BİR OSMANLI KULÜBÜ PORTSMOUTH

Futbol erkekler tarafında çok sevilen küresel bir spor dalıdır. Bu spor dalının kökenleri ise oldukça eskiye dayanmaktadır. Futbol insanlara temelde sağlık Barış ve mutluluk getirmektedir. Ancak bazen spor ve kültür devletlerce öyle amaçlar için kullanılmış ki akıl ve mantık şaşıp kalmaktadır.

Bugün ki olayımız ilginç öyküsü Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar uzanmaktadır. Yazımın asıl konusu hala aktif olarak faaliyet gösteren portsmouth isimli futbol takımı sevgili okurlarım. İngiltere gibi bir futbol ülkesinin en iyi liğinde mücadele eden bir futbol kulübü…. Futboldan anlayanlar portsmouth takımı çok iyi biliyordur  ondan şüphem yok

Sevgili okurlarım portsmouth takımının  amblemine dikkatlice bakalım.

 indir

Yukarıdaki amblem mavi fon üzerine yıldız ve hilal…. Yıldız ve hilal eminim bizim  ülke insanına hiçte yabancı değil…. Portsmouth kulübü 5 nisan 1898 yılında kurulmuştur. Bu tarihe gidecek olursak Osmanlı Devleti yıkılmamış hala ayakta… Dönemin sultanı ise 2. Abdülhamit sevgili okurlarım. 

Bu tarihlerde devletler, özellikle İngiltere Osmanlı topraklarından istihbarat almak için elinden geleni ardına koymuyordu. Ajanlar, hainler, satılmışlar her bilgiyi İngiltere’ye aktarıyordu.  İngiltere her alanda istihbarat alabilmek için kendisinin finanse ettiği spor kulüpleri ve sanat faaliyetleri ile Osmanlıda ne var ne yok her şeyi öğreniyorlardı. Osmanlı devletinin o dönemde tabir-i caizse mahremine kadar inmişlerdi İngiliz  ve köpekleri….

Bu durumdan 2. Abdülhamit çok rahatsızdı, Kendisi de İngiltere’nin bu istihbarat çalışmalarına kayıtsız kalamazdı.  Nitekim alınan bir kararla İngiltere de bir futbol takımı kurulmasına karar verildi. Futbol İngiltere’de oldukça popüler bir spordu. Bu spor sayesinde milyonlarca insana ulaşılması mümkündü….. 

Osmanlı devleti Futbol takımını gözden ırak bir yerde, Portsmouth’da kurulmasına karar verildi. Bunun nedeni o dönemde Portsmouth’da çok sayıda irlandalı insanın yaşaması ve etkin rol almasıydı. İrlanda halkı Osmanlıyı çok seviyordu.  Bu her şeyi kolaylaştıracaktı. 

Sessiz sedasız Portsmouth takımı kuruldu. Finansal kaynaklar Osmanlı tarafından sağlanıyordu. Bu takımın o dönemde ki en önemli özelliği futbolcular dahil tüm takım çalışanlarının Osmanlı adına çalışan istihbarat elemanı olmasıydı. Portsmouth takımından yapılan bir transfer ile başka takıma giden futbolcu yine istihbarat çalışmalarına ara  vermeden devam ediyordu.

O dönemde Portsmouth takımı öyle gizlilik içinde çalışıyordu ki günümüzde dahi Portsmouth kulübünün 2. Abdulhamit tarafından kurulduğu kabul edilmemektedir. Resmiyette uyduruk bir hikayeden öte gitmeyen bir efsaneden bahsetmektedir. İngiliz kibiri bu olayı kabullenmeyi istememektedir Ancak Portsmouth kulübünün armasında bulunan yıldız ve hilalin birebir aynısı 2. Abdulhamit’in türbesinde bulunan duvarlarında kabartma olarak bulunmaktadır.  

 Portsmouth kulübü benim gözümde Osmanlı’nın en zor döneminde dahi en güçlü düşmanının kalbine sokulmuş bir hançerdir. Bu kulübün bu zamana kadar gelmesi de o dönemde ki istihbarat teşkilatının muazzam eseridir. 

Kim bilir belki de Portsmouth kulübü hala ülkemiz adına hizmet veren bir uzantımız olarak futbol hayatına devam etmektedir. 

Özgürce yaşamanız dileğiyle…..

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: