CİMER BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Merhaba sevgili okurlarım

Devletimizin son yıllarda açmış olduğu  CİMER isimli bir hizmetten bahsetmek istiyorum.  Bu güzel  hizmet vatandaşlarımızın dertleri ve sorunlarına bir nebze derman olmak için oluşturulmuştur.  Bugün ki yazımız da CİMER hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

CİMER NEDİR ?

CİMER’in açılımı Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi anlamına gelmektedir. Bu sisteminde amacı devlet ile halk arasında köprü oluşturmaktır.

CİMER  BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

CİMER başvurusu yapmak için üç farklı yol bulunmaktadır.

  • Online Başvuru
  • E-Devlet üzerinden başvuru
  • Telefon üzerinden başvuru

Bunlardan ilki online olarak https://www.cimer.gov.tr/ adlı adrese girerek  BAŞVURU YAP kısmını tam ve eksiksiz olarak doldurmaktır. Bu işlemi E-DEVLET sistemi üzerinden de yapmanız mümkündür sevgili okurlarım.  E devlet sistemine girdiğinizde arama kısmına CİMER yazarak sorunlarınız E DEVLET üzerinden gönderme şansınız bulunmaktadır.
kanundamcimer

CİMER başvurusu yapmak için kullanılan üçüncü yöntem ise ALO 150 hattını telefon ile arayarak derdimizi ve sorunlarımızı bu hat üzerinden iletmektir sevgili okurlarım.  Bu üç yöntemin hepside CİMER başvurusu için kullanılabilecek birer araçtır.

CİMER BAŞVURUSU İHBAR NİTELİĞİ TAŞIR MI?

Sevgili okurlarım CİMER’ e yapmış olduğunuz başvurular birer ihbar niteliği taşımaktadır. İhbar ettiğiniz konu TABİKİ ŞİKAYETE BAĞLI SUÇLAR kapsamında değilse o konu ile ilgili kolluk kuvveti soruşturma başlatacaktır. CİMER üzerinden bir şahıstan davacı olma şansınız bulunmamaktadır. Bunun için en yakın kolluk kuvveti yada Adliye üzerinden şahıs hakkında davacı ve şikayetçi olabilirsiniz.

CİMER BAŞVURUMLA KİMLER İLGİLENİYOR

Sevgili okurlarım yapmış olduğunuz başvurular hangi devlet kurum yada kuruluşunu ilgilendiriyorsa oraya yönlendirilmektedir. Size geri dönüşü yapacak olanda sorununuzun muhatabı olan kurum yada kuruluştur.

Sevgili okurlarım göndermiş olduğunuz her bir CİMER ile tek tek ilgilenilmektedir. Cevapsız bir CİMER asla bulunmamaktadır.  Bu cevapların bazıları sizi tatmin etmese de size mutlak suretle cevap verilmesi oldukça güzel bir durumdur. Bu arada eskiden BİMER olarak hizmet veren sistem CİMER bünyesine katılarak kendi varlığına son vermiştir. 

Sorunsuz kalmanız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: