyorum. Ciddi bir harcama ve emek yapılmış. Tarihimizde bu deli cengaverleri bizlerle tanıştıracak olması ayrı bir güzellik, Deliler Fatihin Fermanı ne zaman vizyona girecek sorusunu soranlar için güzel haberlerim var filmin galası yapıldı, ve çok yakında sinema sevenlerin beğenisine sunulacak. Şimdiden Deliler Fatihin Fermanı fragmanını izlemenizi öneririm.

 

 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: