BİR KAYIP ASKER HİROO ONADA

Merhaba sevgili okurlarım.

Bugün sizlerle yakın tarihimizde meydana gelen oldukça ilginç bir yaşanmışlık öyküsünden bahsedeceğim. Bu öykümüzün kahramanı HİROO ONADA isimli arkadaşımızdır. Öncelikle kahramanımızı tanıyalım.

Kahramanımız olan Hiroo ONADA bir japon olmakla beraber 1922 yılında Japonya’da hayata gözlerini açmıştı.

15fa47c57376408716923be5852fc0c2

Temsili Foto aman yanlış anlaşılmasın )

Kendisi hırçın ve oldukça disiplinli bir insan olarak yetişmiş ve 17 yaşına kadar gelmişti. Bu yaştan sonra artık para kazanması lazımdı  bu sebeple Tajima Yoko isimli bir şirkette çalışmaya başladı. Bu şirkette ekmeğini taştan çıkarmayı çok iyi biliyordu Hiroo ONADA.

Bu şirkette tam 3 yıl çalıştıktan sonra yaş oldu 20 kendisi Japon İmparatorluk ordusuna katılmaya hak kazanmıştı. Bu Hiroo ONADA için büyük bir şerefti. Bu kutsal görevi büyük bir onurla kabul ederek japon ordusuna giriş sağladı. 

Orduda görevli eğitmenler Hiroo ONADA’ya alıcı gözle baktıklarında oldukça zayıf ve güçsüz bir insan görmüşlerdi. ANCAKKK Görülen bu zayıflık ve güçsüzlük içesinde büyük bir inanç ve irade barındırıyordu. Bu nedenle Hiroo ONADA istihbarat subayı olarak yetiştirilmesinin daha mantıklı olacağını düşünerek kendisini sıkı bir eğitim sürecine  soktular

indir

O ŞİMDİ ASKER (Hiroo ONADA)

Hiroo ONADA’nın yorucu ve zorluk seviyesi tavan olan eğitimleri tamamlanır. O dönemlerde zaten Japonya 2. Dünya savaşının içerisinde bulunmakta olup düşman ise süper güç ABD..

Japon ordusu Hiroo ONADA’nın  Filipinler’in Lubang adasına gitmesini ve burada istihbari çalışmalar ve ABD ordusuna pusular atmasını ve ani baskınlar yaparak onlara zarar vermesini en önemlisi emir ise asla ölmemesi ve asla düşmanlara teslim olmamasıydı. 

Hiroo ONADA komutanı tarafından yanına çağrılarak  kendisine, “seni göndereceğimiz adada asla intihar etmeyeceksin tek bir askerin bile kalsa asla teslim olmayacaksın. Seni 1 yıl, 3 yıl yada 10 yıl sonra mutlaka alacağız umudunu kaybetmeden görevini yerine getirmen gerekmekte. Görevine zarar verecek hiç bir propaganda yada söylemlere inanmayacaksın” şeklinde konuşur. 

Hulagaan_Beach

Lubang adası

Hiroo ONADA ise bu görevi tüm inancıyla kabul eder ve Lubang adasına sızmayı başarır. Buraya kadar pek fazla ilginç olan bir durum yok. Her orduda eminim ki Hiroo ONADA gibi kahraman asker yada komutan olmuştur. Bu adamı ilginç kılan ise 2. Dünya savaşının bitmesine rağmen hala kendisine verilen görevi 30 yıl daha her şeyden bi haber devam ettirmesidir. Koskoca Japon ordusu himayesinde bulunan ve bir talimat ile gönderdiği komutanını geri çağırmayı unutmuştu. Yıllarca geri çağrılmayan bir askerde görevini ilk gün heyecanı gibi yerine getirmekten geri durmadı. 

 hiroo-jungle

Hiroo ONADA 2. Dünya savaşı bitiminden tam 30 yıl sonra bin bir uğraşla ancak görevinden dönmesi yönünde ikna edilebildi. Hiroo ONADA savaşın bittiğini dair elinde kuvvetli deliller olmasına rağmen bu delillerin ABD tarafından kasıtlı olanak çıkarıldığını düşünerek yaklaşık olarak 35 yıl boyunca çatışmalara girdi, aç kaldı mağaralarda uyudu. Bunca eziyet sadece ülkesi içindi….

 sub-onoda-obit-articleLarge

Neyse ki Japon ordusu kendilerinin bir askeri olduğunu hatırlayarak özel ekipler kurup Hiroo ONADA’yı aramaya başladı, Onun görevlendirildiği bölgedi dağlara taşlara ve ormanlara savaşın bittiğini gösterir genel kurmay başkanının imzasının da bulunduğu bildiriler bırakılmaya başlandı. Hiroo ONADA için bu bildiler ABD oyunundan başka bir şey değildi…

Hiroo ONADA’ yı Japon ordusu bulamadı ancak gezi amaçlı gelen bir japon öğrenci olan Norio SUZUKİ buldu ona Japonya’ya dönmesini istedi ancak kahramanımız hala kendisini görevde sanarak bu teklifi en sert şekilde ret etti. Kendisinin bu görevi ancak komutanı Binbaşı Yoşimi’nin vereceği talimat doğrultusunda bırakacağını söyledi.

PQK6O6LYYVCAHCPDY5UZWUNPLY

Japon öğrenci bu durumu japon yetkililerine bildirdi. Bunun üzerine emekli olan ve kitapçılıkla uğraşan Binbaşı Yoşimi bulunarak üzerine o dönemki kıyafetleri giydirilerek görevin gecikmeli de olsa bittiğini kahramanımız Hiroo ONADA’ya söyledi.  Böylece baya uzun süren askeri görev başarı  ile tamamlanmıştı. Benim dikkatimi çeken bir husus ise o dönemde kendisine zimmetlenen kılıç ve Arisaka Type 99 marka tüfeğinin hala çalışır vaziyette olmasıdır. Bu adama emanet edilen bir eşyaya bunca yıl ve bunca zor şart altında nasıl bu kadar iyi baktığını hayret verici.

Bu olayda işin özü bir insanda ancak bu kadar irade, vatan sevgisi olabilir. Devleti için yıllarca mağaralarda sefil  bir şekilde yaşamayı göze almak gerçek bir sevgi gerektirir. Bu adam gibi bizim tarihimizde de niceleri var. Örnek alacak insanı iyi seçmemiz lazım. 

Bu adamın hala yaşayıp yaşamadığını düşünen okurlarımız için şu kısa bilgiyi verelim, Hiroo ONADA ise 2014 yılında bu dünyaya gözlerini yumdu. 

Bir başka yazımda beraber olmak üzere hoşcakalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: