Çöl Aslanı Ömer Muhtar

Bir tarih gününden hepinize merhaba yine ismini dahi bilmediğinizi düşündüğüm bir kahramanı sizlere tanıtacağım. Ömer Muhtar Kimdir sorusunu kendinize sorarak buraya kadar geldiniz bende kalemim döndüğünce bu şahsiyeti size anlatmaya çalışacağım. Ömer Muhtar gibi önemli bir direnişçiyi anlatmak bazen kelimelerin verdiği zaaftan dolayı yeterli kalmıyor. Yaptığı işleri satırlara sığdırmak gerçekten çok zor. Ömer Muhtar ismini duyan ve tarih bilinci olan bir İtalyan emin olun ürperecek ve kendisine saygı duyacaktır. Gelin hep beraber Ömer Muhtar’ın destansı hayatını irdeleyim.

Ömer Muhtarın hayatı
Çöl Aslanı Ömer Muhtar

Ömer Muhtar Nerede ve Ne zaman Doğdu

Ömer Muhtarın 1860’lı yıllara dayanmaktadır. Kendisi Libyanın Cebel Ahdar bölgesinde doğmuştur. Çocukluğundan itibaren kendisi medrese kültürü alarak dini anlamda kendisi oldukça geliştirmiştir. O dönemde bölgede aktif olan Senusi hareketi medreselerinde aranan kişilik haline geldi ve zamanla bu hareketi lideri konumuna yükseldi. Peki neden Senusi hareketi Ömer Muhtar kendi liderleri olarak görmeyi kabul etti. Bunu anlamak içi Ömer Muhtar’ı tanımak yeterli olabilir. Ömer Muhtar öncelikle ileri görüşlü, dindar ve cesurdu. Bu saydığım üç özelliğin bir arada bulunduğu insan sayısı az ve bu özelliklere sahip olan insanlarda genel itibariyle liderlik konumunda bulunmaktadırlar. Liderlik görevini layık i ile yürüten Ömer MUHTAR kendi canını hiçe sayarak Allah yolunda Fransızlara karşı Çad ülkesinde amansız bir mücadeleye girişti. O dönemin şartları düşünüldüğünde Fransa bir dev Ömer Muhtar ise küçük bir gruptan ibaretti. Ömer bu mücadeleyi azimle sürdürdü ve Fransızlara bir nevi kök söktürmeyi başardı. Bu direnişten yaklaşık 12 yıl sonra Ömer Muhtar’ın kendi toprakları olan Libya İtalyanlar tarafından işgal edilmeye başlamıştı. Ömer MUHTAR bu işgali nasıl göz yumacaktı. Nitekim göz yummadı ve emrinde ki kişilerle yeni bir direniş hattı oluşturdu.

Ömer Muhtar’ın Geçit vermeyen direnişi

Evet İtalyanlar işgal girişimine başlamıştı ve içlerinde en ufak bir korku yada endişe bulunmuyordu. Bu topraklarda kendilerine karşı çıkacak bir gücün bulunduğuna inanmıyorlardı. Kendilerini dev aynasında gören İtalyanlar düşündüğü gibi bir sonuçla karşılaşmadı. Ömer Muhtar diye birisi vardı. Onların başının belası olacaktı. İtalyanlara karşı ilk direnişini yerel kuvvetlerle birlikte yaptı onları örgütledi ve dağılmalarını engelledi. Yerel güçlerle girdiği çatışmalardan başarılı sonuç alan Ömer Muhtar İtalyanlara ilk tokadı atmıştı. Ömer Muhtar kurduğu küçük birliklerle çok büyük işler yapıyordu. İşgalciler tarafından tayin edilen valiler teker teker ya ölüyor yada sürülüyordu. İnanılmaz taktiklerle adeta İtalyanları deliye döndermişti. İtalyanlar Ömer Muhtarı yakalamalı ve etkisiz hale getirmesi şarttı. Sahada savaşarak Ömer Muhtarı yenemeyeceği konusunda hem fikir olan İtalyanlar Ömer’i içeriden vurmaya karar verdiler. Para veya makam karşılığında satın aldıkları ucuz insanlarla Ömer Muhtar’ı yakalama planı kurdular.

Ömer Muhtar Yakalanır

Dönemin faşist diktatör lideri Mussolini Ömer Muhtarı bitirmeye karar vermişti. Satılık hainler buldu ve çok fazla kan dökerek Ömeri yakalamaya çalıştı. Hain ve ucuz bir kaç kişinin Ömer Muhtar’ın yerini İtalyanlara bildirmesi üzerine İtalyanlar o bölgeye hava saldırısı düzenler ve Ömer yaralı halde İtalyanlar tarafından yakalanır. İtalyanlara göre baş belası olarak gözüken Ömer Muhtar kısa süre içerisinde kurulan yapmacık bir mahkeme ile idamına karar verilir ve idam edilerek 16 eylül 1931 yılında hayata gözlerini yumar. İtalyanlar Ömer Muhtarı her ne kadar düşman olarak görse de aslında ona karşı gıpta ve saygı duyuyorlardı nitekim dönemin işgalci valisi olan komutan Graziani günlüğünde onun hakkında övgüyle bahsetti.

Ömer Muhtar Çöl Aslanı ve Libya

Aslında Ömer Muhtar tarihi bir kişilikten öte bir felsefe ve bir düşüncedir. Bağımsızlık nedir, toprak nedir bu olguların değerini en iyi bilen ve en iyi anlatan kişi odur. Peki Ömer Muhtar’ın torunları bugün ne halde? Ömer Muhtar’ın verdiği özgürlük mücadelesi boş bir dava için miydi? Libya’da şuanda kan ve gözyaşı hakim. Libya bunu neden hak ediyor? Bu soruların bir çoğunu cevabı var ama söylemeye dilim varmıyor. Libya halkı bizim halkımızdır. Tarihimiz ve kökenimiz hep bir olmuştur. Ömer Muhtar öldürülmüş olabilir ancak geriye çok güzel dersler bırakmıştır. Bu dersi iyi almamız ve uygulamamız gerekmektedir. Ömer Muhtar Enver Paşa ile de ortak direnişlerde bulunmuştur yani gerçekten içimizden birisi olarak görmeliyiz. Ne diyim ki yaptıkların için sana minnettarız koca yürekli cesur adam. Mekanın Cennet olsun.

Bir Kahramandan daha bahsetmek istiyorum sizlere Kırgız kardeşlerimizin kahramanı Kurmanca Datka bu kahraman kadının hayatını mutlaka bilmelisiniz. Bu nedenle sizi hemen bu yazımıza alalım.

Beni sosyal medya üzerinden takip etmek istiyorsanız İNSTAGRAM ADRESİM @kanunadam1 twitter adresim ise kanunadam46

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: