CEZANIN BELİRLENMESİ

Merhaba sevgili okurlarım

Bize zarar veren insanların ceza almasını çok isteriz.  Çocukluk yıllarımızda arkadaşlarımız ile olan münakaşalarımız da anne yada babalarımıza şikayet ediyorduk, tartıştığımız arkadaşımızın ceza alması için ve büyüdük artık anne ve babalarımıza şikayet etmek bizim sorunlarımızın çaresi olmamaktadır. Bu nedenle bize zarar veren kişileri kolluk kuvvetine yada savcılığa şikayet ediyoruz.  Savcılıkta ifadeler alınıyor deliller araştırılıyor ve top mahkemeye atılıyor.  Mahkeme dosyayı ve delilleri inceliyor ve şikayet konusunun kanunlara göre suç teşkil ettiğine kanaat getiriyor. Bu kanattan sonra ki aşama cezanın belirlenmesidir sevgili okurlarım. Cezanın belirlenmesi demek hakkında şikayetçi olduğumuz insanın ne kadar ceza alacağının belli olması demektir. Bu aşama kanayan yaralarımızın artık durması demek… Peki hiç düşündünüz mü cezalar nasıl belirlenmektedir.

Öncelikle suçun işlendiğine dair tüm somut delillerin ve kanaatin  oluşması gerek bu aşamadan sonra hakim amcamız suçun Türk Ceza Kanununda ki karşılığını bulur.  Mesela bu suçun alt sınırı 5 yıl üst sınırı 8 yıl olsun..  Hakim amca tekrar dosyayı alıp inceler….

Suçun işleniş biçimini,

Suçun işlenmesinde kullanılan araçları,

Suçun işlendiği zaman ve yeri,

Suçun konusunun önem ve değerini,

Meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığını,

Failin kast veya taksire dayalı kusurunun ağırlığını,

Failin güttüğü amaç ve saiki (Nedeni),  göz önüne alarak suçun alt sınırı ile üst sınırı  arasında temel cezayı belirler. Yukarıda verdiğim örneği baz alırsak 5 ile 8 yıl arasında bir cezayı öngörmesi gerekmektedir.

Hapis cezasının süresi gün, ay ve yıl olarak belirlenir. 1 ay 30 gün olarak değerlendirilir. Hapis cezası için bir günün, adlî para cezası için bir Türk Lirasının artakalanı hesaba katılmaz ve bu cezalar infaz edilmez. Kanunlarımızda açıkça yazmadığı sürece cezalar ne artırılabilir nede azaltılabilir sevgili okurlarım.

Bir suçta cezayı belirleyen en önemli unsur hakim kanaati sevgili okurlarım somut delillerin varlığı da tabi ki çok önemli olsa da Hakimin takdir yetkisi her şeye son noktayı koyabiliyor. Hakimin kanaatini ise somut deliller ve iddianamenin sağlam olması belirlemektedir.  Umarım sizi zarara uğratan insanlar hak ettikleri cezaları en kısa sürede alarak kanayan gönüllerinizin bir nebze rahatlamasına yardımcı olur….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: