Kayıp Şahıs

Kayıp Şahıs 

Kayıp şahıs, ailesinin veya yakınlarının haber alamadığı ve nerede olduğu bilinmeyen şahıslara verilen sıfattır.  Kayıp şahıs ölümden bile zor olduğu söylenir.  Çocuklarımız ve sevdiklerimiz her zaman bizden daha önce olmuştur önce çocuğumuzun karnını doyurur önce çocuğumuzun ihtiyacını gideririz.  Canımızdan ötedir yavrularımız. Öncelikler hep onlarındır. Kayıp şahıs sorgulama gibi bir imkanımız olmadığı içinde çocuklarımız bir süre yanımızda olmadı mı haklı olarak kıyametleri koparırız. Düşünmesi bile kötü ama bir gün çocuğumuz yada sevdiğimiz kaybolursa ?bu nedenle bu yazıyı yazma gereksinimi duydum.

Kayıp Şahıs TCK Maddesi Nedir

Kayıp şahıs tck maddesi olmadığını üzülerek söylemem gerekmektedir.  kayıp şahıs suçu gibi bir suç olmadığı için TCK’da olmaması gayet normaldir. Bunun yerine  KAYIP ŞAHISLAR YÖNERGESİ bulunmaktadır. Kolluk kuvvetleri bu yönerge kapsamında işlemlerini yapmaktadır. Bu nedenle Kayıp şahıslarla ilgili TCK maddesi aramamanızı öneririm. Kayıp şahıs suçu olmadığı gibi için içinde elbette suçta bulunabilir. Mesela kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma gibi bu durumda işin rengi değişir elbette. Ancak olayda gerçekten kayıp olayı bulunuyorsa bu durumda savcılık kayıp şahıs takipsizlik ile sonuçlandıracaktır.

Kayıp şahıs başvurusu nasıl yapılır

Kayıp şahıs başvurusu kolluk kuvvetine yapılmalıdır. Sonuçta kaybınızı arayacak kurum onlardır. Kayıp şahıs savcılık müracaatı da elbette yapabilirsiniz ama savcılıkta yine evrakınızı polise yada jandarmaya gönderecektir. Allah kimseye çocuğunun yada sevdiğinin kaybolduğu günleri göstermesin. Kayıp şahıs 24 saat içerisinde haber alınamadığı zaman mutlaka kayıp başvurusunda bulunmamız gerekmektedir. Başımıza böyle bir durum geldiğinde ilk olarak sakin kalmaya çalışmalıyız, (yavrumuz yada sevdiğimiz kaybolmuş nasıl sakin kalacağın kanun adam ) kaybınızın son gittiği yerlere, akrabalara, komşulara bakıp, baktırmalıyız. Tüm bu çabalara rağmen çocuğunuz yoksa doğru polise yanına her tarafa baktığınızı ancak çocuğunuzu bulamadığınızı söyleyin. Bazı polisler size iyice baktınız mı çocuktur bir yerden çıkar gelir acele etmeyin gibi konuşma yapabilir. Buna her zaman hazırlıklı olun. Siz polise ısrarla çocuğunuzun kayıp olduğunu söyleyin. Unutmayın Kayıp şahıs 24 saat içerisinde bulunamazsa kayıp şahıs başvurusu yapmak şart. Bu süre unutmayın ki maksimum bir süredir.

Kayıp şahıslar ile ilgili işlemler

Polisler ilk olarak sizin ifadenizi alacaktır. İfade sonrası çocuğunuzun resmini ve eşkal bilgilerini soracaktır. Kayıp şahıs bilgi formu doldurmaları gerekmektedir. kayıp şahıs formu doldurmak için mutlaka karakola giderken kaybolan yavrunuzun yada kaybınızın fotoğrafını yanınızda bulundurun.  İfadenizi verdikten sonra ve kayıp şahıs işlemleri bittikten sonra polis memurları sizi evinize gönderecektir. Şikayetimin takibini nasıl yaparım diyorsanız BU yazımızı mutlaka okumalısınız.

kayıp şahıs nasıl aranır

Emniyet kayıp şahıs araştırmasına başlamadan önce ifadenizi aldıktan sonra ilk iş olarak kaybınızı TÜM TÜRKİYE GENELİNDE KAYIP ŞAHIS OLARAK ARANMASINI sağlayacaktır. Bu işlemleri kayıp şahıslar ile ilgili yönetmelik kapsamında yapacaktır. 

Polisler kaybolan yavrunuzun eşkalini ve isim bilgilerini telsiz ile görev yapan tüm polis ekiplerine ve birimlerine anons edecektir.

Böylece yavrunuz tüm ülke genelinde aranıyor olacaktır.  Bu yöntemle er yada geç kaybolan yavrunuz bulunarak size teslim edilecektir. Gerekirse kayıp şahıs fotoğrafları ile bulunmasına yardımcı olacaktır. Polis kayıp şahıs ihbarı olması durumunda konuyu mutlaka değerlendirecektir. kayıp şahıs bulundu haberi gelmesi durumunda hemen aileye bilgi verilecektir.

Kayıp Şahıs Sorgulama 

Kayıp şahıs sorgulama işlemi internet üzerinden yapılacak bir iş değildir. egm kayıp şahıs sorgulama yetkisine sahiptir ancak onlarında kendilerine özgü sistemleri vardır. Bu sebeple internet üzerinde kayıp şahıs sorgulama işlemi aramanızın hiç bir anlamı ve mantığı yoktur. Bu şekilde yayın yapan sitelerde iyi niyetli değildir. Bu durumu hepinize bildirmek için böyle bir başlık yaptım sevgili okurlarım. 

 

Kayıp Şahsın Bulunması 

kayıp şahıs arama işlemi sonrasında polisler bulunan kişilerin kayıp şahıs ifadesi alır. Yavrunuz ifadesinde dayaktan dolayı evden kendi rızası ile ayrıldığını aileme teslim edilmek istemiyorum derse o zaman işler çok değişir savcının talimatı alınarak yavrunuz devlet kontrolünde ki bir yurda yerleştirilir.

18 yaş üstü kayıp kişilerin bulunması halinde ise herhangi bir polis merkezine götürülmeden, bulunduğu yerde gerekli tutanak düzenlenip ve ayrılmasına izin verilmektedir. Bunun nedeni ise gayet basit kayıp yetişkin bir suçlu olmadığı için hakkında yakalama ve gözaltı uygulanmaz, temel hak ve özgürlükleri kısıtlanamaz. önemli bir hadise sonucu kayıp olduğu tespit edilmediği sürece mevcut durumuna ilişkin sağlık kontrolü yaptırılmaz ve doktor raporu alınmaz. Bu husus nedeni ile bu duruma hazır olmamız gerekmektedir. 

  Kayıp şahıs bulma görevi her ne kadar kolluk kuvvetinin gibi gözükse de tüm vatandaşlarımızın da insanlık görevidir. kayıp şahıs bildirimi yaparak kolluk kuvvetine yardımcı olmalıyız. kayıp şahıs bildirme emin olun ki başınızı ağrıtmayacak insancıl bir davranıştır.

Kayıp Şahıs Sinyal Takibi 

Kayıp Şahıs Sinyal Takibi tamamen hurafeden ibarettir. Sayın okurlarım maalesef Türk Polis teşkilatının sinyal ile çocuk bulma gibi bir imkanı bulunmuyor. Bu imkan sadece Arka sokaklar dizisinde ki polislerde mevcut 🙂 Sinyal tespiti mahkeme kararları ile alınabilen ve her olayı kapsamayan meşakkatli bir işlemdir. 

Kayıp şahıslar komitesi

Kayıp şahıslar komitesi Avrupa birliği bünyesinde kurulan kayıp şahıslara yönelik sorunlara çare olmak için faaliyet göstermektedir. Kimliği belirsiz olan cesetler ve kayıp şahıslarla ilgili yaptığı çalışmalarla kamuya faydalı olmaktadırlar. kayıp şahıslar komitesi iletişim numarası bulunmamaktadır ancak bu adresten mail ile irtibat kurabilirsiniz. kayıp şahıs ilanları için ise Emniyetin websitesine girmenizi öneririm

kayıp şahıs dilekçe örneği

kayıp şahıs müracaatı dilekçe örneği savcılık üzerinden şikayetçi olmanız durumunda gerekli olacaktır. Kayıp şahıs dilekçe örneği isteyen okurlarımın yorum kısmından bana ulaşarak mail yada telefon numaralarını bırakmaları yeterlidir. Kayıp şahıs tutanağı örneğini ise kolluk kuvvetleri tarafından hazırlandığı için sizin için gerekli bir evrak değildir.
KAYIP ŞAHIS NASIL BULUNUR
KAYIP ŞAHIS SORGULAMA

One Response

  1. Avatar Candan 28 Haziran 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: